Kapat

Trakya Mutfağının Sevilen Lezzeti Menemen…

Anasayfa
Kahvaltı Trakya Mutfağının Sevilen Lezzeti Menemen…

Porsiyon: 3 kişilik,

Trakya Mutfağının Sevilen Lezzeti Menemen…

Türkiye’nin her yerinde rastlanan bu yemek, yörelerin kendi damak tatlarına göre çeşitli şekillerde hazırlanabilir. Trakya’ da soğan sofraların vazgeçilmezidir. Bu sebeple, soğanlar ince yarım halkalar şeklinde içine doğranır. Dişe gelecek dirilikte arzu edilir. Tadını verecek kadar 1 diş ince doğranmış sarımsak da hoş bir tat bırakır.

Yumurtalı yemekler, Trakya mutfağında çok sevilen yemeklerindendir. Menemen, özellikle yaz aylarında sıklıkla tercih edilen ve yapımı kolay bir yumurtalı yemektir. Yaz mevsiminde tadı gelmiş tarla domatesi ve biberleri ile yapılması tercih edilir. Kayısı kıvamında ve sarısı patlatılmadan üzerine göz göz ilave edilmiş yumurtalara, sıcak köy ekmeği banarak yenildiğinde menemenin tadına varırsınız.

Maliyetinin diğer yemeklere nazaran daha ucuz ve kısa süre içinde hazırlanır olması, bu yemeğin daha tercih edilir olmasını sağlamıştır. Sağlıklı ve huzurlu günlerinizin olması dileğiyle… Afiyet olsun…

Malzemelerimiz:

  • 3 adet yumurta,
  • yeteri kadar sıvı yağ,
  • 3 adet orta boy domates,
  • 1 adet büyük boy kuru soğan,
  • 3 adet sivri biber,
  • 1 diş sarımsak,
  • yeteri kadar pul biber,
  • tercihe göre çok az karabiber,
  • yeteri kadar kaya tuzu,

Yapılışı:

1- Kuru soğanı ortadan kesin ve dişe gelecek yarım halkalar şeklinde doğrayın.

2- Yayvan bir sahanda (tavada) sıvı yağda, doğranan kuru soğanlar ile ince doğranan bir diş sarımsağı diriliği sönene kadar soteleyin.

3- Tohumları temizlenen ve ince halkalar halinde doğranan biberleri de içine ilave ederek, sahanda birkaç kez çevirin.

4- Sonra, kabuğu soyulmuş ve küp küp doğranmış domatesleri sahana ekleyin ve domates suyunu bırakıp hafifçe çekene kadar pişirmeye devam edin. Bu arada domatesleri çok karıştırıp ezdirmemeye dikkat edin.

5- Daha sonra, tuz ile arzu edilirse çok az karabiber ilave edin.

İlginizi Çekebilir:  Kahvaltınız İçin: Edam Peynirli Fırında Baget Ekmek

6- Sahandaki karışımın üzerinde, yumurtaları kırabileceğiniz küçük gözler açın ve yumurtaları bu gözlere kırın.

7- Sahanın üzerine bir kapak örtün ve yumurtaların beyazları pişip, sarıları da kayısı kıvamında oluncaya kadar pişirmeye devam edin. Bu aşamada sahana kapak örtüldüğünde yumurtanın sarıları yemeğin üzerinde daha iyi tutunacaktır.

8- Servisi sırasında üzerine hafifçe pul biber gezdirin ve soğutmadan servisinizi yapın. Afiyet olsun…

Bilgi Notu: Bazı bölgelerde menemen için, yumurtalar çırpılarak ve domatesler rendelenmiş halde yemeğe katılır. Trakya’da domateslerin dirilikleri pişirilirken kaybettirilmez. Yumurta sarıları da patlatılmadan ilave edilir. Kahvaltılar için dahi tercih edilen kolay bir yemektir.