Kapat

Dünyanın En İyi Peynirlerinden Divle Obruk Peyniri…

Anasayfa
Blog Dünyanın En İyi Peynirlerinden Divle Obruk Peyniri…

Dünyanın En İyi Peynirlerinden “Divle Obruk” Peyniri…

Fransızlar peynir konusunda en iyi peynirlerinden biri Rokfor’dur. Dünya genelinde pek çok hayranı bulunan bu peynirin sahip olduğu kaliteye kafa tutacak kaliteye sahip bir başka peynir türü ise bizim topraklarımızda üretilen “Divle Obruk” peyniridir. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun…😁😁😁

Dünyanın en iyi beş tulum peynirinden biri olarak kabul edilen bu peynire, Türk rokforu da denilebilir. Peki, bu peyniri neler özel kılıyor?

Karamandan Çıkan Lezzet

Orijinal Divle Obruk peyniri, Karaman’ın Ayrancı ilçesinde üretilir. Onu gurmelerin favorisi haline getiren önemli faktörler var.

Peynirin elde edildiği sütün niteliği, bu faktörlerden birisidir. Bu süt, Akkaraman cinsi koyun ve keçilerinden alınır. Hayvanların otlatıldığı meralar, süt kalitesini etkileyen özel bir bitki örtüsüne sahiptir.

Divle obruk peyniri, Akkaraman cinsi koyun ve keçilerinden olmak üzere küçükbaş hayvanların sütlerinden yapılmakta ve bu sütlerden elde edilen peynirler Nisan ve Mayıs aylarında deriye (tuluma) sarılarak obruk içerisine bırakılmaktadır.Bir süre sonra deri açık mavimsi bir küfle kaplanır. Bu aşamadaki peynire gök peynir adı verilir. Kasım ayında peynirin içinde bulunduğu deri kırmızımsı bir küfle kaplandığından rengi kırmızıya döner.

Bölgenin rakımı 1800 ila 3000 metre arasında değişmektedir ve burasının Türkiye’nin en kurak bölgelerinden olduğu söylenebilir. Kurak ortam, bitkilerin aromatik olmasını sağlamaktadır. Hayvanlar çoğunlukla yüksek oranda aromaya sahip kekik ve yavşan otlarıyla beslenir. Koyun ve keçilerin beslenmesinde suni yem kesinlikle yer almaz.

Bu tür bir beslenme sonucu hayvanlardan elde edilen süt hayli yüksek yağ oranına sahip olur. Üstelik sütteki kuru madde oranı da yüksektir.

Lezzetin bir diğer sırrı, peynirin olgunlaşana kadar saklandığı ortamdır. Divle Obruk peyniri, adını aldığı Divle Obruk mağarasında olgunlaştırılır. Mağarada sıcaklık derecesi yazın 4-6 santigrat derece ve nem oranı ise %90’dır. Bu sıcaklık derecesi, nem oranı ve mağaraya özel mikroflora*, peynirin tadı üzerinde büyük rol sahibidir.

İlginizi Çekebilir:  Atıştırmalık Kremalı Tuzlu Kurabiye....

Evde Obruk Peyniri Nasıl Saklanır?

Satın aldığınız peynirin, tamamen tüketilene kadar ilk günkü lezzetini koruması için doğru şartlar altında saklanması gerekiyor. Uygun saklama ortamı, peynirin insan sağlığını tehdit eder hale gelmemesi için de şarttır.

Hemen tüketilemeyecek peyniri, kendi ambalajında, ambalajı hiç açmadan muhafaza edilmelidir. Peynir için ideal ortam, 2 ila 4 santigrat derece arası, ışıksız, kokusuz ve hava almayan yerdir. Bu nedenle peyniri, saklama kabında ve buzdolabının dondurucu olmayan bölümlerinde bulundurun.

Oda sıcaklığında bekletilmiş peyniri, ambalajdan hiç çıkmamış ve buzdolabında bekleyen peynire katmamaya dikkat ediniz.

*MİKROFLORA: İçinde simbiyotik olarak yaşayan ve hastalık oluşturmayan mikroorganizmaların meydana getirdiği populasyona Mikroflora ya da Microbiota denir.