Bulaşık Makinasının Temizliği

✅ Bulaşık Makinasının Temizliği

Bulaşık makinenizi düzenli olarak temizlemek, cihazınızın ömrünü uzatırken performansını da artırır. İç ve dış yüzeylerin yanı sıra atık filtresi ve su püskürten pervaneler temizlenmesi gereken parçalar arasındadır. 🍽🍽🍽

🌱 Bulaşık makinesi ayda bir kez deterjansız ve boş olarak çalıştırarak sıcak suyun tüm parçaları temizlemesini sağlayın.

🌱 Bulaşık makinenizin iç ve dış yüzeylerini nemli bir bezle ya da yumuşak bir süngerle temizleyin. Aşındırıcı temizlik ürünleri veya benzeri kimyasallar makinenizin yüzeylerine zarar verebilir. Bu sebeple kullanmanız önerilmez.

✅ Bulaşık makinesi atık filtresinin temizliği

🌱 Atık filtresi makinenin tabanında bulunur ve düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Filtreye ulaşmak için alt sepeti öne çekin ya da çıkarın.

🌱 Filtreyi çevirerek yerinden sökebilir ve elinizde yıkayabilirsiniz. Bulaşık makinenizin atık filtresini en az 3 ayda bir temizlemeniz gerekir.

✅ Bulaşık makinesi pervanelerinin temizliği

🌱 Pervaneler ya da su püskürtme kolları zamanla kirlenerek tıkanabilir. Bu nedenle bulaşık makinesi pervane temizliği ihmal edilmemelidir.

🌱 Makinenizin üst pervanesini ortasındaki somunu çevirerek, alt pervanesini ise yukarı doğru çekerek sökebilirsiniz.

🌱 Pervaneleri akan suyun altında yıkayarak temizleyebilirsiniz. Daha sonra parçaların kurumasını bekleyip yerlerine monte edebilirsiniz.

✅ Bulaşık makinesinin kokusu

🌱 Bulaşık makinesinde oluşan kötü kokuların birkaç sebebi olabilir. Kirli bulaşıkların makinenizin içinde uzun süre beklemesi bunlardan biridir. Kirli bulaşıklarınızı beklettiğinizde koku artabilir hatta cihazın içine sinebilir.

🌱 Bu sorunu ortadan kaldırmak için özellikle makineyi hemen çalıştırmayacağınız durumlarda bulaşıklarınızı elde sıyırarak ağır kir ve kalıntılardan temizleyin.

✅ Yemek kalıntıları koku sebebi

🌱 Yemek kalıntıları zamanla bulaşık makinenizin iç kısımlarında birikebilir. Bu kalıntılar kötü koku oluşumuna yol açabileceği gibi mikrop ve bakterilerin üremeleri için de uygun bir ortam yaratır.

İlginizi Çekebilir:  Bulaşık Makinesini Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

🌱 Sağlığınızı korumak ve kötü koku oluşumunu önlemek için bulaşık makinenizi düzenli olarak temizlemeniz gerekir. İstenmeyen kokuların bir diğer sebebi de kirlenmiş ya da tıkanmış filtreler olabilir.

✅ Limon suyu, el sabunu, çamaşır suyu gibi kimyasallar

🌱 Kötü kokuları engellemek için makinenizin tabanında bulunan atık filtresini sökerek elinizde yıkayın.

🌱 Limon suyu, el sabunu, çamaşır suyu gibi kimyasallar ve diğer maddeler bulaşık makinenize ve performansına zarar verebileceği gibi makinenin içinde kötü koku oluşmasına da neden olabilir.

🌱 Bulaşık makineleri için üretilmiş deterjan, tablet, parlatıcı gibi ürünler dışında hiçbir kimyasal maddeyi makinenize koymamanız gerekir.

🌱 Son olarak, bulaşık makinenizi ayda bir defa deterjansız ve boş olarak çalıştırarak sıcak suyun tüm parçaları temizlemesini sağlayın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… 🍽🍽🍽

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok