Kapat

İndüksiyonlu Ocakların Kullanımı ve Temizliği….

Anasayfa
Mutfak Bakımı İndüksiyonlu Ocakların Kullanımı ve Temizliği….

İndüksiyonlu Ocakların Kullanımı ve Temizliği….

İndüksiyonlu ocaklar, üçüncü nesil mutfak pişirici sistemleridir. Sistemin hızlı çalışmasının sebebi, ocağın kendisinin değil, üzerine konulan kabın ısı kaynağına dönüşmesidir. Yani indüksiyonlu ocağın yüzeyi ısınmaz, üzerlerindeki kap ısınır. Bu sayede ocağın kendisinin elinizi yakma riski yoktur. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle…  👍👍👍

🌱 İndüksiyonlu ocak açık bir devreye benzer. Üzerine doğru kap konulduğunda devre tamamlanır ve kap ısı üretmeye başlar. İndüksiyonlu ocakların yüzeyi altında, ısı üreten mıknatıslar bulunur.

🔥 Hangi mutfak gereçleri kullanılır?…

🌱 Mıknatıslar sadece demir ve demir bazlı ürünlerle temas ettiğinde aktif hale gelir. Bu nedenle indüksiyonlu ocağınızda sadece demir alaşımlı pişirme gereçlerini kullanabilirsiniz.

🌱 Manyetik alan alüminyum, cam ve bakır gereçlere etki etmeyeceğinden ocağınız bu malzemelerle çalışmaz. Kullanmak istediğiniz pişirme gerecinin indüksiyonlu ocak için uygun olup olmadığını anlamak için tabanına mıknatıs yaklaştırabilirsiniz.

🌱 Mıknatıs tencere ya da tavanızın tabanına yapışıyorsa gereciniz demir alaşımlıdır ve indüksiyonlu ocakta kullanılabilir.

🌱 İndüksiyonlu ocaklar sadece temas ettiği alanları ısıttığı için tencere ve tava tabanlarının düz bir yapıya sahip olması gerekir.

🌱 Tabanı bombeli pişirme gereçleri indüksiyon ocaklarda iyi sonuç vermez.

🔥 İndüksiyonlu ocak temizliği….

🌱 İndüksiyonlu ocak, temizliği en kolay ev aletidir. Özel çalışma prensipleri sayesinde indüksiyonlu ocaklarda sadece tencere ya da tavanın temas ettiği alan ısınır. Ocağın kalan yüzeyi ısınmadığı için pişirme sırasında sıçrayan ya da dökülen kirler yanarak yüzeye yapışmaz.

🌱 İndüksiyon ocağınızı, aşındırıcı olmayan bir temizlik malzemesi ve yumuşak bir bez ya da sünger kullanarak silebilirsiniz.

🌱 Temizlik sırasında dijital göstergelere su gelmemesine özen gösterin. Ocağınızı her kullanımdan sonra silerek temiz tutabilirsiniz. Ocağınızı tekrar çalıştırmadan önce yüzeyin kuruduğundan emin olun.

İlginizi Çekebilir:  Eti Hazırlama ve Pişirme Teknikleri....

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle…  👍👍👍