Şifa Kaynağı Kızılcık Tarhanası

✅ Şifa Kaynağı Kızılcık Tarhanası

Doktor çorbası olarak adlandırılan ve doğal antibiyotik olarak bilinen kızılcık tarhanası özellikle kış aylarında soğuk algınlığı için en çok tüketilen çorbadır. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 😇😇😇

👉 Tarhana 1-3 mm partikül boyutuna sahip, pembe-kırmızı rengi olan toz haldeki pişmemiş yöresel bir üründür.

👉 Geleneksel tarhanadan farkı, yapım aşamasında yoğurt hiç kullanılmaz.

👉 Kızılcık meyvesi püresi, buğday unu ve tuz ile üretilen Bolu Kızılcık Tarhanası sadece çorba şeklinde tüketilir.

✅ Bol Miktarda C Vitamini İçerir

👉 Kızılcık bol miktarda C Vitamini içerir, organik asitler, mineraller (magnezyum, potasyum, sodyum, kalsiyum) ve proteinler bakımından zengindir.

👉 Kızılcık meyvesinin ayırt edici özelliği ürünün kurutulduktan sonra da koyu pembe-kırmızı renge sahip olmasıdır.

👉 Asitlik oranı geleneksel yöntem ile yoğurt kullanılarak üretilen tarhanalara göre yüksektir. Meyvenin, çekirdeğe oranı oldukça fazladır.

👉 Dolayısıyla kolaylıkla meyve püresine işlenebilirdir. Kullanılan buğday unu ülkemizde yetiştirilen yerli, sert, kırmızı ekmeklik buğdayların unudur. Kullanılan tuz ise yemeklik, rafine, iyotlu tuzdur.

👉 Ekmeklik buğday ununun kesinlikle katkısız, antimikrobiyel madde içermemesi dikkat edilmesi gereken en önemli husustur.

✅ Kızılcık Tarhanası

Malzemelerimiz:

  • 1 kilo kızılcık,
  • aldığı kadar un,
  • 2 yemek kaşığı iri tuz
  • 1-2 bardak su

Yapılışı:

1- Kızılcığı ayıklayıp, yıkayın ve süzülmesi için kevgirde bekletin. Sonra bir tasa alıp, üzerini mutfak bezi ile kapatın. 1-2 gün olgunlaşmasını bekleyin.

(Kızılcığın olgunlaşması, yumuşayıp ezilmesi demektir.)

2- Sonra büyükçe bir tenceredeki kızılcıklara, 2 yemek kaşığı iri tuz atın ve sonra 1-2 bardak su ilave ederek püre kıvamına gelinceye kadar pişirin.

3- Büyük bir tepside unun ortasını havuz gibi açın ve yaklaşık 2 kepçe kaynar kızılcık püresinden dökerek kaşıkla unu yedirmeye çalışın.

İlginizi Çekebilir:  Sabah Kahvaltısının Önemi

(ilave edilecek unun ölçüsü yok, aldığı kadar un kullanılacak.)

4- Tarhana hamuru ılık hale geldiğinde, elinizle yoğurmaya devam edin.

(Elinize yapışmayacak kıvama gelene kadar, yoğurmaya devam edin.)

5- Daha sonra temiz bir çarşaf üzerine, küçük parçalar halinde kopartıp kurumaya bırakın. Kesinlikle güneş görmeyen ortamda bu işlemi gerçekleştirin.

(Ön yüzü kuruyan hamurları ters çevirerek, arka yüzlerini de kurutun.)

6- Kızılcık tarhanasının hamuru, diğer tarhanalar gibi çok kurutulmamalıdır. İçindeki kızılcık çekirdekleri, un haline getirmede bizlere faydalı olacaktır. Zaten, elenirken kevgirin üstünde kalacağı için sonra, alıp atılacaktır.

7- Elinizle ovarak kırıntı haline getirilen tarhanayı, ayrı bir çarşaf üzerine kevgirden geçirin. Kevgirde kalan çekirdekleri alıp, atın.

8- Toz haline gelen kızılcık tarhanasını, havadar bir yerde ara ara karıştırarak kurumaya bırakın. Bez torbada saklamanız uygun olacaktır.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 😂😂😂

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok