Kapat

Donmuş Gıdaların Alınması ve Saklanması Nasıl Olmalı?

Anasayfa
Mutfak Gıda Ürünleri Donmuş Gıdaların Alınması ve Saklanması Nasıl Olmalı?

Gıda güvenliğinde “2 Saat Kuralı” çok önemlidir. Zararlı bakteriler 7 ila 60 dereceler arasında hızlı çoğalırlar. Bu nedenle, hızlı bozulan gıdalar oda sıcaklığında 2 saatten fazla tutulmamalı ve sıcaklık 32 derecenin üzerine çıktığında ise bu süre kesinlikle 1 saatten aşağı indirilmelidir.

Dondurulmuş ürünleri satın aldığımızda, alışveriş yerinden eve gitmemiz 1 saatten fazla sürüyorsa donmuş ve çabuk bozulan gıdaları soğuk tutmak için, yanımızda bir buz çantasını bulundurmalı veya bu maksatla üretilmiş özel market torbası kullanılmalıdır. Bu mümkün değilse, bu tür gıdalarda sıcaklık artışını önlemek ve olabildiğince azaltmak için, donmuş ürünleri alışverişin sonuna doğru alalım.

Dondurucudaki paketlerin içinde fazla miktarda kar birikimi ve ürünün de renginde koyulaşma olmuş ise, muhafaza edilmesi sırasında gıdanın sıcaklık değişimlerine uğradığını gösterir. Eğer dondurucunun sıcaklığı artar ise, zaman geçtikçe çözünme nedeniyle, donmuş gıdanın yüzeyinde ısınma olur ve sıcaklık yeniden düştüğünde yüzeydeki serbest su donarak gıdanın yüzeyinin su kaybetmesine, karlanmaya ve renk koyulaşmasına neden olur, ürünün lezzet profili bozulur ve bu bir kalite kaybıdır. Ayrıca mikrobiyal üreme de olabileceğinden gıda güvenliği de riske girecektir.

Eğer dondurucu sıcaklığı azalır veya ürün ambalajsız olarak dondurucuda saklanır ise gıdada zamanla don yanığı denilen olay gerçekleşecektir. Bu durumda da gıda su kaybedeceğinden rengi beyazlaşır ve su kaybetmesi nedeniyle daha uzun sürede pişer. Bu da yine bir kalite kaybıdır.

Donuk zincir bozulmaz ise bakteri üremesi olmayacaktır. Raf ömürleri boyunca da bozulmazlar. Bu yöntem en güvenli ve sağlıklı gıda saklama yöntemidir. Dondurulmuş ürünler paketinden istenilen kadar alınıp, çözünmesi beklenmeden pratik bir şekilde hazırlanabilir ve kalan paket raf ömrü sonuna kadar saklanabilir.

İlginizi Çekebilir:  Değişik Bir Sos Çeşidi: Antep Fıstıklı Pesto....