Bulaşık Makinesinde Tencere ve Tava Temizliği

✅ Bulaşık Makinesinde Tencere ve Tava Temizliği

Beyaz eşyalarımızdan Bulaşık makinesi, hiç şüphesiz hayatımızı kolaylaştıran araçlardan biridir. Özellikle birkaç kişilik evlerde bulaşık gibi her gün, her an birikme ihtimali olan bir ev işi için hayat kurtarıcıdır. Bulaşık makinesinin filtre, gider, su pervanesi gibi önemli parçalarının temizliğine önem vermeliyiz.

✅ Dökme Demir Tencere ve Tavalar İçin

*Dökme demir tencere veya tavaları kesinlikle bulaşık makinesinde yıkamayalım. Bulaşık makinesi çalışır iken içi sıcak ve nemli olur, bu da dökme demir için hiç iyi değildir.

*Bu koşullarda dökme demir tencere ve tavalar paslanabilir, yapışmaz yüzeyleri aşınabilir.

*Dolayısıyla dökme demir tencere ve tavalarınızı her zaman elde yıkamalıyız.

✅ Yapışmaz Tencere ve Tavalar İçin

*Bulaşık makinesi, yapışmaz tencere ve tavaların yapışmaz özelliğini azaltabilir. Bu nedenle, sadece kullanım talimatlarında “bulaşık makinesinde yıkanabilir” ibaresi varsa makinede yıkayalım.

*Ürünün ambalajını okuyarak veya üreticinin internet sitesindeki bilgileri kontrol ederek tencere ve tavanızın bulaşık makinesine uygun olup olmadığını kontrol edebiliriz.

*Eğer ürün açıklamasına ulaşılamıyor veya marka bilinmiyor ise elde yıkamayı tercih edelim. Böylece yapışmaz özelliği riske atılmamış olur.

✅ Paslanmaz Çelik Tencere ve Tavalar İçin

*Üreticiler ve uzmanlar, paslanmaz çelik tencere ve tavaların bulaşık makinesinde yıkamaya uygun olduğunu ifade ediyorlar. Ancak, yine bazı konularda dikkatli olmamızda fayda var.

*Bulaşık makinesinin çalışma esnasında ulaştığı yüksek nem seviyesi, metalin zarar görmesine sebep olabilir.

✅ Alüminyum Tencere ve Tavalar İçin

*Alüminyum tencereleri, bulaşık makinesine koymak doğru bir fikir değildir. Kullanım talimatlarını kontrol ederek, bulaşık makinesinde yıkamaya uygun olup olmadıklarını kontrol etmeliyiz.

*Alüminyum, çizilmeye karşı zayıf olduğundan, alüminyum tencere ve tavayı makineye yerleştirirken dikkatli olmalıyız.

İlginizi Çekebilir:  Bulaşık Makinesinden Cam Eşyalar Puslu Çıkıyorsa

*Ayrıca, alüminyum ürünler zamanla matlaşırlar. Bu nedenle tencere ve tavalar bulaşık makinesinde yıkamaya uygun olsalar bile, parlaklığını daha uzun süre korunması isteniyorsa elle yıkamayı tercih edebiliriz.

✅ Bakır Tencere ve Tavalar İçin

*Bu ürünlerin bulaşık makinesinde yıkanması tavsiye edilmemektedir. Bulaşık makinesi, bakır ürünlerinin parlak renklerini ve ışıltılı görünümlerini yitirmesine ve matlaşmasına sebep olabilir. Bunun yerine elde yıkamayı tercih edebilirsiniz.

*Bakır tencerelerdeki yanık yağ lekesi için çok basit bir çözüm var. Yanık bölgelere tuz serpiştirip, üzerine beyaz sirke dökülür ve bu karışımı 15 saniye beklettikten sonra ovalayarak yanıklardan kurtulmak mümkündür..

✅ Seramik Tencere ve Tavalar İçin

*Seramik bulaşıklarınızı bulaşık makinesinde yıkamamanız gerekir. Seramik ürünlerin yüzeyi hassas olduğundan, rengi ve koruyucu kaplaması bulaşık makinesinde kolayca çizilebilir. Bu yüzden seramik tencereler, elde yıkanmalıdır.

✅ Bulaşık Makinesine Girebilecek Ürün Nasıl Seçilir?

*Tava ve tencerelerinizi temizlerken üretici talimatlarında belirtilen yıkama talimatlarına dikkat edelim.

*Eğer bulaşık makinesi için uygun olduğu belirtiliyorsa gönül rahatlığıyla makinede yıkanabilir ve zaman ile enerjiden tasarruf edilebilir.

*Bazen elde yıkayarak, tencere veya tavaların uzun ömürlü olmasını sağlanabilir. Özellikle el emeği isteyen inatçı lekeler için.

✅ Bulaşık Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

1- Evde haftalık düzenli olarak ne kadar bulaşık çıkıyor? Öncelikle ihtiyacımızın ne kadar olduğunu bilinmesi gerekiyor.

Büyük bir bulaşık makinesini 2 kişilik bir evde kullanılması verimli olmayacaktır. O nedenle daha küçük boy bulaşık makinesi alınmasında fayda var.

Ancak, kalabalık bir ailede bulaşık makinesi defalarca çalışacağı için ne kadar büyük olursa o kadar az enerji ve su harcanır ve o kadar fazla tasarruf yapılacaktır.

2- Bütçenizin doğru bilinmesi gerekiyor. Son model yeni bulaşık makineleri çok cazip olabilir ve iyi sonuçlar verecekleri de kesin. Fakat, bu makineyi bütçeniz kaldırabilecek mi? Daha alt model veya ikinci bir el bulaşık makinesinin size yetip yetmeyeceğini iyice düşünebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Yanık Çaydanlık Temizliği Nasıl Yapılır?

3- İç malzemesine dikkat edin. Plastik malzemeler pratik ve hafiftir ama koku yapma ihtimalleri daha yüksek. Çelik gibi sağlam metal parçalar hem daha az koku yapar, hem de plastiğe göre daha fazla dayanır.

4- Son teknolojileri takip edilmelidir. Günümüzde elektronik ve internet öyle gelişti ki bulaşık makinenizi uzaktan yönetmeniz bile mümkün oluyor.

✅ Bulaşık Makinesini Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

1- Kullanım kılavuzunu mutlaka dikkatle okuyun. Bulaşık makinesine genelde her türlü bulaşığınızı koyabilirsiniz. Ama bulaşık dışındaki şeyler makinenize zarar verebilir veya onu kirletebilir.

2- Ayrıca, hassas bulaşıklar veya tencere tavalar için özel ayarlar varsa çalıştırmadan önce onları ayarladığınızdan emin olunuz.

3- Bulaşıkların hangi rafa koyacağınızı bilmelisiniz. Özellikle bardaklara dikkat etmeniz gerekiyor. Bulaşık makinesinin titremelerine karşı özellikle ince ağızlı veya uzun saplı bardaklarınızı yan yana koymayın, çarpışarak çatlayabilirler.

4- Bulaşıklarınızı önceden durulamanıza veya suda bekletmenize gerek yoktur. Kaliteli bir bulaşık makinesi deterjanı, en zorlu yağ lekelerini bile söküp çıkaracak ve bulaşıklarınızı tertemiz yapacaktır.

5- Sert suya sahip bir bölgede bulunuyorsanız bardaklarınızın buğulanmaması için parlatıcı kullanılmalıdır. Böylece bardaklarınızda su lekesi veya matlaşma oluşmayacak ve bardaklarınızı ilk günkü gibi kullanmaya devam edeceksiniz.

   

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok