Kapat

Buzdolabı ve Derin Dondurucu Kullanımında Elektrik Tasarrufu Yapılabilir mi?

Anasayfa
Mutfak Bakımı Buzdolabı ve Derin Dondurucu Kullanımında Elektrik Tasarrufu Yapılabilir mi?

1- Pişirme işlemi sona erdikten sonra içinde yemek olan tencere, buzdolabına dışarıda 30 dakika bekledikten sonra konulmalıdır. Sıcak olan kaplar, buzdolabının fazla elektrik harcamasına sebep olacaktır.

2- Buzdolabını, mutfağın en soğuk noktasına, duvarla arasında bir karış mesafe olacak şekilde yerleştirilmeli.

3- Buzdolabının üzerine veya raflarına örtü örtülmemeli. Örtüler, buzdolabınız içerisinde mikrop oluşmasına ve fazla elektrik harcamasına sebep olurlar.

4- Buzdolabınızın enerji verimliliğini artırmak için, kapısının içindeki kenar bantlarını ayda bir kez sabunlu su ile temizleyip kurutulmalı.

5- Yemek dolu tencereler, buzdolabına kapağı tamamen kapatılmış olarak kaldırılmalı. Tencerenin kapağı tam kapatılmaz ise buzdolabındaki nem, karlanmayı artıracağı için buzdolabının daha çok elektrik tüketmesine neden olacaktır.

6- Buzdolabı en çok elektrik tüketen cihazdır. Enerji tasarrufu yüksek modellerden seçilmeli ve verimli biçimde çalıştırılmasına dikkat edilmeli.

7- Buzdolabının ve derin dondurucunun en uygun iç sıcaklık değerleri; buzdolabı için +4 derece, derin dondurucu: -18 derecedir. Daha düşük ya da yüksek sıcaklıklar gereğinden fazla elektrik tüketimine ve gıdaların bozulmasına sebep olacaktır.

8- Elektrikli ev aletlerinde yüksek enerji tasarruflu modellerin (A+, A++, A+++) tercih edilmesi, enerji tasarrufunu artırarak aile bütçenize kazanç sağlar. A+++ sınıfı çamaşır makinesi, buzdolabı, bulaşık makinesi diğer sınıf makinelere göre daha az elektrik tüketir.İlginizi Çekebilir:  Bulaşık Makinesinde Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?