Kapat

Kış Kahvaltılarının Leziz Tarifi Portakal Reçeli…

Anasayfa
Kahvaltı Kış Kahvaltılarının Leziz Tarifi Portakal Reçeli…

Kış Kahvaltılarının Leziz Tarifi Portakal Reçeli…

Kahvaltı sofralarında her meyveden reçellerle görebiliriz. Bu reçellerden biriside portakal meyvesinden yapılan reçeldir. Yumuşamış ve uzun süre tüketilmeyi bekleyen portakalları değerlendirerek ve kış kahvaltı sofraları portakal reçeliyle renklendirmek mümkündür. Portakal reçeli, C vitamini yönünden zengin olup, hem lezzetli hem de besleyicidir. Ayrıca, yapımı da pratik olan portakal reçeli kış aylarında da hastalıklara da iyi geliyor. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle…Afiyet olsun…👍👍👍

Malzemelerimiz:

  • 6 tane portakal,
  • 4 su bardağı ölçüsünde toz şeker,
  • ½ adet limon suyu,
  • 1 su bardağı ölçüsünde portakal suyu,
  • 2 su bardağı ölçüsünde su,

Yapılışı:

1- Portakalların kabuklarını soyun ve sonra küçük küçük doğrayıp, bir tencereye alın.

2- Tencereye su ekleyin ve 15 dakika kaynatın. Sonra, suyunu süzün ve portakalları soğuması için kenara alın.

3- Başka bir tencerede 2 su bardağı su ile 1 su bardağı portakal suyunu kaynatın.

4- Soğumaya bırakılan portakalları tencereye atın ve koyu bir kıvam alana kadar orta ateşte kaynatmaya devam edin.

5- Kıvam alan karışımın içine, yarım limon suyunu ekleyin ve 10 dakika daha kaynatın. Kavanozlara doldurun ve soğumaya bırakın.

6- Soğuyan reçelin kapağını sıkıca kapatın ve kavanozu ters çevirin. Daha sonra buzdolabında saklayın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle…Afiyet olsun…😃😃😃

İlginizi Çekebilir:  Sıra Sofralarının Lezzeti Afyon Kebabı…Lütfen Tıklayınız….

Portakalın Besin Değerleri ve Çeşitleri

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Portakal-1.png

Portakalın Besin Değerleri ve Çeşitleri

1- İçerdiği “C” vitamini ile vücut direncini arttırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle kışın portakal tüketimi soğuk algınlığı ve gribin önlenmesine yardımcı olur.

2- Yüksek tansiyonu ve kollestrolü düşürür.

3- Damar sertliği ve tıkanıklılığını önlemede yardımcı olur.

4- Kalp ve damar hastalıkları ile kansere karşı koruyucudur.

İlginizi Çekebilir:  Kars Mutfağının Lezzetlerinden Nezik....
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-139.png

Washington Navel

1886 yılında Brezilya’nın Bahia yöresinde Celesta portakalından doğal mutasyon sonucu elde edilmiştir. Ülkemize 1945 yılında girmiştir. Çekirdeksiz bir çeşittir. Çiçek tozu oluşturmadığı için tozlayıcıya ihtiyacı yoktur. Depolamaya ve taşımaya elverişlidir.

Ocak ayında olgunlaşan çeşittir. Çok soğuk ve rüzgârlı geçen dönemlerde meyve dökümleri artar. Ekololoji istekleri bakımdan seçicidir. Sahil kesimlerinde iç kesimlere göre daha kaliteli olur.

Dünyadaki en iyi Washington Navel portakalları Mersin bölgesinde üretilmektedir. Hem iç pazarda hem de dış pazarlarda aranan başlıca standart çeşitlerden bir tanesidir. Mevsime yayma amacıyla başka çeşitler ortaya çıkmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Bolu’nun Özel Lezzeti: Mengen Pilavı…Lütfen Tıklayınız….

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-141.png

Moro Kan Portakal

Türkiye’ye girişi 1937 yılında olmuştur. Meyveler ağaçta salkım şeklinde bulunur. Meyvenin renklenmesi iklim koşullarına göre değişkenlik gösterebilir. Kan portakalları arasında en koyu renkli ve en erkenci olan çeşittir.

Meyvenin hasat zamanı aralıkta başlayıp şubat ayına kadar devam eder. Şubat ayından sonra meyve kalitesinde bozulmalar görülebilir. Ayrıca bu aydan sonra meyvenin taşımaya dayanıklılığı da azalmaktadır. Verimli bir çeşit olup ağaçları orta büyüklüktedir. Adaptasyon sıkıntısı yoktur. Ticari anlamda çekirdeksiz bir çeşittir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-142.png

Finike Yerlisi

1870-1872 yıllarında Finike yöresine Rodos’tan getirildiği söylenmektedir. Meyve şekli mahsul durumuna göre değişken olabilir. Meyve tutumu az ise beyzi şekil, çok ise yuvarlak şekil hakim olmaktadır.

Meyve suyu oranı yüzde 38-46 arasında olan bu çeşit, çekirdekli olduğundan ağaç üzerinde uzun süre kalabilir.

Hasat mevsimi Mart-Nisan ayları olup, sofralık ve sıkmalık olarak tüketime uygundur.  Bahçe sayısı hızla azalan bu tür, yerini genel olarak Washington Navel’e bırakmaktadır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-12.png

Valencia

1860 yılında doğal mutasyon sonucu İspanya’da elde edilmiştir. Toplam sıcaklık gereksinimi yüksektir. Tropik ve semitropik sıcaklık toplam süresi yüksek olduğundan erken olgunlaşır. Subtropik koşullarda genelde çiçek dönemiyle meyve olgunluk dönemi çakışmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  İrmikli Gül Tatlısı....

Semitropik koşullarda Ocak – Şubat ayında olgunlaşır. Subtropik koşullarda Mart ayı içerisinde olgunlaşır ve uzun süre ağaçta kalır. Uzun süre ağaçta bırakılırsa yeniden yeşillenme görülebilir.

Sulu ve aromalı bir çeşittir. Dilim zarları kalındır. Ticari anlamda çekirdeksizdir. Meyveleri küçüktür. Yüksek sıcaklığa en dayanıklı portakal çeşididir. Kendine verimli bir çeşittir. Kapama bahçe yapılabilir. Tozlayıcıya ihtiyaç yoktur. Meyveleri ağaç üzerinde homojen dağılmıştır.

Bu çeşidin birçok klonu olup aralarında en yaygın olanı Midknight ve Delta’dır. Diğerleri Cutter, Campbell, Cutter, Rhade Red, Frost ve Olinda’dır.

İlginizi Çekebilir:  Bonfile ve Patates Püresi…Lütfen Tıklayınız….