Balık Pişirirken Nelere Dikkat Edilir?

✅ Balık Pişirirken Nelere Dikkat Edilir?

Balık vücudumuz için çok önemli bir besin kaynağı. Vücudumuzun birçok sistemine sağladığı faydalar saymakla bitmiyor. Bu sebeple uzmanlar, sık sık balık tüketmemiz gerektiğini bizlere her fırsatta öneriyor.

Balığı lezzetli bir şekilde pişirilebilmesi için öncelikli olarak taze olması gerekmektedir. Ayrıca, mevsimine göre hangi balığın yenebileceğini de bilinmesi gerekiyor. Çünkü balıklar belli dönemlerde yağını kaybetmekte ve lezzetten uzaklaşmaktadır. Bu sebeple mevsiminde yağlandığında ve bol olduğunda balık tüketmeye dikkat edilmelidir.

🐟 Balık fırında pişirilecekse, fırına atmadan önce mutlaka balıkları marine etmelisiniz.

Balık terbiye edildiğinde daha yumuşak ve aroması daha güzel olacaktır. Ortalama olarak 180 veya 200 derecelik fırında balıkları pişirirken suyunu muhafaza etmesini istiyorsanız yanmaz kağıdı kullanınız.

🐟 Izgarada balık pişirilecekse, dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ızgara ateşinin çok harlı olmamasıdır. Böylece balıklarınız kurumadan sulu bir şekilde pişecektir.

Ayrıca, balığı ızgaraya koymadan mutlaka az miktarda zeytinyağıyla soslayınız. Böylece yapışmadan balığınızı pişirebilirsiniz.

🐟 Kızartma balık (yani tava balıkpişirilecekse, öncelikli olarak tavaya yağı koyup iyice ısıtınız.

Böylece balıklarınız yapışmadan pişecektir. Ayrıca tavada balık pişirirken dikkat edilmesi gerekenin önemlisi mısır unu kullanılmasıdır.

🐟 Buğulama balık pişirilecekse, çok fazla su katmamalısınız. Mevsim sebzeleri, soğan, sarımsak, havuç gibi garnitürler ile beraber renklendirerek pişiriniz.

Ayrıca, acı biber veya pul biber mutlaka kullanmalısınız. Böylece balık daha lezzetli ve aromalı olacaktır.

✅ Uzmanlar balığı neden bu kadar öneriyor

1- Omega-3 yağ asitleri sayesinde vücuttaki LDL kolesterolünü düşürür ve kalp sağlığını korur.

2- Balık, az karbonhidrat içerir, madensel tuzlar ve mineraller barındırır. Ayrıca balık kalsiyum, iyot, fosfor ve flor deposudur ve A, B1, B2, D vitaminlerinin yanı sıra omega-3 yağ asitleri de içerir.

İlginizi Çekebilir:  Baklavalık Süzme Tereyağı

3- Balığın içindeki iyot, zeka gelişimine yardımcı olur.

4- İçindeki kalsiyum sayesinde balık, kemik büyümesini sağlar ve kemiklerimizi korur.

5- Yine omega-3 açısından zengin olan uskumru, hamsi ve sardalya balıkları depresyona karşı fayda sağlar.

6- Balığın içerisindeki A vitamini göz sağlığımızı korur.

Gördüğünüz gibi balık vücudunuzun dostudur. Sağlığınız için haftada 2-3 kez balık tüketin.

✅ Taze Balık Nasıl Anlaşılır?

1- Taze balığın gözleri parlak ve dışa doğru bombeli olur. Balık tazeliğini yitirmeye başlayınca gözleri buğulanmaya başlar ve daha sonra içeri çöker.

2- Taze balığın derisi gergin ve parlak olur. Pulsuz balıklarda bayatlamaya başladıkça derisinin parlaklığı azalır ve özellikle karın tarafında buruşmalar meydana gelir.

3- Taze balığa parmakla dokununca meydana gelen çukurluk anında düzelir. Bayatlamış balıklarda bu iz kalır. Balığın parlaklığıyla yetinmemek gerekir. Çünkü tezgahtaki balıklara devamlı su serpildiği için parlak görünebilirler.

4- Taze balığı başından tutup kaldırınca kuyruğu aynen tepsideki gibi dimdik kalkar. Halbuki bayat balığı bu şekilde kaldırınca kuyruk kısmı aşağı doğru sarkar.

5- Taze balığın solungaçları canlı kırmızı olur. Balık bayatladıkça bu renk değişir.

6- Taze balık hemen hemen kokusuzdur. Bayatlamaya başlayınca asit kokusu yaymaya başlarlar.

7- Pullu balıkların pulları tazeyken vücuda sıkıca yapışıktır. Elimizi kafadan kuyruğa doğru sürtünce pulların gelmemesi gerekir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok