Kapat

Jalapeno Biberi ve Kullanımı….

Anasayfa
Mutfak Gıda Ürünleri Jalapeno Biberi ve Kullanımı….

Jalapeno Biberi ve Kullanımı….

Meksika mutfağının biber çeşidi olan Jalapeno Biberi, kimi bölgelerde cin biber olarak da anılmaktadır. Jalapeno Biberi, son yıllarda tüm dünyanın severek tükettiği sebzelerden biri olmuştur. Olgunlaşmış biberin uzunluğu 5–9 cm arasındadır. Jalapeno adını Meksika, Veracruz’daki geleneksel olarak yetiştirildiği Jalapa’dan almıştır… Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🌶🌶🌶

🌱 Meksika kökenli lezzetli bir sebze olan Jalapeno Biberi, olgunlaşma sürelerine göre yeşil ve kırmızı renklerde tüketilen bir biber çeşididir. Diğer biber çeşitlerine oranla daha sulu yapıya sahiptir.

🌱 Meksika mutfağındaki eşsiz sosların ana malzemelerinden biri olan Jalapeno Biberi, ülkemizde genellikle turşu yapımında kullanılmaktadır.

🌱 Salatalık, fasulye, domates, lahana gibi sebzeler ile hazırlanan turşulara dilimlenmiş Jalapeno Biberinin ilave edilmesi halinde turşuya hafif acı bir lezzet katacaktır.

🌱 Jalapeno Biberi’ni dilimleyerek sade Jalapeno Biber turşusu olarak da tüketilebilir. Aynı zamanda, yemeklerin yanına enfes soslar hazırlamak için de Jalapeno Biberini tercih edebilirsiniz.

🌶 Jalapeno Biberi Acı mı?

🌱 Jalapeno Biber’in acılık oranı kişiden kişiye değişkenlik gösterebilir. Lezzet olarak acı seviyor iseniz Jalapeno Biberi, size yeteri kadar acı gelmeyebilir.

🌱 Orta acılıkta bir lezzet sunan Jalapeno Biberi, acı oranını sulu yapısı sayesinde bir miktar bastırmaktadır.

🌱 Oldukça lezzetli bir biber çeşidi olan Jalapeno Biberi tattığınızda damağınızda bıraktığı acılık, sizleri rahatsız etmeyecektir.

🌱 Ayrıca, yeşil Jalapeno Biberinin kırmızı Jalapeno Biberi göre daha tatlı bir aromaya sahiptir.

🌶 Jalapeno Biberin Faydası Var mı?

🌱 Jalapeno Biber turşusu ürününü günlük belirli oranlarda tüketmeniz halinde vücut metabolizmanızın çalışmasını destekleyebilirsiniz.

🌱 Turşu formunda rahatlıkla tüketebileceğiniz Jalapeno Biberi’nin insan vücuduna faydaları:

1- Jalapeno Biberi, yüksek lif kaynağı olması sebebiyle günlük olarak tüketilmesi halinde sindirim sisteminiz büyük katkı sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Zeytinyağlı Kabak Sarması....

2- Jalapeno Biberi de diğer sebzeler gibi insan sağlığı için birçok fayda barındırmaktadır.

3- Düzenli tüketilmesi halinde kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

4- Jalapeno Biber turşusu, düzenli tüketilmesi halinde kan dolaşımınızı hızlandırarak damar tıkanıklığının önüne geçecek bir besindir.

5- Vücutta bulunan enfeksiyonun temizlenmesine yardımcı olur ve özellikle idrar yolları enfeksiyonunun tedavi edilmesine katkı sağlar.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-306.png

6- İçeriğinde yüksek oranda “C vitamini” barındıran bir sebze olan Jalapeno Biber, vücudunuzun hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlamaktadır.

7- Güçlü bir “magnezyum kaynağı” olan Jalapeno Biberlerden üretilen Jalapeno Biber turşusu, düzenli olarak tüketildiğinde vücudunuzda bulunan ağrıları giderme özelliğine sahip bir gıda maddesidir.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🌶🌶🌶