Kapat

Meybuz Yapımının Püf Noktaları

Anasayfa
Mutfak Gıdaları Meybuz Yapımının Püf Noktaları

Evde kendi yöntemlerimizle doğal Meybuz’lar yapabiliriz. Ferahlatan, serinleten ve bu sebepten yaz aylarında vazgeçemeyeceğimiz bir yiyeceğe dönüşecektir.

Çocuklarımıza katkılı dondurmalar yedireceğimize, evde kendi yöntemlerimizle bol meyveli Meybuz’lar yedirebiliriz. Meyvelerin lezzetini ve vitamini alırken aynı zamanda da serinleme fırsatını da bulmuş olacağız.

Yapılması Gerekenler:

Meybuz Kalıbı

Şeftali, çilek, kiraz gibi sulu meyvelerden birini seçerek işe başlayabilir veya hepsini de kullanabiliriz. Seçtiğimiz meyvelerin kokulu ve yumuşak olmasına dikkat edelim. Meyveleri / meyveyi blender’den geçirelim. Sulu ve blender’dan iyice geçirilmiş karışımın, daha da yumuşak bir dokusu olacaktır.

Meyveyi blender’dan geçirdikten sonra, dilerseniz meyvelerin bir kısmını da minik parçacıklar halinde içine ekleyebiliriz. Eğer daha farklı bir tat ve doku arıyor ve isteniyorsa, içine çok az miktarda süt koyarak yeni bir lezzet meydana getirebiliriz.

Blender’den geçirip elde ettiğimiz meyveli sıvıyı, esnek ya da plastik kalıplara dökelim. Sonra kabımızı buzdolabına koyup, donmasını bekleyelim. Kap olarak cam kullanıldığı takdirde çıkarmakta güçlük çekilecektir.

Afiyet olsun…