Kapat

Kestane Pişirelim….

Anasayfa
Mutfak Gıdaları Kestane Pişirelim….

Kestane Pişirelim….

Kestane kış mevsiminin en çok sevilen lezzetlerindendir. Kestane kokusu, birçoğumuzun soba ile olan anılarını halen süsler. Bazen sokaklarda kestanecilere denk gelinirse, kestane kokusu burnumuza geldiğinde dayanamaz hemen alırız. Bizde kestane nasıl pişirilmeli ? sorusuna cevap arayalım istedik. Afiyet olsun…

Kestanede ilk önceliğimiz kaliteli kestaneyi bulmak olacaktır. İyi Kestane Nasıl Anlaşılır?

Bir yüzeyi dümdüz, diğer yüzeyi yuvarlak ve parlak renkte olan ve içinden filizleri çıkmamış ağız kısmı açık olmayan, hafif küflenmeye, kararmaya yüz tutmamış olan kestaneleri seçmeye özen göstermeniz gerekir.

Eğer ıslanmış, nemli kağıdımsı bir kokusu varsa içi büyük ihtimalle kötü ya da çürük çıkacaktır. Eğer o nemli hissi veren kokuyu almıyorsanız, üstelik elinize aldığınızda sertliğini hissediyorsanız doğru kestaneyi bulmuş olma ihtimaliniz çok yüksektir.

Kestaneyi Nasıl Çizmeliyiz?

Önemli bir konuda, kestanenin çizilmesidir. Çünkü doğru çizim yapmazsak kestaneye zarar verebilir, yaralayabilir ve güzel pişmesine engel olabiliriz. Yenilmesi sırasında üzerinde zor soyulacak zarının kalması istenmiyorsa kestanenin çizilmesi gerçekten çok önemli.

Önce derin bir kaba soğuk su koyun ve yıkanan kestaneleri suyun içine koyup karıştırın. İki üç dakika bekledikten sonra içi çürük ya da boş olan kestaneler zaten su yüzünde kalacaktır, onları ayırıp atın.

Kestane çizimi için; hafif kavisli, yaklaşık bir parmak uzunluğunda kenarı tırtıklı bir bıçak kullanmalısınız. Kestanenin keseceğiniz yüzeyi, kavisli yüzeyi olmalıdır. Ete kadar geçmeli ama eti kesmemelidir kabuk ile et arasındaki zarı da kesmiş olmak için girmeniz gereken derinlik çok önemli. Kesikler artı şeklinde “+ ” olursa, soyma esnasında daha kolay soyulacaktır.

Kestaneyi Nasıl ve Nerede Pişirelim?

Tavada Kestane Pişirmek: Kestaneleri güzelce yıkayın ve çiziklerini yapın. İki saat kadar suda bekletin. Bekletme işlemini, çizme işleminden sonra yapılmasında fayda var. Eğer suda bekletecek vaktiniz yoksa, tavada pişirim esnasında kilo başına bir çay bardağını, tavanın alacağı sayıya göre oranlayarak, dibine su, üzerine kestaneleri koyarak da yapabilirsiniz. Orta ateşte yaklaşık 20 dakika sonra kestaneler yumuşamış ve pişmiş olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Kahvaltılık Kelle Peynirli Yumurta

Fırında Kestane Pişirmek: Fırında kestane yapmak için öncelikle yine kestaneleri yıkayın. Kestane çiziminde anlatıldığı şekilde kestaneleri çizin ve sonra fırın kabına dizin. Önceden 200 derecede ısıtılan fırında yaklaşık 20-25 dakika sonra kestaneler pişmiş ve sıcak sıcak yenmeye hazır olacaktır.

Haşlama Olarak Kestane Pişirmek: Haşlamak istediğimiz kestaneleri yine çizim işlemini gerçekleştirdikten sonra, tencereye üstüne çıkacak kadar su ilave ederek ocağa koyun ve 30 dakika kadar kısık ateşte pişirip, sıcak sıcak afiyetle tüketin.

Kestane Kaç kalori Diye Soranlara?

Bir adet pişmiş kestanenin kalorisi 35 kcal’dir. Diğer yemişlerin aksine yüksek miktarda nişasta ve su içeren kestaneyi, ara öğünler de tüketmek üzere de tercih edebilirsiniz. Kestanenin faydaları da oldukça fazladır. Deri sağlığımızı koruyup, bağışıklık sistemimizi güçlendirir, kırmızı kan hücreleri arttırır ve kemikleri güçlendirir. Afiyet olsun…