Kapat

Su Tasarrufu İçin Neler Yapılabilir?

Anasayfa
Mutfağın Bakımı Su Tasarrufu İçin Neler Yapılabilir?

İnsan hayatı için vazgeçilmez su kullanımında, küçük hamlelerle büyük tasarruflar yapılabilir. Özellikle giderek artan küresel ısınmanın kötü etkilerini azaltmak için su kullanımına dikkat edilmelidir.

Yaşamın temelinde büyük rol oynayan su kaynaklarının devamlılığı için tasarruflu davranıp, elde olanı bitirmeye yönelik yaşamamak gerekir.

Tüm insanların dikkat edebileceği küçücük şeylerle suyun devamlılığı aslında hiç de zor olmayan bir şekilde sağlanabilir. Sağlıklı olmanız dileğiyle…

Su için neler yapılabilir? Neler yapmalıyız?

1- Meyve ve sebzeler, soğuk su dolu kabın içerisinde yıkanmalı. Musluk daimi akıtılarak yıkanmamalı.

2- Banyoda, püskürtmeli duş başlığı kullanmalı, sifon rezervuarlarının içine suyla dolu 1,5 litrelik pet şişe konulmalı ve su sızdıran musluklar mutlaka tamir edilmeli.

3- Su kaçağının olup-olmadığını kontrolü için, bütün muslukları kapatın ve 2 saat boyunca hiçbir şekilde su tüketmeden sayaçtaki değerleri takip edin. İki saatin sonunda sayaçtaki değer ilk baştaki değerden farklı ise evde su kaçağı var demektir. Su kaçağı önlenmeli.

4- Bahçe ve çiçekleri sulamak için günün serin saatlerini tercih edilmeli. Öğlen sıcağında sulanırsa, buharlaşma nedeniyle suyun büyük bir bölümü kaybedilecektir.

5- Küveti doldurmak yerine duş alarak banyo yapılmalı. Tuvalete kağıt havlu, bebek bezi, sigara izmariti gibi maddeler tuvalete atılmamalı. Yağmurlu havalarda araba yıkanmamalı.

6- Şofben ya da termosifonlar sıcak su kullanacak yere yakın olmalı. Termosifon sıcaklığı en fazla 50 dereceye ayarlanmalı ve şofben ile termosifonda su sızıntısının olup-olmadığına dikkat edilmeli. Su sızıntısı olursa mutlaka tamir ettirilmeli.

7- Meyve-sebzeyi akan suyun altında yıkamayın; diş fırçalarken suyu açık tutmayın, bulaşıkları elde yıkamak yerine bulaşık makinesini kullanın.

8- Çamaşır makinesini tam dolu olduğunda kullanınız.

9- Gereksiz yere sifonu çekmeyiniz. 4 kişilik bir ailede gereksiz çekilen sifon sebebiyle yılda yaklaşık olarak 16 ton su boşa harcanmış olur.

10- Araba yıkarken hortum yerine su dolu bir kova kullanılmalı. Bu şekilde 20 litre su ile yıkamak mümkün iken, sürekli akan hortum ile 100-150 litre su harcanmış olur.

İlginizi Çekebilir:  Düdüklü Tencereyi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

11- Damlatan bir musluk ayda 1-1,5 m3 s, su sızdıran bir sifon ise ayda 3-4 m3 su harcar.

12- Ev ve iş yerlerinde su tasarrufu sağlayan armatürler kullanılmalı.