Tavuk Suyunda Domates Sosu

✅ Tavuk Suyunda Domates Sosu

Salça, asidik bir yapıya sahiptir. Pişerken malzemelerin besin değerlerini düşürür. Tüketilen yemekten sadece tuz ve salça tadı alınır. Bu sebeple salçayı en aza indirip, salça yerine domates kullanmaya çalışın. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🍅🍅🍅

Malzemelerimiz:

  • 10 adet domates,
  • ½ bardak tavuk suyu,
  • 2 çorba kaşığı sadeyağ,
  • 2 çorba kaşığı un,
  • yeteri kadar biber,
  • yeteri kadar tuz,
  • 2 su bardağı su,

Yapılışı:

1- Yıkanan domatesleri ikiye bölerek, tencereye koyun.

2- Sonra içine biber, tuz ile su ekleyin ve 18-20 dakika kadar kaynatıp kevgirden geçirin.

3- Diğer taraftan sadeyağ ile unu kavurun ve domatesli karışımı, tavuk suyu ile karıştırarak salça kıvamına getirip, az bir süre daha pişirerek ocaktan alın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🍅🍅🍅

✅ Narenciyenin Faydaları

✅ “C” Vitamini

C vitamini, aslında antiskorbütik ya da anti-iskorbüt vitamini olarak da bilinen L-askorbik asittir. Bu solunum sistemimizi korur ve vücudumuzun savunmasını güçlendirir.

🌱 Ortalama bir yetişkin için tavsiye edilen günlük C vitamini alım miktarı (RDI) yaklaşık 70 mg’dir. Orta büyüklükte iki portakal bu C vitamini miktarını sağlamaktadır.

🌱 Ortalama “C vitamini” miktarı bir portakalda 50 mg C vitamini / 100ml ve bir mandalinada 35 mg C vitamini / 100 ml’dir.

✅ Beslenme uzmanlarının tavsiyesi

🌱 Beslenme uzmanları her gün 3 ila 5 adet meyve ve sebze yenmesini tavsiye etmektedir. Bunların ikisi narenciye meyvesi olduğu takdirde, vücudun “C” vitamini ihtiyacı karşılanmaktadır.

🌱 Vitamin ve mineraller açısından zengin olmalarının haricinde portakal ve mandalina Akdeniz diyeti denilen bir diyetin tipik bileşenleridir.

🌱 Bunlar aynı zamanda çeşitli kanser türleri ve kalp-damar hastalıkları dahil olmak üzere birçok kronik ve dejeneratif hastalığın riskini azaltmaktan potansiyel olarak sorumlu diğer biyolojik olarak aktif bileşenleri sağlar.

İlginizi Çekebilir:  Unutulan Tehlike Gizli Tuz Tüketimi

✅ Antioksidanlar

🌱 Portakal ve mandalinalar, bizi “serbest radikallerin” fazlalığından koruyan bir madde grubu, mükemmel bir antioksidan kaynağıdır.

🌱 Serbest radikaller, dejeneratif hastalıklar ve kanser türlerinin geniş bir yelpazesi ile ilgili olup insan metabolizması tarafından üretilen zararlı bileşiklerdir.

🌱 “C” vitamini (narenciyede büyük miktarlarda bulunur) ve E vitamini gibi antioksidanlar serbest radikallerin zararlı etkilerini yok eder.

🌱 Aynı zamanda bizi sigara ve hava kirliliğinin zararlı etkilerinden korur ve birçok hastalığı önlemeye yardımcı olur.

✅ Diyet Lifi

🌱 Lifler sindirim enzimleri tarafından saldırılmayan bir madde olarak tanımlanır. İki tür lif vardır:

1- Çözünmez lif: Müshil görevi görür ve bağırsakları düzenler.

2- Çözünür lif: Kolona ulaşır ve parçalanır. Çözünür lifler kan dolaşımında kolesterol ve şekeri düşürür ve bağırsak florasını geliştirir.

🌱 Sindirim sistemimizin düzgün çalışmak ve kolon kanserini önlemek için life ihtiyacı vardır. Aralarda orta büyüklükte bir portakal yemek yaklaşık 0,8 g diyet lifi sağlar. 230 ml portakal suyu bu rakamın yaklaşık yarısını sağlar.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🍋🍋🍋

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok