Düdüklü Tencereyi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

✅ Düdüklü Tencereyi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Düdüklü tencere, basınçla çalışan bir pişiricidir. Hatalı kullanım ciddi hasar veya yaralanmalara sebep olabilir. Bu nedenle, ürün paketinden çıkan kullanma kılavuzunda yer alan emniyet kurallarına hassasiyetle, dikkatle ve önemle uyulması gerekmektedir. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍

🌱 Kullanma kılavuzunu dikkatle okuyun ve daha sonra yine gerekebileceği için saklayın.

🌱 Kullanma kılavuzunu okumamış veya daha önce düdüklü tencere ile hiçbir deneyimi olmamış kişilerin tencereyi kullanmasına izin vermeyin.

🌱 Düdüklü tencereyi kullanırken gözetimsiz bırakmayın ve özellikle yakınlarda çocukların bulunması durumunda çok dikkatli olun.

🌱 Tencereyi koyduğunuz ocağın alev çapı, tencere tabanının çapından büyük olmamalı. Eğer seramik, cam veya indüksiyon ocak kullanılıyorsa tencere tabanının temiz ve kuru olmasına dikkat edin.

🌱 Düdüklü tencere ile fırında pişirme yapmayın.

🌱 Tencerenin kapağını kapatmadan önce mutlaka ana contayı kontrol edip doğru konumda kapağın içine yerleştirin. Ayrıca, tencere ağız kısımlarının temiz olduğunu, basınç valfleri ve emniyet sistemlerinin temiz ve çalışır durumda olup-olmadığını kontrol edin.

🌱 Hasar görmüş, yırtılmış veya kirli contaları kesinlikle kullanmayın ve mutlaka yenisi ile değiştirin. Contayı yenilerken mutlaka imalatçının önerdiği contayı kullanın. Kesinlikle farklı conta kullanmayın.

🌱 Düdüklü tencereyi kapağı kapalı olarak, kızartmalar için kullanmayın.

🌱 Tencerenin kapağını kapatmadan önce buhar tahliyesi sağlayan ventil ve hareketli parçalarının temiz ve çalışır durumda olup-olmadığını kontrol edin. Düdüklü tencere pişirirken, asla tencereyi sarsmayın, sallamayın.

🌱 Kullanırken sıcak yüzeylerine el sürmeyin. Sadece saplarından taşıyın. Düdüklü tencereyi hiçbir zaman susuz kullanmayınız. İçinde en az (200 ml.) 1 su bardağı su veya sıvı bulunmalı. Aksi takdirde tencereye zarar verirsiniz.

🌱 Tencereniz normal pişirme basıncına ulaştığında ocağınızın altını kısın ve tencerenin içerisindeki sıvının tamamen buharlaşmasına engel olun. Hiçbir koşulda düdüklü tencerenizin emniyet sisteminde değişiklik yapmayın.

İlginizi Çekebilir:  Kış Hastalıklarına Karşı Önleminiz

🌱 Tencere, tamamen soğumadan ve içindeki basınç tamamen dışarı boşalmadan kapağını açmaya çalışmayın.

🌱 Kapağı zorlayarak açmaya çalışmayın. Aksi takdirde, tencere içerisinde kalan basınç tehlikeli olabilir.

🌱 Tencereyi ısı kaynağının üzerine koymadan önce, kapağının tam ve düzgün kapatıldığından emin olun.

🌱 Tencerede sosis, ciğer, tavuk gibi derili yiyecekleri pişirdikten sonra delmeye kalkışmayın. Püsküren sıcak buhar zarar verebilir.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok