Ankastre Ocak ve Fırın Temizliği

✅ Ankastre Ocak ve Fırın Temizliği

✅ Ankastre Ocak Temizliği

☘ Eğer ocağı kullandıktan sonra temizliği yapılacaksa, önce ocağın soğuduğundan emin olun.

☘ Ocağı temizleye başlamadan önce tüm parçalarını çıkarın. Ocak demirleri, gözler ve ocak taşlarını ocağın üzerinden alın ve ardından varsa ocağın üzerindeki kırıntıları, yemek artıklarını nemli bir bezle temizleyin.

☘ Bu arada kullanacağınız bezin, ocak yüzeyine zarar vermeyecek dokuda olmasına dikkat etmelisiniz.

☘ Ankastre ocak temizliğinin püf noktalarından biri, ocağa uygun temizlik malzemesi seçmektir. Cam, çelik ya da inox ürünlere uygun yağ çözücüler bu konuda size yardımcı olabilir. Yüzeye uygun temizlik ürünü kullanmadığınız takdirde ise çizilmeler meydana gelebilir.

☘ Ocağa yağ çözücüyü sıktıktan sonra, bulaşık süngerinin yumuşak yüzeyiyle yağ çözücüyü iyice yayın. Ardından ocak üzerinden aldığınız gözlere de yağ sökücü sıkın. Ardından gözleri, süngerin yumuşak yüzeyi ve bulaşık deterjanı ile yıkayıp temiz su ile durulayın.

☘ Ocak taşlarını, bulaşık deterjanı ile bulaşık süngerinin sert yüzeyini kullanarak temizleyip, ardından durulayın.

☘ Ocağınızın yüzeylerinden sonra, en kirlenen bölümü ocak demirleridir. Ocak demirlerini temizlemek için demirlere yağ çözücü sıkabilir ve beklettikten sonra bulaşık deterjanı ile yıkayabilirsiniz.

☘ Üzerine yağ çözücü sıktığınız ocağı nemli bir mikrofiber bezle silin. Bezi deterjandan arındırdıktan sonra yine nemlendirip ocağın üzerini silin ve ocağın üstünü yağ çözücüden tamamen temizleyin.

☘ Yüzeye uygun bir bezle ocağı kurulayın. Cam, çelik ve inox yüzeylere özel üretilen bezleri kullanın. Kurulama işleminden sonra ocak taşlarını, gözlerini ve demirlerini yerleştirin. Bu aşamada gözlerin ve ocak taşlarının tamamen kuruduğundan emin olunuz.

☘ Ocağınızın üzerine sıçramış ya da taşmış artıkları anında temizlerseniz, kuruma meydana gelmez ve lekeler kolaylıkla çıkar.

İlginizi Çekebilir:  Bulaşık Makinesi Kullanımında Elektrik Tasarrufu

✅ Ankastre Fırın Temizliği

☘ Fırın temizliğine önce fırının içinden başlayın. Önce, fırının içerisindeki tepsileri çıkarın.

☘ Fırının içini temizlemek için kimyasal ürünler yerine doğal yolları kullanın. Bir tencere içerisine 1 litre su ve içerisine 1 çay bardağı sirke ekleyip, sonra fırına koyup, fırını çalıştırın. Sıcak su ve sirke yağ ve yemek kalıntılarını çözecektir.

☘ Fırını kapattıktan sonra elinizi yakmayacak dereceye gelmesini bekleyin. Sonra nemli bir mikrofiber bezle fırının içini silin. Bu aşamada tel ya da bulaşık süngerinin sert yüzeyiyle fırın temizleme işlemini yapmak, fırına zarar verebilir.

☘ Fırının içini bir kez daha mikrofiber bezle sildikten ve fırını lekelerden temizledikten sonra fırının içini temiz bir bezle kurulayın.

☘ Fırının camlarını ve dışını da sıcak su ve sirke birleşimi ile silin ve kuru bir bezle kurulayın.

☘ Fırın teli temizliği ise ocak teli temizliği ile aynıdır. Fırın telini ise yağ çözücü ve bulaşık süngerinin yumuşak bölümü ile yıkamalı ve duru su ile durulayın.

☘ Fırın temizliği için doğal yöntemlerden biri de kabartma tozu kullanmaktır. Ama sıcak su içerisinde çözmediğiniz takdirde kabartma tozunun ankastre fırına zarar verebileceğini unutmayın.

✅ Fırın & Ankastre ve Ocak Kullanımında Elektrik Tasarrufu

Elektrikli ev aletlerinin doğru ve tasarruflu kullanımını bilmek çok önemlidir. Bir evde yapılacak tek bir davranış değişikliği dahi çevre, aile bütçesi ve ülke ekonomisi için oldukça önem taşıyacağı bilinmelidir. Sağlıklı kalın, enerjisiz kalmayın…. ⚡⚡⚡

Elektrikli aletlerin evlerde en tasarruflu ve verimli şekilde kullanılması konusunda toplumsal bilincin güçlendirilmesi gerekiyor.

Tüketim alışkanlıklarını değiştirerek evlerde nasıl tasarruf yapılabileceğini enerji verimliliği sağlayan ürünlerle hem doğal kaynakların ve çevrenin hem de aile bütçesinin korunmasına destek sağlanacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Bulaşık Tuzu Nedir? Nasıl Kullanılmalı?

Ocağın üzerine yerleştirilen tencerenin genişliğinin, mümkünse ocağın üstü ile eşit veya daha büyük olmalıdır. Böylelikle ocaktan yayılan ısı gereksiz harcanmamış olacak ve yemeğiniz daha çabuk pişecektir.

Pişmiş bir yemeği tekrar ısıtarak servis etmek için mikrodalga fırınların kullanımı enerji ve zaman tasarrufu sağlar.

⚡ Donmuş gıdaları derin dondurucudan çıkardıktan sonra, pişirmeden önce bir süre mutfak tezgahında kendiliğinden çözülmesi için bekletiniz.

Sağlıklı kalın, enerjisiz kalmayın…. ⚡⚡⚡

Yazar

Yeni tarifler denemeyi seven, dünya mutfağına ilgi duyan bir galaktik dünya insanı. Patates diyarının efendisi...

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Koleksiyona Ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol