Kapat

Çorum Kargı Mutfağının Tulum Peyniri….

Anasayfa
Mutfak Gıda Ürünleri Çorum Kargı Mutfağının Tulum Peyniri….

Çorum Kargı Mutfağının Tulum Peyniri….

Çorum Kargı tulumu bir çok peynirin aksine pastörize sütten değil “çiğ süt” ten ve “Şirden Mayası” ile yapılır. Bu nedenle olgunlaştıkça kendini yenileyen ve lezzeti artan bir yapıya sahiptir.

Çorum-Kargı ilçesinin yaylaları, Karadeniz Bölgesinin iklim özelliklerini taşımaktadır.

Kargı’nın dillere destan, ünü dünyaya yayılmış “deri tulum peyniri” nin yapıldığı yaylaların yüksekliği 1850 metreleri bulmaktadır.

Bu yaylalarda bulunan çeşitli bitkilerle beslenen hayvanların sütlerinin lezzeti, “Kargı Tulum Peyniri” nin lezzetinin en önemli sırrını oluşturur.

Kargı tulum peynirinin en lezzetlisi; koyun, keçi ve inek sütlerinin karışımı ile üretilenidir. Hayvanların sütleri yaylada sağılır-sağılmaz taşınmadan, hemen hayvanın vücut sıcaklığında “Şirden Mayası” ile mayalanır.

Kargı Tulum Peyniri, derinin içerisine yerleştirilmeden önce peynirin lezzetini ve kıvamını ayarlamak için 6-7 kez süzme işlemi gerçekleştirilir.

Böylece peynir son kıvamını alır ve tulumlarına yerleştirilmeye hazır hale gelir.

Peynirin konulacağı tulumlar, koyun ve koç derisi kullanılarak elde dikilir ve hazırlanır. Hiç bir fabrikasyon işlem görmeden 1 yıl doyunca doğada kurutulur.

Tulumlar, Çorum Kargı Tulum peynirinin en önemli koruyucusudur. Peynir, bu tulumlara hiç hava kalmayacak şekilde sıkıştırılır. 1 kilo Kargı Tulum Peyniri için, 22 litre süt kullanılır.

Kargı Tulum Peyniri’nin kullanımı ise; büyük parçalar halinde değil, bıçakla pastırma ya da döner keser gibi ince dilimler halinde enlemesine kesilerek tüketilir.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 😇😇😇

İlginizi Çekebilir:  Dünya Markası Kırmızı Maraş Biberi....