Kapat

Protein Kaynağı Yumurta Nedir?

Anasayfa
Mutfak Gıdaları Protein Kaynağı Yumurta Nedir?

Yumurtada bulunan proteinin vücut tarafından kullanılabilirliği oldukça yüksektir. Bu nedenle, en kaliteli protein kaynağı “yumurta”dır. Beyin fonksiyonları için önemli olan kolin ve A, D, E gibi vitaminleri barındıran yumurta, okul çağı çocuklarının beslenmelerinde hafızayı güçlendiren besinlerin başında gelir. Yumurtayı her gün haşlayarak, sebzeli veya peynirli omlet şeklinde ya da yumurtalı ekmek olarak, çeşitli şekillerde pişirerek çocukların bıkmadan yemesini sağlayın.

Selenyum

Yumurta, selenyum kaynağıdır. Selenyum, antioksidan olarak “E vitamini” ile birlikte hücrelerinizi oksidasyona karşı korur. Kanser, kalp hastalıkları ve diğer sağlık sorunlarının önlenmesi ile hücre çoğalmasına yardım eder. Göz, kalp, karaciğer, saç ve tırnak sağlığımız için önemli bir elementtir.

Protein

Yumurta, besin grupları içerisinde en kaliteli proteine sahiptir. Yumurta proteini insan vücuduna alınması gereken “amino asit”leri yeterli ve dengeli miktarlarda bulundurur. Sindirilebilirliği yüksektir, tamamına yakını vücut tarafından kullanılabilir ve vücut proteinlerine dönüştürebilir.

Vitamin

Vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin olan yumurta akı, sarısı ile birlikte tüketilmelidir. Yumurta A, D, E ve B grubu vitaminleri ile diğer vitaminleri önemli oranda içermektedir. Yumurtada ayrıca beyin için gerekli olan kolin maddesi fazlaca bulunur.

Doğallık

Yumurta, doğal ambalajı ile hiç bir şekilde hile yapılmayan tek gıdadır. Besin kalitesi açısından anne sütünden sonra ikinci sıradadır. Çocukların gelişimi ve büyüklerin sağlıklı bir hayat sürmesi için yumurtanın sayısız faydası vardır. Erkeklerin 550 mg, kadınların 425 mg günlük yumurta ihtiyacı vardır.

Yumurtanın tazeliği nasıl anlaşılır?

1- Yumurta durdukça su kaybettiğinden ağırlığı da azalır. Bu nedenle taze yumurta daha ağır, bayat yumurta daha hafif olur.

2- Taze yumurta tutulup ışığa bakıldığında saydam görünür, bayat yumurtada ise saydam görüntü olmaz.

4- Taze yumurta kırıldığı zaman yumurta akı saydamdır, sarısı dağılmamış esnek ve kubbelidir.

İlginizi Çekebilir:  Kükürt Mantarı ve Özellikleri....

5- Bir kabın içine, tuzlu su doldurup yumurtayı suya bırakın, yumurta kabın dibinde yatay duruyorsa taze, dikey durumunda ise orta tazedir. Suyun yüzeyinde yüzen yumurtayı ise hemen çöpe atın.

Yumurta ne kadar sürede tüketilmelidir?

Yumurtalar üretim tarihinden itibaren 21 gün içinde tüketilmelidir. Buzdolabında 1 hafta bekletilmiş yumurta, oda ısısında 1 hafta bekletilmiş yumurtadan daha tazedir.

Yumurta hangi vitaminleri içermektedir?

1- Yumurta; zengin protein içeriğinin yanı sıra başta A, D, E ve B grubu vitaminler olmak üzere, çok sayıda vitamin türünü içerir.

2- Sarısında bulunan A vitamini; gözlerin iyi görmesine, solunum ve sindirim sisteminin sağlıklı olmasına, kemik gelişimine ve enfeksiyonlara karşı korunmasına katkı sağlar.

3- Yumurta, C vitamin kaynaklı bir besinle tüketilirse demirin emilimini artırmış olur.

4- Eksikliği çocuklarda kemik bozukluklarına yol açan D vitamini açısından yumurta, deride güneş ışınlarından sentezlenen bu vitamine sahip birkaç besin arasında yer alır.

Yumurta satın alınırken nelere dikkat edilmesi gerekir?

1- Yumurta satın alınırken, soğuk ortamda muhafaza ediliyor olmasına dikkat edilmeli.

2- Yumurtanın kabuğu; temiz, düzgün görünüşlü, yeterli kalınlıkta ve az pürüzlü olmalı.

3- Çatlak ve kırık yumurtalar tazeliğini daha çabuk kaybettiği için satın alınmamalı.

Yumurta satın alındıktan sonra nasıl muhafaza edilmelidir?

1- Çabuk bozulmasını önlemek için, ev şartlarında yumurta buzdolabında (0 – 5 derecede), alınan orijinal karton kutusu içerisinde ve yıkanmadan saklanmalı.

2- Yıkandığı takdirde, doğal koruyucu tabakasını kaybeder. Bu nedenle yumurta kullanılacağı zaman yıkanmalı.

3- Yumurta buzdolabında; peynir, soğan, balık gibi güçlü kokusu olan besinlerin yakınında saklanmamalı. Çünkü, yumurtanın kabuğu gözeneklidir ve bu nedenle güçlü kokuları emebilmektedir.

Yumurtanın protein değeri nedir?

Yumurta, en yüksek kaliteli ve en uygun fiyatlı proteindir. Proteinin vücudumuzda çok önemli görevleri bulunmaktadır. Yeterli ve dengeli beslenmede, özellikle mental ve fiziki yönden hızlı bir büyüme ve gelişme döneminde olan çocukların, protein tüketimlerinin en az yarısının hayvansal kaynaklı olması önerilmektedir. Bu nedenle örnek protein kaynağı olan yumurtaya çocuk beslenmesinde gereken önem verilmelidir.

İlginizi Çekebilir:  Soğuk Havaların Tercihi Boza Nasıl Yapılır?

Yumurta, tüm besinler içerisinde en kaliteli proteine sahiptir. Çünkü yumurta, proteini insan vücudunda sentezlenemeyen ve kesinlikle besinler ile dışarıdan alınması gerekli olan “elzem amino asitleri” yeterli ve dengeli miktarlarda bulunmaktadır.

Sindirilebilirliği yüksektir, tamamına yakını vücut tarafından kullanılmakta ve vücut proteinlerine dönüşebilmektedir. Hatta bu özelliğinden dolayı, diğer besinlerin protein kalitesinin hesaplanmasında da kullanılmaktadır. Yumurta proteininin biyolojik değeri yani proteinden elde edilen fayda %93,7 iken bu değer sütte %84,5, balıkta %76, sığır etinde %74.3’dür.