Kapat

Güveçte İstiridye Mantar Sotesi….

Anasayfa
Mutfak Gıda Ürünleri Güveçte İstiridye Mantar Sotesi….

Güveçte İstiridye Mantar Sotesi….

İstiridye mantarı, doğada kayın ve kavak ağaçlarının gövdelerinde yetişen bir mantar türü. Adını istiridyeye olan benzerliğinden alıyor. Görüntüsüyle diğer mantarlardan faklı olan istiridye mantarı içerdiği protein ile vejeteryan olan kişiler için de harika bir alternatif oluyor. Kırmızı etle neredeyse eş değer proteine sahip olan istiridye mantarı et tüketmeyen, Vejetaryen ya da Vegan insanlar tarafından da oldukça talep görmektedir.

Lezzeti ise içerisinde protein olduğunu adeta belli ediyor. Su miktarı diğer mantarlara göre az olan istiridye mantarı tüm sebze ve et yemekleri ile çok yakışıyor, doyuruculuğuyla tek başına bile bir öğün olarak tüketilebiliyor.

Ete göre çok daha uygun olan fiyatıyla ev ekonomisi açısından da çok avantaj sağlayan bir gıdadır. İstiridye mantarını çok çeşitli şekillerde pişirebilir ve keyifle tüketebilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍

Porsiyon: 6 kişilik,

Malzemelerimiz:

  • 1 kilo İstiridye Mantarı,
  • ½ çay bardağı sıvı yağ, 
  • 3 diş sarımsak,
  • 4 dal taze kekik,
  • 1 çay kaşığı karabiber,
  • 1 çay kaşığı acı toz kırmızı biber, 
  • ½ adet limonun suyu,
  • 2 çay kaşığı tuz,

Yapılışı:

Tavada İstiridye Mantar Sotesi:

1- İstiridye mantarını ufak parçalara bölün. Geniş bir tavaya, sıvı yağı koyun ve mantarları yağın içinde 3 dakika kadar soteleyin. 

2- Daha sonra içine tuz, karabiber, toz kırmızı biber ve minik rendelenen sarımsaklar ile kıyılan taze kekiki koyun. Sonra, üzerine yarım limonun suyunu da ilave ederek 5 dakika daha soteleyin. 

3- Mantar kendi suyunu bırakacağı için, yemeğin için fazladan su eklemeyiniz. Ancak, mantarın suyunu bırakana kadar yanmaması için kısık ateşte pişirin. Yemeğinizi sıcak olarak servisini yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍

Güveçte İstiridye Mantar Sotesi:

1- İstiridye mantarını ufak parçalara bölün. Geniş bir tavaya sıvı yağı koyun ve mantarları yağın içinde 3 dakika kadar soteleyin. 

2- Daha sonra içine tuz, karabiber, toz kırmızı biber ve minik rendelenen sarımsakları koyun. Sonra, üzerine yarım limonun suyunu da ilave ederek 5 dakika daha soteleyin. 

3- Mantar kendi suyunu bırakacağı için, yemeğin için fazladan su eklemeyiniz. Ancak, mantarın suyunu bırakana kadar yanmaması için kısık ateşte pişirin.

4- Hazırlanan yemeği, güveç kaplarına pay edin ve üzerine rendelenen kaşar peynirin koyun.

İlginizi Çekebilir:  Osmanlı'da Helva Kültürü...

5- Önceden 170 derecede ısıtılmış fırında, üzerindeki kaşarlar eriyene kadar (yaklaşık 3-4 dakika) pişirin.

6- Daha sonra güveçleri fırından çıkarıp, sıcak olarak servisinizi yapın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍

Lütfen Dikkat !!!!!

Doğadan amatör kişiler tarafından toplanan mantarlar zehirli olabilir. Bu nedenle, sadece profesyonel kişiler tarafından toplanan veya kültür ortamında yetiştirilen mantarları tüketmeyi tercih etmelisiniz.

Mantar zehri, insanlar için öldürücü özellik gösterir. Bu nedenle doğada bulunan mantarları, internet üzerinde resimlerini gördüğünüz mantarlara benzetip tüketmeniz veya zehirsiz olduğunu düşünmeniz çok ciddi sonuçlara yol açabilir.

yemekciyiz. net sitesindeki bu bilgileri kullanarak “asla mantar toplamayın”. Zehirli ve yenilebilen mantarları birbirinden ayırt etmek bazen çok zor olduğundan, yabani mantarlar sadece işini bilen uzmanlar tarafından toplanmalıdır. Amatörce toplanan mantarların tüketiminden kesinlikle kaçınmalısınız.

Bu sitedeki bütün fotoğraflar ve açıklamalar, sizleri sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Zehirli ve Yenen Mantarlar Hakkındaki Bazı Yanlış İnanışlar:

1- Zehirli veya yenen mantarlar ayrı ayrı topraklarda yetişir. Halbuki yenilebilir ve zehirli mantarlar yan yana yetişebilir ve çoğu zaman bunları birbirinden ayırt etmek oldukça zordur.

2- Mantar zehirli ise koparılınca iç kısmının rengi hemen mavileşir ya da hoş kokulu ve lezzetli olan ve şapkasından bir parça koparıldığında iç kısmının rengi değişmeyen mantarlar tehlikesizdir.

3- Mantar zehirli ise gümüş bir kaşık veya para ile kaynatıldığında veya pişirildiğinde gümüşün rengi kararır.

4- Bir diğer inanış ise zehirli mantarları salyangozların yemediği ve böceklerin yediği mantarların zehirsiz olduğu şeklindedir. Salyangoz veya böceklerin metabolizmaları ile insanların metabolizmalarının birbirinden farklı olduğu akıldan çıkarılmamalıdır. Zehirli bir mantar olan Hypholoma fasciculare türü üzerinde beslenen sümüklü böcekleri görmek mümkündür. 

5- Çayırlarda yetişen mantarlar zehirsizdir. 

6- Ağaçlar üzerinde yetişen mantarlar zehirsizdir.

7- Tuzlu veya sirkeli suda kaynatmak mantarın zehirliliğini ortadan kaldırır.

8- Mantarın yanında veya yakınlarında demir varsa o mantar zehirlidir.

9- Mantara zehri yılanlar verir.

10- Kurutulmuş mantar zehirli değildir. Pişirmek mantarın zehirliliğini ortadan kaldırır.  Zehirli bileşiklerin çoğu ısıya dayanıklıdır ve pişirmekle, kaynatmakla veya kurutmakla mantarın zehirliliği ortadan kalkmaz. Bazı zehirli mantar türlerinin toksinleri sıcaklık uygulamasından etkilenip bozulabilir. Ancak bunu genelleştirmek mümkün değildir.

11- Mantarı yoğurt ile birlikte veya ayran içinde bekletip yemek zehirlenmeyi önler.

İlginizi Çekebilir:  Acuka Nedir? Nasıl Yapılır?

12- Zehirli mantarların kokuları ve tatları çok kötüdür. Bu da doğru bir kanı değildir. Çoğu zehirli mantarın tatları ve kokuları güzeldir. 

Kısacası yukarıda belirtilen inanış ve görüşlerin hiçbir bilimsel olarak geçerliliği yoktur ve bunlara güvenerek mantar toplamak ve tüketmek sakıncalı ve tehlikelidir.  

Mantar yiyen bir kişide zehirlenme belirtilerinin görülmesi halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Zehirlenmeler konusunda 114 numaralı Ulusal Zehir Danışma Merkezi’nden (UZEM) bilgi alınabilir.

Mantar zehirlenme olayları, kişilerin zehirli ve yenen mantarlar konusunda yeterli bilgisinin olmamasından kaynaklanmaktadır.

Zehirlenmelerin tedavi merkezlerinden uzak kırsal kesimlerde meydana gelmesi ve zehirlenmeye sebep olan mantarların teşhis edilmesinde yeterli tıbbi laboratuvar ve uzmanın bulunmaması mantar zehirlenmelerinin ölümle sonuçlanmasına neden olmaktadır.

Ayrıca yenen ve zehirli mantarları birbirinden ayırt etmeye yaradığı iddia edilen bazı yanlış inanışlar da zehirlenmelere ve yüzlerce insanın ölümüne neden olmaktadır.

İstiridye Mantarı Nedir?

İstiridye mantarı, besin değerleri olarak kırmızı ete eş değer bir mantar türüdür. Yüksek miktarda B vitaminleri içermektedir. Zengin miktarda folik asit içerdiğinden kansızlık vakalarının her türünde kullanılmaktadır.

Karbonhidrat ve yağ oranı düşük olduğundan, başta kalp hastalıkları olmak üzere çeşitli hastalıklarda tavsiye edilir. İçinde az miktarda şeker ve yağ bulunması nedeniyle, 100 gram mantar yendiği zaman enerji değeri ancak 20-40 kaloridir. Bu da zayıflamak isteyen kişiler için, mantarları ideal bir gıda niteliğine sokmaktadır.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍

Karabiber Nedir? Nasıl Kullanılır?

