Kapat

Cevizli Pekmezli Sucuk Yapalım

Anasayfa
Mutfak Gıdaları Cevizli Pekmezli Sucuk Yapalım

Tatlı kültürümüzün önemli gıdası olan “cevizli sucuk”, köme, orcik veya pekmezli sucuk adlarıyla anılır ve hemen her bölgede üretilen bir tatlımızdır. Bu lezzetin yapımı ve kullanılan malzemeler bölgelerimize göre farklılıklar gösterse de, hemen hemen sonuçta aynı lezzet ortaya çıkar.

Ceviz, özellikle beyin için çok faydalıdır. Bilindiği üzere cevizde antioksidan, Omega-3, sağlıklı yağlar, protein ve vitaminler bulunmakta. Meme ve prostat kanserine karşı etkilidir. Ayrıca kanın pıhtılaşmasını da önler.

Demir eksikliği ve kansızlığın giderilmesi için üzüm pekmezi tavsiye edildiğinden, cevizli sucuk bu fonksiyonu yerine getirebilir. Pekmez kan hücrelerinin oluşumunu sağlar. Bağışıklık sistemi ve vücut direncini de artırır. Kanı temizler ve damar sertliği oluşmasının da önüne geçer. Afiyet olsun…

Malzemelerimiz:

  • 1 kilo ceviz içi,
  • 3 su bardağı pekmez (üzüm, dut veya keçi boynuzu),
  • 1/2 su bardağı şeker,
  • 1 su bardağı nişasta,
  • 1 çay bardağı süt,
  • 1/2 su bardağı un,
  • 4 su bardağı su,
  • yeteri kadar yorgan ipi,

Yapılışı:

1- Cevizleri 1 saat ılık suda bekletin. Suyunu süzün ve kurulayın. Sonra, iğne ile yorgan ipliğine dizin.

2- Tencereye, pekmez ile suyu koyun ve kaynatın. Karışımdan 1 su bardağı kadar alın ve bir kabın içinde un, nişasta, şeker ile sütü ekleyerek çırpın.

3- Sonra, kaynayan pekmezli suyun içine karışımı (unlu nişastalı) yavaş yavaş ilave edin. Pasta kreması kıvamını yakalayıncaya kadar tahta kaşıkla karıştırın.

4- Kaynayınca ocağı kapatın ve yorgan ipliğine dizdiğiniz cevizleri tencereye batırıp çıkartın ve uygun bir yere asın.

5- Pekmeze batırıp çıkarma işlemini, 20 dakika ara ile 3 kez tekrar edin (pekmez koyulaşırsa tekrar karıştırarak ısıtın).

6- Kışın evin içinde veya yazın dışarıda güneşte (yaz kış demeden rahatlıkla kurur) yaklaşık 1 hafta kurutun. Uygun kuruma yapıldıktan sonra, streç filmle sarın ve serin bir yere kaldırın. Serin bir yerde yaklaşık 3-4 ay saklanabilir. Afiyet olsun….

İlginizi Çekebilir:  Adı da Tadı da Şaşırtıyor: Lebeniye Çorbası