Kullanılıp Yarısı Kalan Soğanlar

✅ Kullanılıp Yarısı Kalan Soğanlar

Farkında olmadan israf edilen gıdaların başında soğanlar geliyor. Kimi zaman yarısı kullanılıp kalan yarısı bir süre buzdolabında bekleyip çöp oluyor kimi zaman ise daha hiç kullanmadan yeşillenerek kullanım ömrünü dolduruyor.

🧅 Güçlü bir antioksidan olan soğan, neredeyse tüm salata ve yemeklerde kullanılabilen mucize bir bitkidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve özellikle kış aylarında soğuk algınlığı, grip, öksürük gibi hastalıklardan korur.

🧅 Etkili bir balgam söktürücüdür olan soğan kalp sağlığını destekler. Diyabet gelişmesini engeller ve şeker seviyesini düzenler. Başta mide, bağırsak ve kolon kanseri olmak üzere birçok kanser türünün gelişmesini engeller.

🧅 Soğan, çok iyi bir antioksidan kaynağıdır ve 25 farklı antioksidan türü içerir.

🧅 Özellikle kırmızı soğanda bulunan antosiyaninler bağışıklık sistemi açısından oldukça faydalıdır. Bağırsakta bulunan iyi bakteri (probiyotik) sayısını arttırıp, bağışıklık fonksiyonunun iyileşmesine yardımcı olurlar.

✅ Kullanılıp Yarısı Kalan Soğanları Değerlendirelim

1- Yarım kalan soğanlarınızı doğru yöntemler kullanarak saklayabilir, bozulmaya yüz tutan soğanları uygun koşullarda muhafaza ederek kullanabilirsiniz.

2- Az porsiyonluk yemekler hazırlayanlar için küçük boyutlardaki soğanları kullanmak her zaman kullanışlıdır. Ancak, bazen evdeki soğan yemeğe uymaz ve büyük soğanların bir kısmını kullanmak durumunda kalırsınız. Kalan yarısı ise dolaba konur ve ardından kokusu beğenilmediği için kendini çöp kutusunda bulur.

3- Soğan, muhafazası en zor gıdalar arasındadır. Ancak saklanması imkansız değildir. Soğanları muhafaza edilecek yerin kuru ve ışıksız bir ortam olması tavsiye edilir.

4- Kesilmiş soğanı doğru muhafaza edebilmek ise ayrı bir önem taşır. Aksi halde bozulmakla ve kötü kokmakla kalmayacak sağlığınız için de zararlı bir gıdaya dönüşecektir.

5- Kesilen soğanlarınızı ağzı kapalı saklama kapları içerisinde hiç hava almayacak şekilde buzdolabına kaldırabilirsiniz. Ancak, 2 gün içerisinde kullanmanız gerektiğini de belirtmekte fayda var.

İlginizi Çekebilir:  Tavuklu Pirinç Pilavı

6- Bir diğer muhafaza yöntemi ise soğanı kullanacağınız şekilde doğrayarak buzluğa atmak. Daha sonrasında buzluktan çıkan soğanı çözülmesine fırsat vermeden kullanabilirsiniz.

7- Eğer, kesilen soğanı buzluğa atarken buzdolabı poşetlerinden kullanacaksanız, poşet içerisindeki havayı mümkün olduğunca çok almanız önerilir. Bu sayede soğan daha az buzlanacak ve buzluktan çıkınca daha az su salacaktır.

✅ Bu yazıyı yakınlarınızla paylaşın

🧅 Siz de yarım kalan gıdalarınızı doğru yöntemler ile saklayarak daha sonra kullanıp, gıda israfı ile mücadele edebilirsiniz. Bu yazıyı yakınlarınızla paylaşarak onları da bilgilendirebilir, Türkiye’nin gıdasını korumak için destek olabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok