Bulaşık Makinesinden Cam Eşyalar Puslu Çıkıyorsa

✅ Bulaşık Makinesinden Cam Eşyalar Puslu Çıkıyorsa

– Bulaşık makinesini açtığımızda, bardaklar veya diğer cam eşyalar puslu çıkıyorsa veya bulaşık makinesi bardakları iyi yıkamıyorsa, birkaç sebebi olabilir.

Bulaşık makinesinden bardaklar lekeli çıkıyorsa

Bunlardan ilki makine temizliğidir. Bulaşıklarınızdan kalan yemek artıkları zamanla makinenizin iç kısımlarında, kapısında ve filtrelerde kirli ve yağlı bir yüzey oluşturur.

Bu kirler makinenize ve bulaşıklarınıza yayılarak temizliğe engel olabilir.

Bu da bulaşıklarınız üzerinde lekelerin oluşması anlamına gelir. Kirler ve lekelerden kurtulmak için bulaşık makinenizi ve filtrenizi düzenli olarak temizlemeniz gerekir.

Diğer bir sebebi de aşınmadır. Bardaklar sık kullanıldığında ve yıkandığında aşınmaya başlar. Aşınma bir günde olmaz. Önce üzerinde ufak noktalar halinde matlaşma başlar ve bu durum zaman içerisinde daha belirgin hale gelir. Aşınma sorunu kolaylıkla çözülemez.

Şayet bardaklar veya diğer cam eşyalar çok çabuk puslanıyor ise, buna neden büyük ihtimalle aşınma değil, kireçli ve sert sudur. Şebeke suyunun sert olması cam bulaşıklarınızda çizilmeye, yumuşak olmasıysa bulanıklaşmaya neden olabilir.

Sert suyun içinde, tabakların ve bardakların üzerinde biriken doğal minareller, yüksek oranda bulunmaktadır.

Sabun sert suda köpürmeyeceği için, bardak ve tabakların üzerinde biriken bu tortuları tamamen gideremez. Bardakları ve tabaklar mat ve lekeli bir görünüm alır.

En iyi performans için su sertlik ayarını, bulaşık makinesi tuzuyla desteklemeniz gerekir. Bulaşık makinesi tuzu, suyu yumuşatır ve camlardaki bulanıklaşmanın önüne geçer.

Sertlik ayarı ve bulaşık tuzu kadar parlatıcı da bulaşıklarınızın ilk günkü parlaklığını korumaları için son derece önemlidir. 

Bardaklar neden çizilir?

Çok kişi bulaşık makinesinin, zaman içerisinde bardakları çizdiğini söyler. Çizilen bardaklar, bulaşık makinesinden puslu çıkacak ve çok çabuk eskiyecektir.

İlginizi Çekebilir:  Eti Hazırlama ve Pişirme Teknikleri

Bulaşık makinesinin deterjan gözü, kapağına kadar toz deterjanla doldurulur veya makineye gereğinden fazla bulaşık yerleştirilirse, hem bulaşık makinesindeki bardaklar çizilebilir, hem de bulaşıklar yeterince temizlenemez. Bu da belirli bir süre sonra çizilme görünümüne sebep olur.

Peki, puslu bardaklar doğal ürünlerle nasıl temizlenir?

Bardakların puslu olmasının nedeni sert su ise, bu sorunu çözmek hem çok kolay, hem de ucuzdur. Cam bardaklar ile diğer cam mutfak eşyalarını pırıl pırıl ve yepyeni gösterecek 2 doğal üründen bahsedelim.

1 – Sirke: Beyaz sirke gerçek bir temizlik malzemesidir. Kirli tencere ve tavalar, lekeli pencereler ve hatta puslu cam bardaklara kadar her şeyi temizler.

Bu basit yöntem, hiç zamanımızı almaz. Bir kaseye beyaz sirke dökelim, bardakları 2-3 saniye kadar sirkeye koyup ve çıkaralım.

Sonuç, pırıl pırıl bardaklar. Fakat bardaklar veya cam eşyalardaki sirke kokusu ne olacak ? Sirkenin çok keskin kokusunu ve kokusu kadar keskin tadını nasıl çıkarırız? Bunun çözümü, bardaklar veya cam eşyalardaki sirke kururken, kokusu da kendiliğinden kaybolacaktır. Bardakları temiz ve soğuk suyla durulayarak, kokusunun yok olmasını hızlandırabiliriz.

2 -Diş macunu: İşimize yarayacak olan macun, klasik beyaz renkli diş macunudur. Diş macununu camların içine ve dışına sürelim.

Sonra, yıkanmış eski bir diş fırçası veya sert kılları olan eski bir fırça ile bardağın tamamını fırçalayarak ovalım.

Aşındırıcı özelliği düşük olan diş macunu, cam mutfak eşyalarınıza zarar vermeden pus tabakasını çıkarır. Diş macununu, aynı şekilde diğer hassas kristallerde de kullanabiliriz.

Bulaşık makinesinde yıkanan bardaklar kokuyor ise, makinenin parlatıcı gözüne sirke ekleyebiliriz. Bu hem koku, hem de çizilme problemine karşı etkili olacaktır.

Cam mutfak eşyalarının bakımı

İlginizi Çekebilir:  Çamaşır Makinesinde Elektrik Tasarrufu

Puslu cam mutfak eşyalarını, eski parlaklığına geri getirdiğimizde, düzenli bir bakımla yeniden matlaşmalarını yavaşlatabiliriz.

Bulaşıklar elde yıkanıyorsa yıkama suyuna birkaç çay kaşığı beyaz sirke ekleyebilir, bulaşıklar makinede yıkanıyorsa durulama gözüne (parlatıcıyı koyduğunuz yere) biraz sirke koyabiliriz.

Bu yöntemler bardakların puslanmasını tamamen durdurmasa da, daha az matlaşmasını sağlayacaktır. Puslanma sorununun tekrarlamasını geciktirecektir.

*** Bir Tutam Faydalı Bilgi ***

1 – Cam bardaklarınızı parlatmak için, hazırlanan sirkeli suda bir süre beklettikten sonra yumuşak bir bezle ovalım ve daha sonra durulayalım. Sonra da su izi kalmayacak şekilde kurutalım.

2 – Bardakların ilk günkü gibi parlak olmasını isteniyor ise, bulaşık makinesinin parlatıcı gözüne sirke koymalıyız. Böyle yapmamız halinde, bulaşık makinesinden çıkan bardaklar kokuyor sorununu da çözüm bulmuş oluruz.

3 – Üzerine karbonat dökülmüş nemli bir bulaşık süngeri ile, cam bardakları ovaladığımızda ilk günkü gibi parlak bardaklar olacaktır.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… ☕☕☕

Yazar

Yeni tarifler denemeyi seven, dünya mutfağına ilgi duyan bir galaktik dünya insanı. Patates diyarının efendisi...

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Koleksiyona Ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol