Mutfakta Temizlik Nasıl Olmalı?

✅ Mutfakta Temizlik Nasıl Olmalı?

Evimizin mutfağı, en önemli alanımızdır. Ayrıca, buranın temizliğine de farklı bir önem verilmelidir. Bu alanın her karesini ince ince temizlemeden, genel bir bütünlüğe asla kavuşturamayız. Sürekli ve en çabuk dağılan, kirlenen alanlardan olan mutfaklarımızı pratik bir şekilde temizlemenin birkaç püf noktasından bu yazımızda siz okuyucularımıza bahsetmek istedik. İşte bunlardan bazıları...

1- Yemek yaparken çöpleri biriktirmek yerine, hemen atın ve evyeyi her gün hızlıca silin.

2- Bulaşıkları yığmak yerine, doğrudan makineye koyun.

3- Ocağı silin ve parçaları yıkanabiliyor ise, bulaşık makinesine atıp yıkayın.

4- Buzdolabındaki tarihi geçmiş gıdaları atıp, rafları boşaltın ve her rafı silin.

5- Fırın ızgaralarında zorlu lekeler varsa, önce bir süre suda bekletin ve bu sırada fırının içini silin.

6- Buzluğu temizlemek için buzdolabının fişini çekin. İçini silmek için, dışarı çıkartılan donmuş ürünleri soğukta tutmaya itina gösterin.

7- Lavaboyu silerken, bulaşık deterjanının yağ sökücü özelliğinden faydalanın.

8- Mutfak dolaplarındaki tarihi geçmiş ürünleri atın ve rafları iyice silin. Dolapların dışını da silmeyi ihmal etmeyin.

9- Mikrodalga fırın ve mikser gibi küçük eşyaların içlerini temizlemeyi unutmayın.

10- Çöpleri boşalttıktan sonra, son olarak mutfak zeminini süpürün, gerekirse silin.

Şimdi sırada hak ettiğiniz yorgunluk kahvesi var. Ellerinize sağlık… 👏👏👏

✅ Bulaşık Makinesinde Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Aydınlatmadan mutfağa, ev eşyalarından iklimlendirmeye kadar evimizde veya iş yerimizde rahatlıkla uygulayabileceğimiz ve tasarruf yapabileceğimiz küçük detaylar mutlaka vardır. Bulaşık makinesi kullanımında olduğu gibi… Sağlıklı kal, enerjisiz kalma…..👍👍👍

1- Bulaşık makinenizi ilk aldığınızda kötü koku ve tozu temizlemek için bir defalığına deterjan kullanarak, içerisinde bulaşık olmadan çalıştırın.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-8.png

2- Bulaşık makinesi çalıştırılırken tam olarak doldurmaya özen gösterin. Az bulaşık için, makinenin yarım yük opsiyonunu (programını) kullananın. Bu sayede hem sudan hem de elektrikten tasarruf edilir.

İlginizi Çekebilir:  Silikon Kalıplarını Nasıl Temizleyelim?

3- Bulaşıklar çok kirli değilse, ekonomik yıkama programlarını tercih ediniz. Bulaşık makinesinde mümkün olduğu kadar ekonomik devirli, düşük sıcaklık programı tercih etmelisiniz.

4- Bulaşık yıkarken elde yıkama yerine, bulaşık makinesini kullanmayı tercih ediniz. 12 kişilik bulaşık elde yıkandığında, bulaşık makinesine göre 2 kat daha fazla elektrik ve su harcayacaktır.

Enerji tüketimi konusunda hepimize düşen önemli sorumluluklar olduğu bir gerçektir. Günlük hayatımızda, kullanım alışkanlıklarımızda küçük değişiklikler yaparak enerjimizi koruyabilir ve tasarruf edebiliriz. Bu tasarruf sayesinde, enerji için harcadığımız giderlerimizi de kontrol altına alabilmemiz mümkün olacaktır.

5- Bulaşık makinesini 50 derece sıcaklıkta kullanmanız, bulaşıklarınızın daha temiz olmasına yeterli olacaktır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-9.png

6- A +++ sınıfı bulaşık makinesi diğer sınıf makinelere göre daha az elektrik tüketir. Bulaşık makinenizi saat: 22:00’de veya daha geç saatlerde çalıştırırsanız aylık elektrik faturanızda mutlaka bir düşüş olacaktır (sayacınız 3 zamanlı mesken tarifeli ise).

