Eti Hazırlama ve Pişirme Teknikleri

✅ Eti Hazırlama ve Pişirme Teknikleri

Etin taze olup olmadığını anlamak için, ete parmağınızla bastırdığınızda yukarı çıkıyorsa taze, eğer basılı olduğu yerde kalıyorsa bayatlamaya başlamış demektir.

✅ Etin Seçimi

🌱 Tavada veya ızgarada kullanılacak etler yumuşak olmalı. Hayvanın sırt bölümünün arka kısmının altında olan, hareket etmeyen etleri (bonfile gibi) tercih edin.

✅ Eti Pişirme

🌱 Eti ızgarada veya tavada pişirmeden 20-30 dakika önce buzdolabından çıkartın ve oda ısısında bekletin (sıcak tavaya soğuk et konulursa, et sertleşir ve lezzeti olmaz). Ette bakteri oluşmaması için, oda ısısında bekletmeniz 30 dakikayı geçmemeli.

🌱 Eti pişirirken kullanacağınız tava, döküm veya çelik olmalı. Lezzetli bir et pişirmek için ısrarcıysanız, teflon tava kullanmayınız. Döküm tava çabuk ısındığı ve ısıyı uzun süre muhafaza ettiği için mühürleme işlemini yapmanıza izin verecektir. Teflon tavalar ısıyı iyi iletmediği için mühürleme işlemine uygun olmayacaklardır.

🌱 Pişireceğiniz et, 3 cm kalınlığında bir etse ve çok pişmiş seviyorsanız iki tarafını da 2 dakika boyunca döküm tavada pişirin.

🌱 Etin sertleşmemesi için iki yüzünün de bir kez pişirilmesi gerekir. Yani pişirme süresini etin kalınlığına ve kendi damak tadınıza göre ayarlamanız iyi bir fikir olacaktır. Çok pişmiş et seviyorsanız bu süreyi birkaç dakika daha artırmanız gerekir.

🌱 Etin kaliteli değerlerinin kaybolmaması için yavaş pişirilmesi gerekir. Eğer mühürleme yapılacaksa bu kural ister istemez değişecektir. Ancak burada ek yağ kullanmak eti sağlıksız hale getireceği için yavaş yavaş ve kendi yağında pişirmeye dikkat etmelisiniz. Bu nedenle marinasyon işleminde kullandığınız yağı pişirmeden önce havlu peçete yardımı ile mutlaka siliniz.

✅ Kasap Seçimi

🌱 Kasaptan et alırken mutlaka tavada, ızgarada, haşlama, fırında veya yahni gibi ne yapacaksanız ona göre isteyin.

İlginizi Çekebilir:  Bulaşık Makinesinde Yoğun Deterjan Kokusu Kalıyorsa

🌱 İyi bir kasaptan alışveriş yapmayı tercih edin ve etinizi dilimletirken parmaktan daha kalın olmamasına dikkat edin. 2-3 cm kalınlık yeterli olacaktır.

🌱 Etinizi dövdürmeyin. Mis gibi biftek bir anda kâğıt gibi olabilir. Hem kolay pişsin hem de lokum gibi bir et olsun istiyorsanız bonfile tercihinde bulunabilirsiniz. Antrkot da çabuk pişen türlerden biridir.

✅ Marinasyon İşlemi

🌱 Ete lezzet katan unsurlardan biri de pişirmeden önce marinasyon yapmaktır. Pratik ve kolay olmasını istiyorsanız yalnızca limon suyu sürerek yarım saat bekletmek yumuşak ve lezzetli olmasını sağlayabilir. Her iki tarafına da gerçek limon suyu uygulayarak beklettikten sonra buzdolabında yarım saat bekletebilirsiniz.

🌱 Ortaya farklı ve özel bir tat çıksın istiyorsanız marinasyon için 1 tutam biberiye, 1 tutam fesleğen, 1 tutam kekik, biraz hardal, biraz da zeytinyağı kullanarak bir karışım hazırlayabilirsiniz. Baharatları taze kullanmak lezzetine lezzet katacaktır. İçine biraz deniz tuzu da ekleyebilirsiniz. Eti bu karışım içerisinde 1 saat buzdolabında bekletmek lezzetine lezzet kadar ve yumuşacık bir et hazırlamanıza olanak sağlar.

✅ Eti Mühürleme

🌱 Et pişirme yöntemlerinden biriside mühürlemedir. Mühürleme işleminde, pişireceğiniz tavayı yüksek ateşte kızdırın.

🌱 Tava yeterince ısındıktan sonra etin bir tarafını 1 dakika, diğer tarafını da 1 dakika tavada pişirin. Böylece etin suyu içinde kalıyor ve lezzetinden hiçbir şey kaybetmiyor.

✅ Et Piştikten Sonra

🌱 Et piştikten sonra, yemeye başlamadan 5 dakika kadar beklemenizde fayda var. Zaten çok yüksek ısıda piştiği için bu süre zarfında soğumayacaktır. Eğer beklemeden eti kesmeye başlarsanız içindeki yüksek ısı dışarı çıkar ve yine et lezzetini kaybetmiş olur.

🌱 Eti kestiğinizde içinin pembe olması da pişmediği anlamına gelmeyecektir. Bu sadece az piştiğinin göstergesi olabilir. Eğer damak tadınıza uygunsa bu bir problem yaratmayacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Aspiratörün Çekim Gücü Azalmışsa

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok