Bulaşık Tuzu Nedir? Nasıl Kullanılmalı?

✅ Bulaşık Tuzu Nedir? Nasıl Kullanılmalı?

Bulaşık makinesi tuzu hem bulaşık makinesi hem de bulaşıklar için faydalı olan, granül kaya tuzudur. Makinede dağılma sürecinin daha yavaş ve etkin olması amacıyla toz halinde değil iri taneler halinde kullanılır. Böylece suyun sertliğini azaltarak kireç ve tortu birikimini önler, makineyi ve bulaşıkları korur.

✅ Bulaşık Tuzu ve Kullanımı

1- Bulaşık tuzunun makineye sağladığı faydalar

Kireç ve diğer kalıntıların oluşmasını önler. Böylece makinenizin iç aksamını korur ve makine daha iyi performans verir. Makinenin ömrünü uzatır.

Kireç molekülleri, başta rezistans olmak üzere makinenizin parçalarını kaplar ve zamanla bu parçaların işlevlerini yerine getirmesini engeller ve bu moleküllerin makine parçalarına ulaşmasını engeller.

2- Bulaşık tuzunun bulaşıklara sağladığı faydalar

Sert suların yumuşamasını sağlar. Böylece bulaşıklarınızda oluşabilecek çizilmeleri önler.

Yumuşayan ve kireçten arınan su, bulaşık makinesi deterjanının çok daha etkin olmasına katkı sağlar.

Böylece bulaşıklar çok daha iyi temizlenir. Yıkamadan sonra bulaşıklarda oluşan kireç izlerini ve lekeleri önler.

3- Bulaşık Makinesi Tuzu Nasıl Kullanılmalı?

Bulaşık makinesi tuzu kendisi için ayrılan özel hazneye konulmalıdır. Bulaşık makinenizdeki tuz haznesinin kapağını açıp, tuzu doldurduktan sonra kapağı tekrar sıkıca kapatarak tuz koyma işlemini tamamlarız.

4- Bulaşık Makinesi Tuzu Ne Miktarda Kullanılmalı?

Makinenizde tuz miktarı azalınca uyarı lambası yanar. Bu lamba yandığı zaman bulaşık makinenizin tuz haznesi doluncaya kadar tuz koyabiliriz.

Uyarı lambasının yanmasını beklemeden, ayda bir kez makinenize tuz ekleyebiliriz. Sofra ve deniz tuzları bulaşık makinesi tuzuyla benzerlik gösterse de birbirlerinin yerine geçmezler.

Sofra tuzundaki kullanılan katkılar, bulaşık makinesinin mekanik bileşenlerini etkileyebilir ve sert su lekelerinin oluşmasına neden olabilir.

İlginizi Çekebilir:  İndüksiyonlu Ocakların Kullanımı ve Temizliği

Bulaşık makinesi tuzunun esas amacı ise oluşabilecek sert su lekelerine engel olmak ve daha temiz bulaşıklar elde edilmesine yardımcı olmaktır.

Bulaşık makinesi tuzu makineniz için bir destek ürünüdür. Deterjanın yerine geçmez, sadece daha etkili yıkamaya yardımcı olur.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok