Kapat

Kestane Mantarı ve Özellikleri….

Anasayfa
Blog Kestane Mantarı ve Özellikleri….

Kestane Mantarı ve Özellikleri….

Kestane mantarı, yenilen bir mantar türüdür. Marketlerde satılan Kültür Mantarı’nın farklı yetiştirme teknikleri uygulanıp, farklı tat ve renkte üretilen hali “kestane mantarı” olarak adlandırılır.

Beyaz kültür mantarının bir çok farklı çeşidi vardır. Bunlardan daha büyük ve koyu renkli olanları “Portobello Mantarı” olarak adlandırılır. Kestane mantarı, Avrupa ülkelerinde “Portobello Mantarı” olarak bilinir.

Bu mantarda vitaminler, fitokimyasallar ve mineraller bulunur. 

Özellikle B5 Vitamini olan Bakır ve Pantotenik asit açısından zengindir. 

Kestane ayrıca Folat, Biyotin, Niasin veya Vitamin B3, Selenyum, Potasyum ve Riboflavin veya Vitamin B2 içerir.

Kestane mantarı, ülkemizde en bol üretilen ve en lezzetli mantar türleri arasında yer alır. Neredeyse her markette kestane mantarı bulunur.

İlkbahar ve sonbahar aylarında çayırlık alanlarda bolca bulunur. Beyaz kültür mantarına çok benzemektedir ve ticari olarak yetiştirilmeye başlanmıştır.

🍄 Kestane Mantarı Özellikleri…

Kestane mantarı, açık krem renkli bir mantar olup rengi daha sonra açık kahve renge dönüşür. Şapka büyüklüğü 2-10 cm. çapındadır.

Kestane mantarı, beyaz kültür mantarı kullanılan her türlü yemekte kullanılabilir.

Özellikle et ve balık ile sote yemeklerde, makarna soslarında kullanılabilir.

Ayrıca bitkisel diyet uygulayan veya vegan beslenen kişiler için kestane mantarı bir çok besin ve minerali almak için önemli bir kaynaktır.

🍄 Kestane Mantarı Nerede Yetişir ?

Kestane mantarı, ilkbahar ve sonbahar aylarında çayırlık alanlarda bolca bulunur. Yan yana toplu halde yetişmesi nedeniyle bulunması ve toplanması kolaydır.

Ancak, diğer zehirli çayır mantarı türleri ile karıştırılabileceği için kestane mantarı toplarken çok dikkatli olmanız gerekir.

Kestane mantarı, ülkemizde en fazla tüketilen mantarlar arasında yer aldığı için doğadan toplanarak değil kültür ortamında ticari üretimi yapılmaktadır. Her markette ve semt pazarlarında kestane mantarı bulunabilir.

İlginizi Çekebilir:  Ekşi Maya Nasıl Yapılır?

🍄🍄Lütfen Dikkat!

Doğadan amatör kişiler tarafından toplanan mantarlar zehirli olabilir. Bu nedenle, sadece profesyonel kişiler tarafından toplanan veya kültür ortamında yetiştirilen mantarları tüketmelisiniz. Mantar zehri, insanlar için öldürücü özellik gösterir.

Bu nedenle doğada bulunan mantarları, internet üzerinde resimlerini gördüğünüz mantarlara benzetip tüketmeniz veya zehirsiz olduğunu düşünmeniz çok ciddi sonuçlara yol açabilir.

yemekciyiz. net sitesindeki bu bilgileri kullanarak “asla mantar toplamayın”. Bu sitedeki bütün fotoğraflar ve açıklamalar, sizleri sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Zehirli ve yenilebilen mantarları birbirinden ayırt etmek bazen çok zor olduğundan, yabani mantarlar sadece işini bilen uzmanlar tarafından toplanmalıdır.

Amatörce toplanan mantarların tüketiminden kaçınmalısınız.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🍄🍄🍄