Gıda İsrafını Önleyelim

✅ Gıda İsrafını Önleyelim

Gıda israfı daha alışverişte iken başlıyor. İsrafın başladığı yer ne yemek yapma aşaması ne de tabakta kalan yemeklerin çöpe dökülme aşamasıdır. İsraf, plansız alışveriş ile birlikte biz daha marketten çıkmadan başlar.

🌱 İki alana bir bedava kampanyaları, asla kaçırılmayacağını düşündüğümüz indirimler ya da renkli ambalajları ve kokuları ile bizi cezbeden meyveler… Markete girdiğimiz zamanlarda satın alacağımız şeylerden çok daha fazlasını almak, hatta bazen markete gidiş amacımız olan ürünü satın almamak hepimizin başına gelmiştir.

🌱 Ne yazık ki bu ürünlerin azımsanmayacak bir kısmı tüketilmeyerek çöp kutusuna doğru hüzünlü bir yolculuğa çıkar. Bu duruma engel olmak ve gıdanızı korumaya en başından, alışveriş esnasından başlamak için listeli alışveriş yapmak çok önemlidir.

✅ Alışveriş listesi kullanmak

🌱 Alışveriş listesi kullanmak size zaman tasarrufu sağlamanın yanında ihtiyaçlarınızı eksiksiz olarak satın alabilmenizi sağlar. Böylece yemek yaparken bir malzemenin eksikliğini fark etmez ve tekrardan markete gitmeye gerek duymazsınız.

🌱 Alışveriş listesinin diğer ve en önemli faydalarından biri de ihtiyacınız olmayan ürünleri satın alarak gereksiz masrafa girmenize engel olmasıdır. Bu aynı zamanda kullanmayacağınız ürünlerin satın alınmasına da engel olur.

✅ Alışveriş Listesi Nasıl Hazırlanır?

🌱 Alışveriş listesi en az iki aşamalı olmalıdır: 

1- haftalık (ya da iki haftalık) ihtiyaçlar,

2- aylık ihtiyaçlar,

🌱 İhtiyaçlarınızı gruplandırırsınız her defasında fazla ürün satın almak zorunda kalmazsınız. Aylık alışveriş listesinde evin temel ihtiyaçları ve haftalık olarak satın alınmayan kuru bakliyat ürünleri bulunurken haftalık ya da iki haftalık alışveriş listelerinden taze tüketilen gıdalara yer verilir.

🌱 Hazırlayacağınız yemekleri düşünerek liste hazırlamanız ve listenizi tamamlamadan önce buzdolabınızı kontrol etmeniz önemlidir.

🌱 Aç karnına liste hazırlamanız tavsiye edilmez. Açken hazırlanan alışveriş listeleri de en az aç karnına çıkılan alışverişler kadar verimsiz olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Enfes Yemekleriniz İçin Sadeyağ Yapalım

🌱 Son olarak listenizi mutfakta görebileceğiniz bir yere asarak gün içerisinde eklemeler yapabilir, listenizi tamamlayabilirsiniz.

🌱 Siz de bu talimatlar ışığında alışveriş listenizi hazırlayabilir, gıda israfına en başından dur diyebilirsiniz.

🌱 Tüm yakınlarınız ile bu yazıyı paylaşarak onları da gıdalarını korumaya davet edebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok