Kapat

“C” Vitamini Deposu “Altın Portakal” Kamkat (Kumkuat)….

Anasayfa
Mutfak Gıda Ürünleri “C” Vitamini Deposu “Altın Portakal” Kamkat (Kumkuat)….

“C” Vitamini Deposu “Altın Portakal” Kamkat (Kumkuat)….

Kamkat, Çin kökenli bir meyvedir. Küçük bir portakala benzeyen bu meyve hem sevimliliği hem tadının güzelliği sebebi ile çok sevilmektedir. Antalya genelinde “altın portakal” olarak da adlandırılan, Kamkat (ya da diğer adıyla Kumkat), “C” vitamini deposu olması nedeniyle oldukça ilgi görüyor. Minyatür bir portakal görünümünde olan bu meyvenin sayısız faydaları vardır. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…😂😂😂

“C” Vitamini Deposu “Altın Portakal” Kamkat (Kumkuat)….

Kamkat’ın Faydaları…..

Kamkat meyvesi sevimli görünümü ve tadı ile insanların ilgisini çekse de aslında bilinen pek çok faydası bulunur.

1- Zengin “C” vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve insanların hastalıklara karşı daha dayanıklı olmasını sağlar.

2- İçeriğinde yüksek miktarda antioksidan bulunmasından dolayı kanser çeşitlerinin önlenmesinde de etkili rol oynar.

3- Vücutta enfeksiyon oluşumunu önleyici ve koruyucu bir etkisi vardır. Bunun yanında Kamkat meyvesi vücutta bulunan enfeksiyonun tedavisinde de yardımcı olur.

4- Kamkat, kilo vermede yardımcıdır. Obezite ve tip 2 şeker gibi hastalıklar ile mücadele de yardımcıdır.

5- Kamkat, kan şekerini düşürmektedir. Bu sebeple şeker hastalarında bazı zamanlar yaşanan tatlı krizlerini de önlemektedir.

6- Kabızlık ve gaz gibi problemlerin yaşanmasını engeller.

7- İçeriğinde yüksek lif bulunmasından dolayı sindirim sisteminin düzenlenmesine de yardımcı olur.

Kamkat Maskesi Yapımı….

Kamkat meyvesini maske olarak cildimize uyguladığımızda cildimiz için de güzel olumlu sonuçlar alınır. Bunun için 2 adet Kamkat’ı ezerek kil ile güzelce karıştırıp yüzünüze sürün. Yaklaşık 10 dakika bekletip yüzünüzü yıkadığınız zaman sonucun ne kadar muhteşem olduğunu görürsünüz. Ancak, turunçgillere alerjisi olan bireylerin bu maskeyi yapması önerilmemektedir.

Kamkat’ın Zararları….

Kamkat insan sağlığı için oldukça faydalı bir meyvedir. Ancak, aşırı derecede tüketildiği zaman vücut için zararlı olabilir. Yapısında bulunan şeker sebebi ile şeker hastalarının dikkatli bir şekilde tüketmesi gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Cevizli Burma Tatlısı
Kamkat Nasıl Tüketilmeli….

Bu meyvenin iç kısmı çok ekşidir. Ancak kabuk kısmı enteresan bir şekilde oldukça tatlıdır.

Bu sebeple bu meyveyi kabuğuyla tüketmek hem daha faydalı hem de lezzet yönünden çok daha iyi olacaktır.

Kumkat’lar en iyi bütün olarak ve soyulmadan yenir. Onların tatlı tadı aslında kabuğundan gelirken, suyunda ekşilik vardır. Tüm meyveyi ağzınıza atıp ısırdığınızda tadını daha güzel alabilirsiniz.

Meyve size sert gelirse o zaman biraz sıcak su içinde bekletip de tüketiniz. Meyveyi sıcak suda bekletmek yumuşamasına neden olacaktır. Bunun yanında Kamkat meyvesinin reçeli ve marmelatı da yapılabilir.

Kamkat Bitkisi Özellikleri 

Kamkat bitkisi her yerde çiçeğe ve meyveye yatabilmektedir. Temmuz ayı sonlarına doğru çiçek açmakta, meyve oluşması Ağustos sonu ile Eylül ayı içersinde olmaktadır.

Küçük, oval meyveleri iri zeytin büyüklüğünde ve cinsine göre tatlı veya mayhoş lezzetli olup bir sonraki Nisan-Mayıs aylarında yeme olgunluğuna erişmektedir. Meyve koparılmazsa bir yıl bitki üzerinde kalabilmekte, aynı lezzetle yenebilmektedir.

Kamkat (Kumkuat) Reçeli….

Malzemelerimiz:

  • 600 gram kamkat (kumkuat),
  • 1,5 yemek kaşığı limon suyu,
  • 2 su bardağı toz şeker,
  • 1,5 litre su,

Yapılışı:

1- Kamkat’ları saplarından ayırın ve bir tencerenin içerisine alın. Üzerini geçecek kadar su ilave edin ve 3-4 saatte bir suyunu değiştirerek yarım gün suyun içinde bekletin.

2- Hafif yumuşayan Kamkat’ları ortadan ikiye bölün ve çekirdeklerini çıkarın (tercih ederseniz daha küçük parçalar haline getirin).

3- Temizlenen Kamkat’ları tencerenin içerisine yeniden alın. Üzerine, toz şekeri ilave edin ve tencerenin kapağını kapatarak ertesi sabaha kadar bekletin.

4- Ertesi gün üzerine 2 su bardağı su ilave ederek yumuşayıp kıvamını alana kadar reçelinizi karıştırarak kaynatın.

5- Kıvamını alınca oda sıcaklığında soğutun ve sonra steril edilen kavanozun içerisine aktarın. Oda sıcaklığında ya da buzdolabında muhafaza ederek dilediğiniz zaman servisini yapın.

İlginizi Çekebilir:  Makarna Nedir ve Nasıl Lezzetli Pişirilir?

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…👍👍👍