Bulaşıklardaki Su Lekesi Nasıl Önlenebilir?

✅ Bulaşıklardaki Su Lekesi Nasıl Önlenebilir?

Bulaşıklarınızda su lekesi oluşmasının birkaç sebebi olabilir. Bunlardan birincisi su sertliğidir. Şebeke sularında bulunan magnezyum ya da kalsiyum gibi elementler suyun sertleşmesine neden olur. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… 🍽🍽🍽

👉 Bulaşıklarınızı korumak üzere makinenizde bir su sertlik (Rejenerasyon) ayarı bulunur. Bu ayar, makinenin kurulumu sırasında yetkili servis tarafından yapılır.

👉 Makinenizin su sertlik ayarında bir problem olduğunu düşünüyorsanız kullanım kılavuzundaki yönlendirmeleri takip ederek makineniz için en uygun ayarı yapabilirsiniz.

👉 Diğer bir nedeni de, kurutma aşamasında su taneciklerinin yerince iyi buharlaşamamasıdır. Bilinenin aksine bulaşık makinesi parlatıcısının tek işlevi bulaşıklarınızı parlatmak değildir. Parlatıcı, bulaşıkların üzerinde bir tabaka oluşturarak suyun daha iyi buharlaşmasını sağlar.

👉 Böylece kurutmaya ve bulaşıklarda leke oluşmasını engellemeye yardımcı olur. En iyi yıkama ve kurutma performansı için her zaman parlatıcı kullanmanız gerekir.

✅ Bulaşık makinesi parlatıcısı kullanılmalı mı?

👉 En iyi yıkama ve kurutma performansı için her zaman parlatıcı kullanmanız gerekir. Bulaşıkların üzerinde bir tabaka oluşturarak suyun daha iyi buharlaşmasını sağlayan parlatıcı kurutmaya yardımcı olur.

👉 Parlatıcı kullanılmadığı durumda bulaşıklarınız tam kurumayabilir. Su damlaları bulaşıkların üzerinde birikerek leke oluşmasına neden olabilir.

✅ Bulaşık makinasında neler yıkanmaz?

👉 Kolayca kırılabilecek bulaşıklar, el boyaması ya da altın/gümüş detayları bulunan cam ve porselenler, kalay ya da alüminyum kaplama tencereler, deforme olabilecek incelikte plastikler, kristal bardaklar, tahta mutfak gereçleri gibi bulaşıkları makinede yıkamanız önerilmez.

✅ Bulaşık makinenizin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız

👉 Temizliğine dikkat etmeniz gerekir. Yemek artıkları, yağ ve benzeri kalıntılar zamanla birikerek bulaşık makinenizin performansını düşürür ve ömrünü kısaltır.

👉 Bulaşıklarınızı makineye koymadan önce, üzerlerindeki kirleri sıyırarak ağır kir ve kalıntılardan arındırın. Bulaşık makinenizin iç kısmını, filtresini ve diğer yıkanabilir parçalarını da düzenli olarak temizlemeniz gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Sebze Meyve Temizliğine Sirkenin Katkısı

👉 Doğru deterjan kullanımıyla bulaşık makinenizin daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz. Limon, El sabunu, çamaşır suyu gibi maddelerin ve kimyasalların kullanımı bulaşık makinenize zarar verebilir.

👉 Cihazınızda sadece bulaşık makinesi kullanımı için üretilmiş deterjanlar, parlatıcılar ve bulaşık makinesi tuzu kullanmanız gerekir.

👉 Bulaşıkların yanlış yerleştirilmesi de makinenizin performansını düşürebilir ve parçalarına zarar verebilir.

👉 Bulaşıklarınızı dizerken aralarında su ve hava sirkülasyonunu engellemeyecek şekilde boşluklar bırakmaya ve içlerine yıkama esnasında su dolmayacak şekilde yerleştirmeye özen gösterin.

👉 Ayrıca düzenli bakım yaptırarak, küçük arızaların daha büyük sorunlara dönüşmesini engelleyebilir ve makinenizin ömrünü uzatabilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… 🍽🍽🍽

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok