Kapat

Aspiratörün Çekim Gücü Azalmışsa…

Anasayfa
Mutfağın Bakımı Aspiratörün Çekim Gücü Azalmışsa…

Aspiratörün Çekim Gücü Azalmışsa…

Aspiratörünüzün ya da davlumbazınızın çekim gücünün azalmasının nedeni tıkanmış filtreler ya da havalandırma sistemi olabilir.

Aspiratör ve davlumbazlar kısa sürede yağ ve kirlerle kaplanabilir. Bu durumdaki bir aspiratör ya da davlumbazın performansı düşer.

Temizliği ihmal edilen bir aspiratör ya da davlumbazın yangın tehlikesi oluşturabileceğini unutmayın. Aspiratör ya da davlumbaz temizliği yle ilgili detaylı bilgiye ilgili sorumuzdan ulaşabilirsiniz.

Temizlik sonrası problem devam ederse aspiratörünüzün motoru arızalanmış olabilir. Motor ve diğer çıkarılamayan parçalardaki sorunlar için en yakın yetkili servise başvurmanız gerekir.

Aspiratörünüz ya da davlumbazınız, çekim gücü düşmemesine rağmen havayı dilediğiniz gibi emmiyorsa sorun kapasitesi ya da konumu olabilir.

Aspiratör ya da davlumbaz alırken ocağınızın ve mutfağınızın büyüklüğünü göz önünde bulundurmanız gerekir. Ocakla cihaz arasındaki mesafe de çekim gücünü etkiler.

Ocakla arasındaki uzaklık arttıkça aspiratörün çekebildiği hava miktarı azalır. Daha iyi bir performans için ocakla cihazınız arasında 65 cm. boşluk bırakmanız gerekir.

Aspiratörün ya da davlumbazın karbon filtresini nasıl ve ne sıklıkla değiştirmeliyiz?

Karbon filtreler zamanla doygunluğa ulaşır ve yenisiyle değiştirilmeleri gerekir. Bu filtreler yıkanarak tekrar kullanılmaz.

Aspiratörünüzde karbon filtre bulunuyorsa en az dört ayda bir değiştirmeniz gerekir. Bu süre kullanım sıklığınıza göre kısalabilir.

Aspiratörün metal filtresini nasıl ve ne sıklıkla temizlemeliyiz?

Metal filtrenin iki ayda bir temizlenmesi gerekir. Kullanım sıklığınıza göre bu süre kısabilir. Metal filtrede biriken yağlar katmanlar oluşturarak temizliği zorlaştırabilir.

Kirleri yumuşatmak için deterjan ya da yağ sökücü döktüğünüz bir kabı sıcak suyla doldurup filtreyi bir süre içinde bekletebilirsiniz. Sonrasında filtreyi sünger ya da yumuşak bir fırçayla temizleyebilirsiniz.

Metal filtrenizi iki ayda bir temizlemeniz gerekir. Bu filtreyi bulaşık makinesinde de yıkayabilirsiniz. Filtreyi yerine takmadan önce tamamen kuruduğundan emin olun.

İlginizi Çekebilir:  Toprak Güveç Kullanımı ve Bakımının Yapılması....