Kapat

Antep Fıstığı Ezmesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Anasayfa
Mutfak Gıdaları Antep Fıstığı Ezmesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Antep fıstığı, bazı yörelerde Şam fıstığı olarak da bilinen, antioksidan ve vitamin açısından zengin bir yiyecektir. Lezzetli bir potasyum kaynağıdır.

1- Antep fıstığı ezmesi, ince bağırsakta glikoz emilimini azaltır ve kan şekerinin yükselmesini önler. Bu bakımdan şeker hastalarına fıstık yemeleri öğütlenir.

2- Antep fıstığı ezmesi, yapısındaki doymamış yağ oranının yüksekliğiyle kan şekerinin yükselmesi riskini azaltır. Kolesterol içermediği gibi, kandaki kolesterol düzeyini düşürücü etkisi de vardır.

3- Böylece kroner kalp yetmezliği riskini azaltır. Antep fıstığı ezmesi, karaciğerdeki yağlanmayı önler ve kan şekerini düşürür.

Malzemelerimiz:

  • 1 kilo Antep fıstığı,
  • 750 gram pudra şekeri,
  • 1 su bardağı su,

Yapılışı:

1- Antep fıstıklarını 5-6 dakika kaynar suda haşlayın ve kabuklarını temizleyin. Kabuklarından temizlenen fıstıkları bir bez arasında kurulayın. Sonra, mutfak robotundan geçirerek toz haline getirin.

2- Toz halindeki Antep fıstıklarını derin bir karıştırma kabına koyun ve üzerine 1 bardak su ile pudra şekerini ekleyin. Fıstıkların içinde şekerin iyice ezilmesini için, elinizle yavaş yavaş yoğurarak karıştırın.

3- Daha sonra, hazırlanan macun kıvamındaki karışımın tamamını, bir tepsiye 1 cm. kalınlığında olacak şekilde yayın ve serin bir yerde 1 saat kadar dinlenmeye bırakın.

4- Dinlenen ezmeyi, 1 cm genişliğinde tek lokmalık parçalar olacak şekilde (ve arzu ettiğiniz kalınlıkta) keserek servise hazır hale getirin. Afiyet olsun…

İlginizi Çekebilir:  Kış Aylarının Mürdüm Eriği Marmelatı