Dolmalık Çam Fıstığı ve Faydaları

✅ Dolmalık Çam Fıstığı ve Faydaları

Pilav, Türk Mutfağında oldukça seçkin ve ayrıcalıklı bir yere sahiptir. Pirincin en basit hali olan pirinç pilavından, başlıcaları iç pilav, perde pilav, saray pilavı, hamsili pilav, kuzu kapama, tavuk sarması, hindi dolması gibi geniş bir yelpaze içinde tüketilir. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 😂😂😂

🌱 Bu pilavların içine katılan çam fıstığı, aromasıyla pilavlara lezzet verdiği gibi görüntüsüyle de ayrı bir zenginlik verir.

🌱 Başta zeytinyağlı yaprak sarması, lahana sarması yanında biber dolması, patlıcan dolması, gibi pirinç ve bulgur ile hazırlanan dolma çeşitleri için hazırlanan iç harçlarda da yoğun bir şekilde kullanılır. Yemeğe eklenen çam fıstığı yemeğin lezzetini arttırır.

🌱 İç harç hazırlamak için kullanılan pirincin içine çam fıstığı yanında ilave edilen tarçın ve karabiber gibi baharatlar da ayrı bir güzellik sunar.

🌱 Yine birçok hamur işi ve tatlı çeşitlerinde de aranan bir lezzettir. Çam fıstığının kendine has tadı ve aroması yanında görsel içeriği nedeniyle başta irmik ve un helvası olmak üzere birçok tatlıda çeşidinde sevilerek kullanılır. Özellikle irmik ile uyumu muhteşemdir. Yine aşurenin zengin içeriği içerisinde olmazsa olmaz tatlardan birisidir.

✅ Çam Fıstığının Faydaları

100 gramında ortalama 24 gram protein bulunur, bu oldukça zengin bir protein kaynağı olduğunu gösterir. Yine içeriğinde 7 gram kadar karbonhidrat, yanında yaklaşık 50 gram kadar da yağ bulunur. Kalsiyum, potasyum ve demir yanında A ve C vitamini yönünden de zengindir.

🌱 Yağ asidi içeriği sayesinde iştahı bastırır ve kilo vermede yardımcıdır. Besin maddelerinin mükemmel kombinasyonu sayesinde enerjiyi artırırken, protein yanında önemli minerallerin de dengeli bir şekilde alınmasını sağlar.

🌱 Hamilelikte bebeğin gelişimine destek olur. İçerdiği C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.

İlginizi Çekebilir:  Ekmek İsrafını Önleyebilmek İçin

🌱 Cinsel isteksizliği gidermede faydalıdır.

🌱 İçeriğindeki oleik, linoleik ve pinolenik asit sayesinde kolesterol metabolizmasını destekler ve kötü kolesterol seviyesini düşürür.

🌱 E vitamininin antioksidan etkisi sayesinde bünyeyi korur, yaşlanmayı geciktirir, oksijen taşınması için önemli olan kırmızı kan hücrelerinin üretilmesini arttırır.

🌱 İçerdiği kalsiyum sayesinde kemikleri güçlendirerek kırılganlıklarını azaltır.

🌱 İçerdiği çok çeşitli temel vitamin, mineral ve antioksidanlar sayesinde çam fıstığı, cilt bakımı için de inanılmaz derecede faydalıdır. Cildi besler ve doğal bir nemlendirici gibi davranarak cildi dış etkenlerden korur.

✅ Nerelerde Kullanılıyor?

1- Çam fıstığının kozalağı, meyvesi ve meyvesinin kabuğu kullanılmaktadır.

2- Meyvesi çiğ olarak veya dövülüp bala karıştırılarak tüketilir.

3- Pilav ve helvada çeşni olarak kullanılır.

4- Fıstığının meyvesinin dış kabuğundan, yüksek gerilimli fiberler yapılmaktadır.

