Kurutulmuş Meyveler

✅ Kurutulmuş Meyveler

🥝 Taze meyvelerin, mevsiminde kurutularak saklanması eski geleneklerimizdendir.

🥝 Bu geleneğimiz halen de devam etmektedir. Yapılan araştırmalarda kuru meyvelerin, yaş meyvelere oranla daha faydalı olduğu görülmüştür.

🥝 Kuru meyvelerin kalorileri düşük olmasına rağmen, diyet yapan kişilerin daha dikkatli olması ve sınırlı miktarlarda tüketmeleri sağlıkları açısında önemlidir.

Kuru meyvelerin faydaları arasında, ilk sırada yüksek miktarda “C vitamini” içermeleri yer almaktadır. Kuru meyvelerin besin değerleri, yaş meyveler gibi yüksek olduğu için, özellikle de yaz döneminde meyvelerin kurutularak saklanması ve böylelikle de kış mevsiminde bu meyvelerden faydalanılması gerekmektedir.

1- Kurutulmuş meyvelerin besin değerleri sıralandığında, ilk sırada kayısı yer almaktadır.

2- Kayısının ardından kurutulmuş incir, kurutulmuş erik ve kuru üzüm yer almaktadır.

3- Kuru elma da son derece faydalı kuru meyveler arasında yer almaktadır.

4- Kuru elmanın faydaları arasında, nefes darlığına iyi gelmesi ve çok zengin bir lif kaynağı olması nedeni ile kabızlığa iyi gelmesidir. Kabızlık sorunundan şikayet eden kişilerin elma kurusu hoşafı içmeleri bu sorunu aşmalarında faydalı olacaktır.

5- Kuru erik, kurutulmuş meyveler arasında faydalı olanlardandır. Kuru eriğin faydaları arasında, son derece zengin “B vitamini”, “A vitamani” ve “E vitamini” kaynağı olmasıdır. Metabolizmayı hızlandırmaktadır. Ayrıca, kuru erik bağırsakları çalıştıran çok güçlü bir etkiye sahiptir.

6- En önemli kuru meyvelerden biriside Yaban Mersini’dir. Yaban Mersini’nin faydaları arasında şeker hastalığına iyi gelmesi, vücutta kanser oluşumu ile savaşan enzimleri harekete geçirmesi, göz sağlığına iyi gelmesi ve bağırsak çalışmasını desteklemesi yer almaktadır.

✅ Kurutulan Meyve Nasıl Saklanmalı?

🥝 Kuru meyve paketini açıp içinden ihtiyacınız kadar olan ürünü aldıktan sonra paketi hava almayacak şekilde yeniden kapatırsanız, kuru meyvelerin ömrü çok daha uzun olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Geleneksel Lezzetimiz Haşlama İçli Köfte

🥝 Kuru meyve sebzeleri paketlerde saklamak istemezseniz, yine hava almayan bir kap ya da kavanozda muhafaza edebilirsiniz.

🥝 Kuru meyve grubu ürünlerin bir süre beklemesi gerekiyorsa, bu durumda derin dondurucu veya buzlukta saklamayı düşünebilirsiniz.

🥝 Donan meyvelerin birbirine yapışmasını engellemek için, aralarına poşet veya yağlı kağıt yerleştirebilirsiniz.

🥝 Bir buzluk kabına aralarına yağlı kağıt koyarak kat kat dizebilir ve tüketileceği zaman da gerektiği kadarını çıkarıp servis edebilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🍏🍏🍏

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok