Kapat

Aspiratör Temizliği Önemli mi? Nasıl Yapılmalı?

Anasayfa
Mutfağın Bakımı Aspiratör Temizliği Önemli mi? Nasıl Yapılmalı?

Mutfaktaki en kirli yerlerden birisi, hiç aklımıza gelmeyen Aspiratör’dür. Mutfak temizliği deyince hemen aklımıza, evye ve ocak ile lavabo ve buzdolabı gelmektedir. Ocak temizliği, yanmış lekeler sebebiyle zor olduğu için çoğu zaman da ertelenmektedir. Ancak asıl zorlu yağ lekeleri, bizi Aspiratör’ün içinde beklemektedir. Eğer, Aspiratör’ün ilk günkü gibi çalışması, filtresinin verimli olmasını istiyor isek, Aspiratör temizliğine önem verilmeli ve düzenli olarak da yapılmalıdır.

Aspiratör Temizliği Nasıl Yapılır?

Aspiratörü kullanım talimatlarında belirtildiği şekilde sökmemiz halinde, içindeki lekelere kolayca erişimimizi sağlayacaktır. Aspiratörü temizleme sırasında izlenecek yol ve yöntemler.

1 – Öncelikle su dolu bir tencereyi ocağa koyalım ve ağzı açık biçimde kaynatalım. Tencereden çıkan su buharı, aspiratördeki yağ lekelerinin yumuşamasını sağlayacaktır.

2 – Aspiratörün parçalarını sökelim ve bulaşık makinesinde yıkanabilen parçaları varsa makinede yıkayalım.

3 – Söktüğümüz parçaların elektronik kısımlarına su gelmeyecek şekilde, yağ sökücü bir bulaşık deterjanıyla yıkayabilirsiniz.

4 – Filtre gibi en inatçı yağ lekelerinin olduğu kısımlara, en zorlu yağ lekeleri üzerinde etkili olan bir ürünü sıkalım. Bir süre bekledikten sonra filtreyi durulayalım.

5 – Aspiratör temizliğinde son aşama, aspiratörün dış yüzeyini silmektir. Buradaki yağ ve toz lekeleri de oldukça inatçı olabilir. Böyle bir durumda, bir beze damlatacağınız az miktarda zeytinyağı lekelerin yumuşamasını ve çıkmasını sağlayacaktır.

Davlumbaz Filtresi Nasıl Temizlenir?

Bazı aspiratör ve davlumbaz filtrelerindeki yağ lekeleri beklediğinizden daha zorlu olabilir. Böyle bir durumda yapılacak işlem:

1 – Köpürüp taşmamasına dikkat ederek bir tatlı kaşığı karbonat ekleyelim.

2 – Bir tencerede su kaynatalım ve kaynamadan hemen önce içine yarım çay bardağı beyaz sirke koyalım.

3 – Söktüğümüz filtreleri kaynayan suyun içine koyup, bekletelim.

4 – Lekeler iyice yumuşadıktan sonra filtreyi suyun altında durulayalım.

İlginizi Çekebilir:  Evde Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

5 – Yumuşayan lekeleri bir fırça yardımıyla çıkaralım.

Özellikle inox davlumbaz temizliğinde, yüzeyini çizmeyecek bir temizlik ürünü ve yumuşak bez kullanalım. Aspiratör temizliğini 3-4 haftada bir yapmak, filtrelerin verimli bir şekilde çalışmasını sağlar. Yüzeyinin temizliğini ise, genel mutfak temizliği sırasında günlük olarak yapabiliriz.

Küçük Bilgiler:

1 – Aspiratörün üzerindeki lekelere müdahale ederken elektronik parçaları ıslatmamaya dikkat edelim.

2 – Aspiratör yüzeyinde birikmiş yağ ve toz lekelerini yumuşatmak için, az miktarda zeytinyağı ile ovalım.

3 – Ağır yağ lekeleri olan aspiratör filtresini; su, sirke ve karbonat karışımında kaynatmak etkili bir sonuç verecektir.