Kapat

Kurutulmuş Meyveler….

Anasayfa
Mutfak Gıda Ürünleri Kurutulmuş Meyveler….

Kurutulmuş Meyveler….

🍀 Taze meyvelerin, mevsiminde kurutularak saklanması eski geleneklerimizdendir.

🍀 Bu geleneğimiz halen de devam etmektedir. Yapılan araştırmalarda kuru meyvelerin, yaş meyvelere oranla daha faydalı olduğu görülmüştür.

🍀 Kuru mevyelerin kalorileri düşük olmasına rağmen, diyet yapan kişilerin daha dikkatli olması ve sınırlı miktarlarda tüketmeleri sağlıkları açısında önemlidir.

Kuru meyvelerin faydaları arasında, ilk sırada yüksek miktarda “C vitamini” içermeleri yer almaktadır. Kuru meyvelerin besin değerleri, yaş meyveler gibi yüksek olduğu için, özellikle de yaz döneminde meyvelerin kurutularak saklanması ve böylelikle de kış mevsiminde bu meyvelerden faydalanılması gerekmektedir.

1- Kurutulmuş meyvelerin besin değerleri sıralandığında, ilk sırada kayısı yer almaktadır.

2- Kayısının ardından kurutulmuş incir, kurutulmuş erik ve kuru üzüm yer almaktadır.

3- Kuru elma da son derece faydalı kuru meyveler arasında yer almaktadır.

4- Kuru elmanın faydaları arasında, nefes darlığına iyi gelmesi ve çok zengin bir lif kaynağı olması nedeni ile kabızlığa iyi gelmesidir. Kabızlık sorunundan şikayet eden kişilerin elma kurusu hoşafı içmeleri bu sorunu aşmalarında faydalı olacaktır.

5- Kuru erik, kurutulmuş meyveler arasında faydalı olanlardandır. Kuru eriğin faydaları arasında, son derece zengin “B vitamini”, “A vitamani” ve “E vitamini” kaynağı olmasıdır. Metabolizmayı hızlandırmaktadır. Ayrıca, kuru erik bağırsakları çalıştıran çok güçlü bir etkiye sahiptir.

6- En önemli kuru meyvelerden biriside Yaban Mersini’dir. Yaban Mersini’nin faydaları arasında şeker hastalığına iyi gelmesi, vücutta kanser oluşumu ile savaşan enzimleri harekete geçirmesi, göz sağlığına iyi gelmesi ve bağırsak çalışmasını desteklemesi yer almaktadır.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 😇😇😇

İlginizi Çekebilir:  Pancar Çiğ Olarak Tüketilirse....