Kapat

Bolu Dağlarından Gelen Şifa Kızılcık Tarhanası…

Anasayfa
Mutfağımız Bolu Dağlarından Gelen Şifa Kızılcık Tarhanası…

Bolu Dağlarından Gelen Şifa Kızılcık Tarhanası…

Doktor çorbası olarak adlandırılan ve doğal antibiyotik olarak bilinen kızılcık tarhanası özellikle kış aylarında soğuk algınlığı için en çok tüketilen çorbadır.

Yapılışında Yoğurt Kullanılmaz

Bolu Kızılcık Tarhanası, 2018 yılında coğrafi işaretli ürün olarak tescillendi. Tarhana 1-3 mm partikül boyutuna sahip, pembe-kırmızı rengi olan toz haldeki pişmemiş yöresel bir üründür.

Geleneksel tarhanadan farkı yapım aşamasında yoğurt hiç kullanılmaz.

Kızılcık meyvesi püresi, buğday unu ve tuz ile üretilen Bolu Kızılcık Tarhanası sadece çorba şeklinde tüketilir.

Bol Miktarda C Vitamini İçerir

Bolu Kızılcık Tarhanası yapımında kullanılan kırmızı rengi ile kızılcık Bolu Dağları’nın eşsiz meyvelerindendir. Kızılcık bol miktarda C Vitamini içerir, organik asitler, mineraller (magnezyum, potasyum, sodyum, kalsiyum) ve proteinler bakımından zengindir. Kızılcık meyvesinin ayırt edici özelliği ürünün kurutulduktan sonra da koyu pembe-kırmızı renge sahip olmasıdır.

Asitlik oranı geleneksel yöntem ile yoğurt kullanılarak üretilen tarhanalara göre yüksektir. Meyvenin, çekirdeğe oranı oldukça fazladır.

Dolayısıyla kolaylıkla meyve püresine işlenebilirdir. Kullanılan buğday unu ülkemizde yetiştirilen yerli, sert, kırmızı ekmeklik buğdayların unudur. Kullanılan tuz ise yemeklik, rafine, iyotlu tuzdur.

Kızılcık Bolu Dağlarından Toplanıyor

Üretimde kullanılan başlıca hammadde koyu pembe-kırmızı renge sahip kızılcık meyvesi iklim özelliklerinin etkili olduğu Bolu Dağlarından toplanarak Bolu’daki işletmelerde geleneksel ustalarca işlenir.

Üretimin diğer başlıca hammaddesi ekmeklik buğday unu, öncelikle Bolu’da yetiştirilen ekmeklik buğday olmasına özen gösterilir, bulunmadığı durumlarda diğer bölgelerin ekmeklik buğdaylarından öğütülen unlar da kullanılır.

Ekmeklik buğday ununun kesinlikle katkısız, antimikrobiyel madde içermemesi dikkat edilmesi gereken en önemli husustur.

Kızılcık Tarhanası, kendine özgü ekşimsi, meyve aromalı lezzetini, ön kurutma ve son kurutma aşamalarının özellikle Bolu ikliminde yapılması ile kazandığı tespit edilmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Kefir ve Sağlık....

Ayrıca, karışımda kullanılan hammaddelerin yoğurulması sırasında hamur kıvamının ayarlanması da Bolu’da gelenekten yetişmiş ustaların kabiliyetleri sayesinde yapılabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Baharatları Ne Kadar Tanıyorsun? Lütfen Tıklayınız….