Karabiber; Piperaceae ailesinden gelen, genellikle baharat için kurutulan ve çiçek açan bir asma türüdür. Taze ve tamamen olgunlaştığında, büyüklüğü yaklaşık olarak 5 mm’dir ve koyu kırmızıdır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-594.png

Karabiber biberin yeşil, olgunlaşmamış demetlerinden üretilir. Baharatın taneleri hem temizlemek hem de kurumaya hazırlamak için sıcak suda biraz pişirilir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-588.png

Isı sayesinde biberin hücre duvarları yırtılmakta ve kurutma sırasında esmerleşme enzimlerinin çalışmasını sağlamaktadır. Taneler güneş ısıyla veya makinede birkaç gün boyunca kurutulur ve bu sırada tohum etrafındaki biber derisi büzülür ve ince, buruşuk siyah şekilde kararır.

Karabiber Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Kış aylarında özellikle sık olarak kullanılan baharatlardan olan karabiber toz veya tane olarak kullanılabilir. Keskin tadını ve acı oluşunu dengeli kullanmak gerekir. Az bir miktarda kullanmanız bile yemeğinizi lezzetlendirmeye yetecektir.

İlginizi Çekebilir:  Kızılcık Marmelatı
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-587.png

Karabiber Faydaları

Mide ve pankreasın salgısını artırır, hazmı kolaylaştırır, şekeri düşürür. Kansızlığı gidermede ve iştah açmada etkendir. Enerji verir, sinirleri kuvvetlendirir.

Karabiber tüketimi sindirimi geliştirerek midedeki hidroklorik asit salgısını artırır ve sindirimi kolaylaştırır. İshal, kabızlık ve kolik gibi bağırsak sorunlarına oldukça iyi gelir.

Bu baharat sadece faydalı bir lezzet veren bir baharat değil, aynı zamanda mineral ve besin kaynağıdır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-590.png

Karabiber ayrıca bağırsak gazı oluşumunu önlemeye yardımcı olur ve diyete eklendiğinde terlemeyi ve idrara çıkmayı sağlar. İyi bir sindirim ile kilo kaybına yardımcı olur, vücudunuzun daha iyi çalışmasını sağlar ve ciddi gastrointestinal rahatsızlıkları önler.

Soğuk algınlığını gibi üşütmeye dayalı hastalıklarda çorbalarınızda, yemeklerinizde hatta soğuk algınlığı için tükettiğiniz çaylarınıza bile karabiber öğütücü ile baharatı çekerek ekleyebilirsiniz. Bu sayede antibiyotik etkisi oluşturacaktır ve hastalığı daha kolay atlatmanızı sağlayacaktır.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-591.png

Karabiberdeki Vitaminler

Sıcak iklimlerde yetişen karabiber meyvesinin aynı zamanda beyaz olanı da vardır. İçeriğinde potasyum, magnezyum, demir, K ve C vitaminleri bakımından oldukça zengindir.

Güçlü bir anti inflamatuar olan karabiber, vücudun ihtiyacı olan A vitaminin de yüzde 70’ini karşılayabilir. Karabiber içindeki vitaminler oldukça fazla sayıdadır.

Karabiber Zararları

1- Karabiber oldukça acı bir baharattır. Bu yüzden midede yanma hissi oluşturabilir. Yemeklerde fazla kullanılması midede yanmalara neden olabilmektedir. Ancak bu yanma hissi geçici bir etkidir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-592.png

2- Yan etkiler arasında ölüm de olabilir ancak bu çok nadir karşılaşılan durumlardan biridir. Karabiber doğrudan tüketildiğinde özellikle çocuklar tarafından solunduğunda akciğerlere kaçabilir.

3- Akciğerlere kaçması sonucu ölüme neden olması karabiber zararları arasında en tehlikeli olanıdır. Bu nedenle tek başına değil mutlaka gıdalar ile karıştırılarak tüketilmelidir.

4- Bu baharat gözlerde ve deride yanmaya neden olabilir. Karabiber gözlere veya deriye temas etmesi her ikisi üzerinde de yanmalara kızarıklıklara yol açabilir.

5- Deride kaşıntı, kızarıklık yapabilir. Ayrıca şişme oluşması da karabiber zararları arasındadır. Bu baharattan bazı hastalıklarda uzak durulması gerekir. Örneğin Siklosporin A, kolinerji ve sitokrom tarzı hastalıkları bulunan kişilerin karabiber tüketiminden uzak durmaları gerekmektedir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-593.png

Mutfakta Kullanım Alanları:

Salçalı yemeklerde, pilavlarda, sebze yemeklerinde, beşamel sos vb. birçok yemekte tane veya karabiber değirmeni ile çekerek toz halde kullanabilirsiniz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-595.png