Kapat

Bitkilerinizi Zararlı Böceklerden Kurtarmak İçin….

Anasayfa
Mutfak Bakımı Bitkilerinizi Zararlı Böceklerden Kurtarmak İçin….

Bitkilerinizi Zararlı Böceklerden Kurtarmak İçin….

1- Sabun spreyi:

Yağ spreyine benzeyen sabun spreyi, akarlar ve yaprak bitlerinin yanı sıra, beyaz sinekler ve onlara benzeyen diğer böceklere karşı da etkilidir.

Spreyi hazırlamak için; 1 litre suya 1,5 çay kaşığı sıvı sabun ilave edip iyice çalkalayın. Sonra, karışımı zararlılardan etkilenen bitkilerin yüzeylerine püskürtün.

Sabun spreyi de yağ spreyi gibi etki gösterir ve gerektiğinde uygulanabilir. Ancak, sabun spreyini gündüz sıcağında değil de, akşamları veya sabahları erkenden uygulamak gerekir.

2- Karışık sprey:

Bu sprey’in hazırlanması için; 1 baş sarımsak ve bir küçük soğanı püre haline getirin ve 1 çay kaşığı biber tozu ilave ederek 1 saat kadar bekletin. Sonra, üzerine 1 çorba kaşığı sıvı sabun ve 1 litre su ilave ederek iyice çalkalayın. Ardından bitkilerinizin yüzeylerine püskürterek uygulayın.

3- Sarımsak spreyi:

Keskin bir kokuya sahip olan sarımsak aynı zamanda doğal bir insektisittir. İki baş sarımsağı ezerek az bir miktar suyla püre haline getirin ve bir gece bekletin. Ardından yarım bardak sıvı yağ, 1 çay kaşığı sıvı sabunla birlikte bir kavanoza koyun. Kavanozu dolduracak kadar da su ilave edip, karıştırın. Bu karışımdan, 1 çorba kaşığını 1 litre suyla karıştırıp iyice çalkalayarak bitkilerinize püskürtün.

4- Şili biberi spreyi:

Sarımsak spreyinde olduğu gibi “şili bibe” ri spreyi de pek çok çeşit zararlı böcek için doğal bir insektisittir. Bir bardak su ekleyerek yarım kase biberi karıştırıp püre haline getirin ve ardından 1 litre su ilave ederek kaynatın. Soğuduğunda, içine birkaç damla sıvı sabun ilave edip bitkilerinize püskürtün.

5- Domates yaprağı:

2 kase domates yaprağını, 1 litre suyla karıştırın ve 1 gece bekletin. Sonra, karışımı süzüp bitkilerinize püskürtün.  

6- Yağ spreyi:

İlginizi Çekebilir:  Buzdolabındaki Kötü Koku Nasıl Giderilir?

Bitkisel yağı, sıvı sabun ya da rendelenmiş el sabunu ile karıştırarak yapılan bu ev yapımı insektisit yaprak bitleri, akarlar ve benzeri zahmetli böcekler üzerinde etkilidir.

Yağ spreyini hazırlamak için önce 1 su bardağı bitkisel yağı 1 çorba kaşığı sıvı sabun ya da rendelenmiş sabunla iyice karıştırın. Daha sonra her uygulamada 1 litre suya, oluşturduğunuz yağ-sabun karşımından 2 çay kaşığı ilave edip, iyice çalkalayın.

Küçük zararlılardan etkilenen bitkilerin yüzeylerine bu sıvıyı püskürtün. Yağ, zararlıların vücutlarını kaplayarak nefes almalarını engelleyecek ve onları etkisiz hale getirecektir.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle….☘️☘️☘️