5- Mutfakta iç pilav, zeytinyağlı dolmalarda, kuvvet macunlarında, tatlılarda, keklerde, pasta ve kurabiyeler de kullanılmaktadır.

✅ Gıda İsrafını Nasıl Önleyebiliriz?

🌱 Gıda israfı daha alışverişte iken başlıyor. İsrafın başladığı yer ne yemek yapma aşaması ne de tabakta kalan yemeklerin çöpe dökülme aşamasıdır. İsraf, plansız alışveriş ile birlikte biz daha marketten çıkmadan başlar.

🌱 İki alana bir bedava kampanyaları, asla kaçırılmayacağını düşündüğümüz indirimler ya da renkli ambalajları ve kokuları ile bizi cezbeden meyveler… Markete girdiğimiz zamanlarda satın alacağımız şeylerden çok daha fazlasını almak, hatta bazen markete gidiş amacımız olan ürünü satın almamak hepimizin başına gelmiştir.

🌱 Ne yazık ki bu ürünlerin azımsanmayacak bir kısmı tüketilmeyerek çöp kutusuna doğru hüzünlü bir yolculuğa çıkar. Bu duruma engel olmak ve gıdanızı korumaya en başından, alışveriş esnasından başlamak için listeli alışveriş yapmak çok önemlidir.

✅ Alışveriş listesi kullanmak

🌱 Alışveriş listesi kullanmak size zaman tasarrufu sağlamanın yanında ihtiyaçlarınızı eksiksiz olarak satın alabilmenizi sağlar. Böylece yemek yaparken bir malzemenin eksikliğini fark etmez ve tekrardan markete gitmeye gerek duymazsınız.

İlginizi Çekebilir:  İspanya Mutfağının Böreği Empana

🌱 Alışveriş listesinin diğer ve en önemli faydalarından biri de ihtiyacınız olmayan ürünleri satın alarak gereksiz masrafa girmenize engel olmasıdır. Bu aynı zamanda kullanmayacağınız ürünlerin satın alınmasına da engel olur.

✅ Alışveriş Listesi Nasıl Hazırlanır?

🌱 Alışveriş listesi en az iki aşamalı olmalıdır: 

1- haftalık (ya da iki haftalık) ihtiyaçlar,

2- aylık ihtiyaçlar,

🌱 İhtiyaçlarınızı gruplandırırsınız her defasında fazla ürün satın almak zorunda kalmazsınız. Aylık alışveriş listesinde evin temel ihtiyaçları ve haftalık olarak satın alınmayan kuru bakliyat ürünleri bulunurken haftalık ya da iki haftalık alışveriş listelerinden taze tüketilen gıdalara yer verilir.

🌱 Hazırlayacağınız yemekleri düşünerek liste hazırlamanız ve listenizi tamamlamadan önce buzdolabınızı kontrol etmeniz önemlidir.

🌱 Aç karnına liste hazırlamanız tavsiye edilmez. Açken hazırlanan alışveriş listeleri de en az aç karnına çıkılan alışverişler kadar verimsiz olacaktır.

🌱 Son olarak listenizi mutfakta görebileceğiniz bir yere asarak gün içerisinde eklemeler yapabilir, listenizi tamamlayabilirsiniz.

🌱 Siz de bu talimatlar ışığında alışveriş listenizi hazırlayabilir, gıda israfına en başından dur diyebilirsiniz.

🌱 Tüm yakınlarınız ile bu yazıyı paylaşarak onları da gıdalarını korumaya davet edebilirsiniz.

Yazar

Yeni tarifler denemeyi seven, dünya mutfağına ilgi duyan bir galaktik dünya insanı. Patates diyarının efendisi...

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Koleksiyona Ekle

Koleksiyon Yok

Burada daha önce oluşturduğunuz tüm koleksiyonları bulacaksınız.

Kayıt Ol

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

Henüz üyeliğiniz yok mu? Kayıt Ol