Kapat

Bulaşık Makinesinde Tencere ve Tava Temizliği Nasıl Olmalı?

Anasayfa
Mutfağın Bakımı Bulaşık Makinesinde Tencere ve Tava Temizliği Nasıl Olmalı?

Dökme Demir Tencere ve Tavalar İçin:

Dökme demir tencere veya tavaları kesinlikle bulaşık makinesinde yıkamayalım. Bulaşık makinesi çalışır iken içi sıcak ve nemli olur, bu da dökme demir için hiç iyi değildir. Bu koşullarda dökme demir tencere ve tavalar paslanabilir, yapışmaz yüzeyleri aşınabilir. Dolayısıyla dökme demir tencere ve tavalarınızı her zaman elde yıkamalıyız.

Yapışmaz Tencere ve Tavalar İçin:

Bulaşık makinesi, yapışmaz tencere ve tavaların yapışmaz özelliğini azaltabilir. Bu nedenle, sadece kullanım talimatlarında “bulaşık makinesinde yıkanabilir” ibaresi varsa makinede yıkayalım. Ürünün ambalajını okuyarak veya üreticinin internet sitesindeki bilgileri kontrol ederek tencere ve tavanızın bulaşık makinesine uygun olup olmadığını kontrol edebiliriz. Eğer ürün açıklamasına ulaşalamıyor veya marka bilinmiyor ise elde yıkamayı tercih edelim. Böylece yapışmaz özelliği riske atılmamış olur.

Paslanmaz Çelik Tencere ve Tavalar İçin:

Üreticiler ve uzmanlar, paslanmaz çelik tencere ve tavaların bulaşık makinesinde yıkamaya uygun olduğunu ifade ediyorlar. Ancak, yine bazı konularda dikkatli olmamızda fayda var. Bulaşık makinesinin çalışma esnasında ulaştığı yüksek nem seviyesi, metalin zarar görmesine sebep olabilir.

Alüminyum Tencere ve Tavalar İçin:

Alüminyum tencereleri, bulaşık makinesine koymak doğru bir fikir değildir. Kullanım talimatlarını kontrol ederek, bulaşık makinesinde yıkamaya uygun olup olmadıklarını kontrol etmeliyiz. Alüminyum, çizilmeye karşı zayıf olduğundan, alüminyum tencere ve tavayı makineye yerleştirirken dikkatli olmalıyız.Ayrıca, alüminyum ürünler zamanla matlaşırlar. Bu nedenle tencere ve tavalar bulaşık makinesinde yıkamaya uygun olsalar bile, parlaklığını daha uzun süre korunması isteniyorsa elle yıkamayı tercih edebiliriz.

Bakır Tencere ve Tavalar İçin:

Bu ürünlerin bulaşık makinesinde yıkanması tavsiye edilmemektedir. Bulaşık makinesi, bakır ürünlerinin parlak renklerini ve ışıltılı görünümlerini yitirmesine ve matlaşmasına sebep olabilir. Bunun yerine elde yıkamayı tercih edebilirsiniz. Bakır tencerelerdeki yanık yağ lekesi için çok basit bir çözüm var. Yanık bölgelere tuz serpiştirip, üzerine beyaz sirke dökülür ve bu karışımı 15 saniye beklettikten sonra ovalayarak yanıklardan kurtulmak mümkündür..

İlginizi Çekebilir:  Yanık Çaydanlık Temizliği Nasıl Yapılır?

Seramik Tencere ve Tavalar İçin:

Seramik bulaşıklarınızı bulaşık makinesinde yıkamamanız gerekir. Seramik ürünlerin yüzeyi hassas olduğundan, rengi ve koruyucu kaplaması bulaşık makinesinde kolayca çizilebilir. Bu yüzden seramik tencereler, elde yıkanmalıdır.

Bulaşık Makinesine Girebilecek Ürün Nasıl Seçilir:

Tava ve tencerelerinizi temizlerken üretici talimatlarında belirtilen yıkama talimatlarına dikkat edelim. Eğer bulaşık makinesi için uygun olduğu belirtiliyorsa gönül rahatlığıyla makinede yıkanabilir ve zaman ile enerjiden tasarruf edilebilir. Bazen elde yıkayarak, tencere veya tavaların uzun ömürlü olmasını sağlanabilir. Özellikle el emeği isteyen inatçı lekeler için.