Kapat

Devekuşu Yumurtası….

Anasayfa
Mutfak Gıda Ürünleri Devekuşu Yumurtası….

Devekuşu Yumurtası….

Deve kuşu yumurtası büyük boyutu ile beraber oldukça sert bir kabuk yapısına da sahiptir. Bir deve kuşu yumurtası 70 kiloluk bir insanın ağırlığına dayanabilecek bir kabuğa sahiptir. Devekuşu yumurtası kabukları, takı ve süs eşyası yapımında kullanılmaktadır. Bazı toplumlarda devekuşu yumurtası, dini anlamlar da içerebilmektedir.

Dünya üzerinde yaşayan kuşlar arasında en büyük yumurtaya sahip olanı devekuşudur. Ortalama olarak 1,5 kilo ağırlığa sahip olan devekuşu yumurtası, 15 cm. boy ve 13 cm. genişliğe sahiptir.

🍀 Nerelerde kullanılıyor?

🌱 Tavuk yumurtası ile yapılabilen her türlü yemek devekuşu yumurtası ile de yapılmaktadır.

🌱 Devekuşu yumurtaları, ulaşılması mümkün olmayan yüksek tavanlı yerlere konularak örümceklerin ağ örmesini engellemektedir. Bu özelliğinin nereden geldiğine bakacak olursak, deve kuşu yumurtası eğer kuru ve havadar bir ortamda duruyorsa, bir süre sonra su kaybedecektir.

🌱 Bu su kaybından sonra yumurta çürümeye başlar ve ortama bir koku verir. Bu koku örümceklerin ortamdan uzak durmasına neden olur.

🌱 Sert ve sağlam bir yapıda bulunan devekuşu yumurtası kabuğu, Afrika kökenli topluluklarda saklama kabı, bardak, çanak gibi mutfak aletlerinin yapımında kullanılmaktadır.

🌱 Devekuşu yumurtası kabuğu ile yapılan takı ve süs eşyaları da oldukça tercih edilmektedir.

🌱 Deve kuşu yumurtaları geçmişten günümüze birçok amaçla kullanılmıştır. Özellikle son yıllarda besin anlamında tüketimi biraz daha artmıştır. Osmanlı döneminde camilerin inşasında sıkça kullanılmıştır.

🍀 Besin değeri nedir?

🌱 Deve kuşu yumurtası lezzet olarak tavuk yumurtasına oldukça benzemektedir. İçerik olarak ise yine birbirine yakındır. Yağ, protein, kalsiyum ve fosfor oranları hemen hemen aynıdır.

🌱 Yine birçok vitamin ve mineral anlamında birbirine yakındır. Deve kuşu yumurtası, tavuk yumurtasına göre A ve E vitamini bakımından biraz daha fakirdir.

İlginizi Çekebilir:  İyi Bir Çay Demlemek İçin....

🌱 Devekuşu yumurtası, hesaplandığında ağırlık olarak tavuk yumurtası ile aynı kalori oranına sahiptir.

🌱 Protein ve yağ oranı bakımından da tavuk yumurtası ile benzer özellikler gösteren devekuşu yumurtası; kalsiyum, fosfor, A vitamini ve folik asit içermektedir.

🍀 Nasıl yenir?

🌱 Pişirme olarak aynı tavuk yumurtasındaki gibi pişirme seçenekleri mevcuttur. Fakat pişirme süreleri arasında ciddi farklar vardır.

🌱 Haşlanmış bir deve kuşu yumurtası yemek istiyorsanız yaklaşık olarak 1 saat boyunca kaynatmanız gerekecektir.

🌱 Devekuşu yumurtası, ortalama 1,5 kilo ağırlığa sahip olabildiğinden tek seferde tüketilmesi mümkün olmamaktadır.

🌱 Bu nedenle de yumurta delinerek kapaklı bir kaba boşaltılan devekuşu yumurtası, buzdolabında tazeliğini 3-4 güne kadar korumaktadır.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