7- Bulaşık makinesi yerleştirilirken çevresinde en az 5 cm boşluk bırakılarak ısınmadan dolayı oluşan sıcak havanın kolayca dağılması sağlanmalı.

8- Ayrıca, enerji ve su tasarrufu ile sadece kendinize iyilik etmiş olmazsınız. Yaşadığınız çevreyi daha temiz tutmuş olursunuz. Hem siz, hem de ülkemiz kazançlı çıkacaktır. 

✅ Bulaşık Makinasını Nasıl Temizleyelim?

Bulaşık makinenizi düzenli olarak temizlemek cihazınızın ömrünü uzatırken performansını da artırır. İç ve dış yüzeylerin yanı sıra atık filtresi ve su püskürten pervaneler temizlenmesi gereken parçalar arasındadır.

Son olarak, bulaşık makinenizi ayda bir kez deterjansız ve yüksüz olarak çalıştırarak sıcak suyun tüm parçaları temizlemesini sağlayabilirsiniz.

Bulaşık makinenizin iç ve dış yüzeylerini nemli bir bezle ya da yumuşak bir süngerle temizleyebilirsiniz. Aşındırıcı temizlik ürünleri veya benzeri kimyasallar makinenizin yüzeylerine zarar verebilir. Bu sebeple kullanmanız önerilmez.

İlginizi Çekebilir:  Buzdolabınız Yeterince Buz Üretmiyorsa

✅ Bulaşık makinesi atık filtresi nasıl temizlenir?

Atık filtresi makinenin tabanında bulunur ve düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Filtreye ulaşmak için alt sepeti öne çekebilir ya da çıkarabilirsiniz.

Filtreyi çevirerek yerinden sökebilir ve elinizde yıkayabilirsiniz. Bulaşık makinenizin atık filtresini en az üç ayda bir temizlemeniz gerekir.

✅ Bulaşık makinesi pervaneleri nasıl temizlenir?

Pervaneler ya da su püskürtme kolları zamanla kirlenerek tıkanabilir. Bu nedenle bulaşık makinesi pervane temizliği ihmal edilmemelidir. Makinenizin üst pervanesini ortasındaki somunu çevirerek, alt pervanesini ise yukarı doğru çekerek sökebilirsiniz.

Pervaneleri akan suyun altında yıkayarak temizleyebilirsiniz. Daha sonra parçaların kurumasını bekleyip yerlerine monte edebilirsiniz.

✅ Bulaşık makinesi kokusu nasıl önlenir?

Bulaşık makinesinde oluşan kötü kokuların birkaç sebebi olabilir. Kirli bulaşıkların makinenizin içinde uzun süre beklemesi bunlardan biridir. Kirli bulaşıklarınızı beklettiğinizde koku artabilir hatta cihazın içine sinebilir.

Bu sorunu ortadan kaldırmak için özellikle makineyi hemen çalıştırmayacağınız durumlarda bulaşıklarınızı sıyırarak ağır kir ve kalıntılardan arındırabilirsiniz.

Yemek kalıntıları zamanla bulaşık makinenizin iç kısımlarında birikebilir. Bu kalıntılar kötü koku oluşumuna yol açabileceği gibi mikrop ve bakterilerin üremeleri için de uygun bir ortam yaratır.

Sağlığınızı korumak ve kötü koku oluşumunu önlemek için bulaşık makinenizi düzenli olarak temizlemeniz gerekir. İstenmeyen kokuların bir diğer sebebi de kirlenmiş ya da tıkanmış filtreler olabilir.

Kötü kokuları engellemek için makinenizin tabanında bulunan atık filtresini sökerek elinizde yıkayabilirsiniz. Limon suyu, el sabunu, çamaşır suyu gibi kimyasallar ve diğer maddeler bulaşık makinenize ve performansına zarar verebileceği gibi makinenin içinde kötü koku oluşmasına da neden olabilir.

Bulaşık makineleri için üretilmiş deterjan, tablet, parlatıcı gibi ürünler dışında hiçbir kimyasal maddeyi makinenize koymamanız gerekir.

İlginizi Çekebilir:  Zeytinyağlı ve Limonlu Çıtır Kurabiye

Son olarak, bulaşık makinenizi ayda bir kez deterjansız ve yüksüz olarak çalıştırarak sıcak suyun tüm parçaları temizlemesini sağlayabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok