Kapat

Yaz Aylarında Sinek ve Böcekleri Evden Uzak Tutacak Yöntemler….

Anasayfa
Mutfağın Bakımı Yaz Aylarında Sinek ve Böcekleri Evden Uzak Tutacak Yöntemler….

Yaz Aylarında Sinek ve Böcekleri Evden Uzak Tutacak Yöntemler….

Eskiden evlerin pencerelerindeki fesleğenler, bahçelerin girişindeki lavantalar sadece güzel görünümleri ve kokuları için değil, sinek ve arıların evlere girmesini engellemek, karıncaların yolunu değiştirmek için kullanılırdı.

🌱 Günümüzde ise çözüm büyük ölçüde kimyasallarda aranıyor. Ancak hayatımızın her alanına giren bu kimyasalların, yaşam alanlarımızda bu gibi amaçlarla kullanılmasının insan sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olacağı hiç şüphe götürmez.

🌱 Spiral ve sıvı buhar halindeki sinek kovucuların içinde kullanılabilen bazı kimyasal maddelerin solunum, sinir, bağışıklık ve dolaşım sistemi üzerinde kötü ve olumsuz etki yapabildiği araştırmalarla ortaya konuyor.

🌱 Evde çocuk veya ev hayvanı varsa, istenmeyen ihtimallere karşı daha da tedbirli olmak gerekiyor.

🌱 Tüm bunların yanı sıra, bizim için zararlı bile olsa, her biri doğada çeşitli görevler üstlenen sinek ve böceklerin, kendi doğal yaşam döngüsü içerisinde var olabilmesi de önem taşıyor. 

🌱 Kimyasal ürünler kullanmaksızın, her evde bulunan malzemelerle istenmeyen canlıları uzak tutmak mümkün.

Fesleğen

🐝 Sinek ve arılara fesleğen, lavanta, kahve, ada çayı….

🌱 Hatta açık alanda otururken sineklerden rahatsız olmak istemiyorsanız, taze kekik yapraklarını ellerimizde ovalayıp cildimize sürebiliriz.

Fesleğen ile kekik, sivrisinek ve karasineklerin hiç sevmediği kokular yayarak, evden uzak durmalarını sağlar.

🌱 Düzenli olarak doğal zeytinyağlı sabunla yıkanmak da sinek ve böceklerin bizleri daha az tercih etmesini sağlayacaktır. 

🌱 Lavanta çalıları bahçeye ekildiğinde, arı ve sinekleri kendine çekerek evin içerisine girmelerini engelleyecektir. Balkon saksılarına lavanta ektiğimizde de aynı etkiyi göreceğiz.

Ayrıca, lavanta pire ve güvelere karşı da oldukça etkilidir.

🌱 Bu nedenle kuru lavanta çalılarını evin uygun köşelerine asabilir, kıyafet dolapları ve çekmecelere küçük lavanta bohçaları konulabilir. 

İlginizi Çekebilir:  Karanlık Oda Daha Çok Nasıl Aydınlatılır?

🌱 Yaz akşamlarında, yemek yerken soframıza ısrarla gelen davetsiz misafir arılar için de yöntemler elbette mevcuttur. Ada çayı ve Türk kahvesi bu konuda oldukça etkili olacaktır.

🌱 Isıya dayanıklı küçük bir kapta veya metal bir çay altlığında tütsü yaparak arıları sofradan veya bahçeden uzak tutabiliriz.

🌱 Ada çayı ve kahveyi karıştırarak veya sadece birini kullanarak, kabın içinde yakmak yeterli olacaktır.

🐛Yürüyen böceklere için tarçın….

🌱 Tarçın, etkili bir baharattır. Kapı eşikleri, pencere aralıkları gibi yerlere serptiğinizde böceklerin eve girmesini engelleyecektir. Çiçekler sinek ve böcek yapıyorsa, diplerine az miktarda toz tarçın serpildiğinde etkili olduğu görülecektir.

🌱 Özellikle bahçeli evlerde, hamam böceklerine oldukça sık rastlanır. Toz tarçın onlar için de etkili olacaktır.

🌱 Bunun yanı sıra, ister hamam böceği, ister karınca olsun, böcekleri eve çağıran unsurları ortadan kaldırmak da son derece önemlidir.

🌱 Mutfak temiz tutulmalı, yiyecekler dolaba kaldırılmalı, bulaşıklar ortada bırakılmamalıdır. Bitki saksılarında kalan sular, ev hayvanlarının mamaları da haşerelere davetiye çıkarır.

🌱 Eski gazete ve dergiler, kullanılıp ortada bırakılan kıyafetler, banyolardaki ıslak zeminlere de dikkat etmemiz gereklidir.

Defne Yaprağı

🐜 Karıncalar için sabun, defne ve fesleğen….

🌱 Toz tarçın karıncaların yolu üzerine koyulursa yollarını değiştirirler. Karıncaları evden uzak tutmanın diğer bir yolu da, doğal sabunu ince şekilde rendeleyip yine yolları üzerine koymaktır.

🌱 Kuru fesleğen, defne ve ada çayı da ufalanıp kullanılabilir. Kahve telvesi de ayrı bir çözümdür. 

Sonuç itibariyle….

🌱 Bahsedilen bu yöntemler hepsi evinizin veya bulunduğunuz ortamların koşullarına göre değişiklik gösterecektir.

🌱 Evin ışık alması, rüzgar yönü, bahçe içinde olup olmaması, bulunduğu kat, çevre özellikleri, ev sahiplerinin yaşayış tarzı ve alışkanlıklar etkili olan detaylardır.

İlginizi Çekebilir:  Bulaşık Tuzu Nedir? Nasıl Kullanılmalı?

🌱 Bu nedenle sizin ve eviniz için uygun olanı deneyerek bulabilirsiniz. Bir defa uygun çözüm bulunduğunda, sağlıklı doğal yollarla da çok etkili sonuçlar alınabileceğini keşfedeceksiniz.

Sağlıklı günler dileğiyle… 😊😊😊