Bulaşık Makinası Nasıl Doldurulmalı?

✅ Bulaşık Makinası Nasıl Doldurulmalı?

Bulaşık makinenizden en iyi verimi alabilmek için bulaşık makinesinin nasıl doldurulacağı konusuna hakim olmamız gerekmektedir. Yanlış bir dizilişte lekeler kalıcı hale gelebilir, araç ve gereçler makinenin bölmelerine sıkışabilir, plastik kaplarınız kullanılmayacak hale gelebilir.

💧 Bulaşıklarınızı makineye yerleştirmeden önce kemik, çekirdek, pirinç veya makarna gibi büyük yemek kalıntılarını çöpe dökerek işe başlayın. Böylece artıkların makineye takılıp kalmasını önlemiş olursunuz.

💧 Özellikle lekeli bulaşıklarınızı makineye yerleştirmeden önce sudan geçirin. Makine lekeleri temizleyecektir ancak, önden suyla durulamak daha iyi sonuç almamıza yardımcı olur.

💧 Bu işlem yemekten hemen sonra ve lekeler kurumadan yapılırsa, bulaşıklar kolayca durulanabilir.

💧 Makine birkaç günde bir çalıştırılıyor ise, lekelerin kurumasına izin vermemek önem taşır.

✅ Peki, Bulaşık Makinesinin Nasıl Doldurmalıyız?

💧 Tabak gibi yağlı bulaşıkları makinenin alt rafına yerleştirin. Kirli yüzlerinin makinenin iç tarafına baktığına emin olun. Böylece daha fazla suya maruz kalır ve daha iyi temizlenirler.

💧 Bulaşık makinesinde yıkamaya uygun olan tencere ve tavaları da makinenin alt rafına yerleştirin. Yerleştirme, kirli yüzlerine suyun rahatça ulaşabileceği şekilde olmalıdır.

💧 Fincanlar, bardaklar ve kaseler, kirli yüzleri suyla rahatça temas edecek şekilde, bulaşık makinesinin üst rafına yerleştirilmeli.

💧 Makinelerde ısıtıcı elemanlar genellikle alt bölümde yer almaktadırlar. Bu nedenle saklama kapları gibi plastik kaplar, erime veya zarar görme ihtimaline karşı makinenin üst rafına dizin.

💧 Çatal, kaşık ve yemek takımları tutma yerleri aşağıya gelecek şekilde, bıçaklar ise baş aşağı olarak özel ayrılmış sepete koyun. Çatal, kaşık ve bıçakları birbirlerinden olabildiğince ayrı yerleştirmeye özen gösterin.

💧 Böylece su hepsine temas ederek tamamen temizleyebilir. Özellikle keskin bıçakları herhangi bir kaza olmaması için aşağıya bakacak şekilde veya alt rafa yatay bir biçimde yerleştirin. Tahta saplı bıçakları, elde yıkayın.

İlginizi Çekebilir:  Soğuk Havalarda İçinizi Isıtacak Şifalı Kış Çayları

💧 Servis kaşığı veya spatula ile benzeri diğer mutfak araç gereçlerini suyu engellememeleri için üst rafa yatay olarak yerleştirin.

💧 Doğrama tahtaları, bulaşık makinesinin alt rafında bulunan bölmelere yerleştirin.

💧 Yine de doğrama tahtalarını elde yıkamanız, bulaşık makinesindeki sıcaklıktan zarar görmelerini engeller. Bu, özellikle ahşap olanlar için geçerlidir.

💧 Deterjanın kullanımı için, ürün ambalajındaki açıklamalara uyulmalı ve doğru miktarda deterjanı makinenizdeki bölmeye koyun.

💧 Deterjan bölmesi, genellikle makinelerin kapaklarında, iç tarafta bulunur. Orada yoksa, makinenin kullanım kılavuzunu inceleyerek doğru yeri bulabilirsiniz.

💧 Makinanın kapağı kapatın, yıkama programınızı ayarlayın ve “Başlat” tuşuna basın. Eğer makinenizde “Eco Modu” bulunuyor ise, bulaşıklarınızı bu mod da yıkayıp, çevreyi korumaya yardımcı olun.

*** Bir Tutam Faydalı Bilgi ***

🌱 Makineye kapasitesinden fazla yükleme yapılırsa, bulaşıklar yeterince iyi yıkanmaz. Tekrar yıkamak zorunda kalınarak, hem vakit kaybederiz, hem de fatura ödemeleri artar.

🌱 Su ve deterjanın her yere temas edebilmesi için, bulaşık makinesi dizilişi sırasında her bir bulaşığın ayrı ayrı yerleştirildiğine ve çatal ile bıçakların iç içe girmediğine emin olun.

🌱 Varsa makinenin “Eco Modu”ndan faydalanın. Böylece, hem tasarruf eder ve hem de çevreyi korursunuz.

Ekmek İsrafı

✅ Ekmek İsrafını Önleyebilmek İçin

1- Ekmekler, doğru ambalajlarda saklanmalıdır.

2- Eğer ekmeğin uzun süre saklanması gerekiyorsa, poşetlenerek derin dondurucuda saklanmalıdır.

3- Ekmekler, tüketilmeden önce dilimlenmelidir.

4- Kurumuş ekmekler israf edilmeden önce, kurutulmuş ekmek içi veya galeta unu gibi başka yemek, pasta veya tatlı yapımı şeklinde değerlendirilmelidir.

5- Ekmeğin ihtiyaç kadar satın alınması, yani günlük tüketilecek kadar ekmek satın almaya çalışılmalıdır.

Gıda İsrafı

✅ Gıda İsrafının Önlemek İçin Tüketicilere 10 İpucu

1- Alışverişe çıkmadan önce, bir alışveriş listesi yapın.

İlginizi Çekebilir:  Silikon Kalıplarını Nasıl Temizleyelim?

2- Listenize bağlı kalın ve ihtiyacınız kadar alın.

3- Raf ömrü kısa olan gıdaları, belirlenen zaman içinde tüketmeyecekseniz almayın.

4- Alışveriş yaparken; et, kanatlı ve balık grubunu en son alın.

5- Buzluğa koyacağınız eti kullanacağınız büyüklüklerde paketleyip dondurun ve artan gıdaları nasıl donduracağınızı öğrenin.

Gıda İsrafı

6- Buzdolabınızın sıcaklığını ve buzlanmasını sık sık kontrol edin.

7- Buzdolabınızı sürekli düzenleyerek, uzun süredir bekleyen gıdaları tüketmek için  öne alın.

8- Yumuşamış meyve ve sebzeler bozulmadıkça atmayın, değerlendirin.

9- Pişmiş sebzeleri değerlendirin. Onları çorba, püre veya salatalarda kullanın.

10- Yemekleri küçük porsiyonlar şeklinde ısıtıp, servisinizi yapın.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok