Güveçte İstiridye Mantar Sotesi

✅ Güveçte İstiridye Mantar Sotesi

İstiridye mantarı, doğada kayın ve kavak ağaçlarının gövdelerinde yetişen bir mantar türüdür. Adını, istiridyeye olan benzerliğinden alıyor. Görüntüsüyle diğer mantarlardan farklı olan istiridye mantarı, içerdiği protein ile vejeteryan olan kişiler için de harika bir alternatif oluyor. Kırmızı etle neredeyse eş değer proteine sahip olan istiridye mantarı et tüketmeyen, Vejetaryen ya da Vegan insanlar tarafından da oldukça talep görmektedir. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🍄🍄🍄

Porsiyon: 6 kişilik,

Malzemelerimiz:

  • 1 kilo İstiridye Mantarı,
  • ½ çay bardağı sıvıyağ, 
  • 3 diş sarımsak,
  • 4 dal taze kekik,
  • 1 çay kaşığı karabiber,
  • 1 çay kaşığı acı toz kırmızı biber, 
  • ½ adet limonun suyu,
  • 2 çay kaşığı tuz,

Yapılışı:

Tavada İstiridye Mantar Sotesi..

1- İstiridye mantarını ufak parçalara bölün. Geniş bir tavada, sıvıyağında mantarları 3 dakika kadar soteleyin. 

2- Daha sonra içine tuz, karabiber, toz kırmızı biber, minik rendelenen sarımsak ve kıyılan taze kekik ilave edin. Sonra, üzerine yarım limonun suyu da ilave ederek 5 dakika daha soteleyin. 

3- Mantar kendi suyunu bırakacağı için, yemeğin için fazladan su eklemeyin. Ancak, mantar suyunu bırakana kadar yanmaması için kısık ateşte pişirin. Yemeğinizi sıcak olarak servisini yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🍄🍄🍄

Güveçte İstiridye Mantar Sotesi….

1- İstiridye mantarını ufak parçalara bölüp, geniş bir tavada sıvıyağında 3 dakika kadar soteleyin. 

2- Daha sonra içine tuz, karabiber, toz kırmızı biber ve minik rendelenen sarımsakları ekleyin. Sonra, üzerine yarım limonun suyu ilave ederek 5 dakika daha soteleyin. 

3- Mantar kendi suyunu bırakacağı için, yemeğin için fazladan su eklemeyiniz. Ancak, mantarın suyunu bırakana kadar yanmaması için kısık ateşte pişirin.

4- Hazırlanan yemeği, güveç kaplarına pay edin ve üzerine, rendelenen kaşar peynirinden koyun.

İlginizi Çekebilir:  Soğuk Havaların Vitamin Kaynağı Karnabahar Kızartması

5- Önceden 170 derecede ısıtılan fırında, üzerindeki kaşarlar eriyene kadar (yaklaşık 3-4 dakika) pişirin.

6- Daha sonra güveçleri fırından çıkarıp, sıcak olarak servisinizi yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🍄🍄🍄

✅ Lütfen Dikkat!

🍄 Doğadan amatör kişiler tarafından toplanan mantarlar zehirli olabilir. Bu nedenle, sadece profesyonel kişiler tarafından toplanan veya kültür ortamında yetiştirilen mantarları tüketmeyi tercih etmelisiniz.

🍄 Mantar zehri, insanlar için öldürücü özellik gösterir. Bu nedenle doğada bulunan mantarları, internet üzerinde resimlerini gördüğünüz mantarlara benzetip tüketmeniz veya zehirsiz olduğunu düşünmeniz çok ciddi sonuçlara yol açabilir.

yemekciyiz.net sitesindeki bu bilgileri kullanarak “asla mantar toplamayın”. Bu sitedeki bütün fotoğraflar ve açıklamalar, sizleri sadece bilgilendirme amaçlıdır. Amatörce toplanan mantarların tüketiminden kesinlikle kaçınmalısınız.

🍄 Zehirli ve yenilebilen mantarları birbirinden ayırt etmek bazen çok zor olduğundan, yabani mantarlar sadece işini bilen uzmanlar tarafından toplanmalıdır.

🍄 Mantar zehirlenme olayları, kişilerin zehirli ve yenen mantarlar konusunda yeterli bilgisinin olmamasından kaynaklanmaktadır.

Mantar yiyen bir kişide, zehirlenme belirtilerinin görülmesi halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Zehirlenmeler konusunda 114 numaralı Ulusal Zehir Danışma Merkezi’nden (UZEM) bilgi alınabilir.

🍄 Zehirlenmelerin tedavi merkezlerinden uzak kırsal kesimlerde meydana gelmesi ve zehirlenmeye sebep olan mantarların teşhis edilmesinde yeterli tıbbi laboratuvar ve uzmanın bulunmaması mantar zehirlenmelerinin ölümle sonuçlanmasına neden olmaktadır.

🍄 Ayrıca yenen ve zehirli mantarları birbirinden ayırt etmeye yaradığı iddia edilen bazı yanlış inanışlar da zehirlenmelere ve yüzlerce insanın ölümüne neden olmaktadır.

✅ İstiridye Mantarı Nedir?

🍄 İstiridye mantarı, besin değerleri olarak kırmızı ete eş değer bir mantar türüdür. Yüksek miktarda B vitaminleri içermektedir. Zengin miktarda folik asit içerdiğinden kansızlık vakalarının her türünde kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Mis Kokulu Pilavların Tadı Zerdeçal

🍄 Karbonhidrat ve yağ oranı düşük olduğundan, başta kalp hastalıkları olmak üzere çeşitli hastalıklarda tavsiye edilir. İçinde az miktarda şeker ve yağ bulunması nedeniyle, 100 gram mantar yendiği zaman enerji değeri ancak 20-40 kaloridir.

🍄 Bu da zayıflamak isteyen kişiler için, mantarları ideal bir gıda niteliğine sokmaktadır.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🍄🍄🍄

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok