Kapat

Keçiboynuzu (Harnup) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Anasayfa
Mutfak Gıdaları Keçiboynuzu (Harnup) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Akdeniz bölgesi ülkelerin tipik doğal bitki örtüsünü oluşturan, sıcağa uyum sağlayan bir bitkidir. Tamamen doğal bitki örtüsünün 5-6 asırdır varolan ağaçları olarak oluşmuştur. Ağacın meyvesi keçinin boynuzuna benzediği için bu adı almıştır. Bu bitki, Roma döneminden günümüze gelmiş harnup (keçiboynuzu) çiçeklerinden ötürü Anadolu’da “harnup” olarak da bilinir.

Ağacın meyvesi hem insanların tüketebileceği gıda türlerinde hem de hayvan yeminde kullanılır. Uzun ömürlü bir ağaç türü olan keçiboynuzundan; keçiboynuzu pekmezi, keçiboynuzu özü, keçiboynuzu unu, keçiboynuzu balı olarak faydalanılır.

Faydaları Nelerdir?

1- Keçiboynuzu, potasyum, kalsiyum, sodyum, magnezyum ve demir minerallerini içeren oldukça zengin bir besin kaynağıdır. 

2- Antioksidan özelliğine sahip olup, yüksek miktarda lif içerir. Lif ihtiyacını karşılamak için de faydalanılır.

 3- Yapısında önemli ölçüde doğal şeker bulunur ve günlük enerji ihtiyacımızı karşılayabileceğimiz harika bir alternatiftir. 

4- Gluten içermez ve çok düşük yağ oranına sahiptir. Glutensiz ve sağlıklı beslenmek isteyenler için keçiboynuzu tozu ve keçiboynuzu unu oldukça iyi bir seçenektir.

5- Sahip olduğu doğal şeker içeriği ile çikolataya, yapay tatlandırıcılı tatlı ve şekerlemelere karşı kullanılabilir. 

6- Keçiboynuzu özü, meyvenin çekirdeklerini ayrımadan soğuk sıkım (presleme) yöntemiyle oluşturulan bir gıda maddesidir. Yoğun kıvamlı ve konsantre yapılıdır. Bu nedenle vitamin, protein ve mineral değeri açısından çok zengin bir besindir.

Keçiboynuzu Pekmezi (Harnup Pekmezi) 

Keçiboynuzu pekmezi (harnup pekmezi), çekirdekleri ayıklanmış keçiboynuzu meyvesiden soğuk sıkım yöntemi ile yüksek sıcaklık ve ısı kullanılmadan elde edilen şurup formundaki gıdadır.

Keçiboynuzu Balı (Harnup Balı)

Keçiboynuzu ağacının çiçeklerinden üretilen keçiboynuzu balı monofloralı bir çiçek balıdır. Lezzetini harnup çiçeğinden alan farklı ve karakteristik bir aroması vardır. Kültür tarımı yapılmayan tamamen doğal bitki örtüsünün 5-6 asırdır varolan ağaçların çiçeklerinden biri olan harnup çiçeğinin balı çok özeldir. Kalsiyum ve E vitamini açısından oldukça zengin bir çiçek balıdır.

İlginizi Çekebilir:  Çorum-Kargı Tulum Peyniri....

Keçiboynuzu Özü ile Keçiboynuzu Pekmezi Arasındaki Fark Nedir?  

1- Keçiboynuzu özü, pekmez gibi sıvı formda olmasına rağmen keçiboynuzu pekmezinden daha yoğun kıvamlıdır. 

2- Her ikiside soğuk sıkım denilen presleme yöntemi ile elde edilir.

3- Keçiboynuzu özü çekirdekleri ile birlikte sıkılır. Keçiboynuzu pekmezi ise çekirdeklerinden ayrıştırılarak soğuk sıkım işleminden geçmektedir.

4- Her ikisi de soğuk sıkım (presleme) yöntemiyle elde edildiği için kimyasal değişime uğramazlar ve besin değerlerinde kayıp yaşanmaz. Klasik pekmez elde edilme yöntemlerinde açığa çıkan HMF gibi zararlı bileşenler oluşmaz. 

5- İçerdikleri besin değerleri birbirinden farklıdır. 100 gram Keçiboynuzu özünün enerji ve besin değerleri: Enerji: 278 kcal, protein: 1.4 g, karbonhidrat: 63.9 g, yağ: 0 g 100 gram Keçiboynuzu pekmezinin enerji ve besin değerleri : Enerji: 304 kcal, Protein: 0.3 g, Yağ: 0 g, Karbonhidrat: 82.3 g, Lif: 0.2 g, Sodyum: 4 mg 

Keçiboynuzu Nasıl Kullanılmalı? 

Keçiboynuzu, pekmez, un, özüt (şurup), bal ve yemiş olarak tüketilebilir. Keçiboynuzu düşük yağ seviyesi ve önemli miktarda karbonhidrat, protein, potasyum, kalsiyum ve polifenol içeren değerli bir bitkidir. Özellikle yağ seviyesinin düşük, şeker seviyesinin yüksek olması ile gıda (yiyecek & içecek) alanında yaygın kullanılır.

1- Dalından koparılmış taze keçiboynuzu meyvesi suda demlenerek içilebilir.

2- Keçiboynuzu meyvesi yemiş olarak yaş ve kuru şekilde kullanabilir.

3- Keçiboynuzu ununu ekmek, kurabiye, pasta ve yemeklerde kolaylıkla kullanabilir.

4- Keçiboynuzu özü doğal bir şeker kaynağıdır. Normal şekerin kullanıldığı tüm alanlarda rahatlıkla kullanabilir.

5- Kahve ve süte karıştırılarak lezzetli içecekler oluşturulabilir.

6- Takviye edici gıda olarak günlük beslenme rutinine eklenebilir. Ana ve ara öğünlerde rahatlıkla tüketilebilir.

7- Keçiboynuzunun çekirdekleri ve meyvesi toz haline getirilerek öğünlerde tüketilen gıdalarla karıştırılarak zahmetsizce tüketilebilir.

İlginizi Çekebilir:  Süzme Yoğurt Nedir? Nasıl Yapılır?