Kapat

Şifa Kaynağı Fındık Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Anasayfa
Mutfak Gıdaları Şifa Kaynağı Fındık Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Besin değeri yüksek olan yemişler arasında olan fındık, A, B, C ve E vitamini yönünden zengindir. Fındık ayrıca potasyum, fosfor ve kalsiyum gibi mineralleri de içinde barındırmaktadır.

Ülkemizde daha çok Karadeniz bölgesinde yetiştirilir. En çok yetiştiriciliğinin yapıldığı illerin başında da Ordu ve Giresun gelmektedir.

Fındık ağaçlarının ekim zamanı, sonbahar/ilkbahar ayları olan fındık ağaçlarının sayısı ise günümüzde yaklaşık olarak 200 milyona ulaşmıştır.

Yıllık fındık üretimimiz miktarı 90-100 bin tonun üzerinde olmasıyla dünya üzerinde en çok fındık yetiştiren ülkeyiz. Fındık çeşitliliği yönünden de oldukça zenginiz. En çok yetiştirilmesinde tercih edilen türleri; tombul, palaz, sivri, badem, kara ve kuş fındıktır.

Günde Ne Kadar Fındık Tüketmeliyiz?

Her gün sadece 25-30 gram fındık yemek, günlük “E” vitamini ihtiyacının yüzde 100’ünü karşılar.

Fındık, folik asit, A, B, C, E ve K vitaminleri bakımdan oldukça zenginolup, ayrıca demir, magnezyum ,demir, kalsiyum, çinko ve Omega-3 gibi güçlü minerallere de sahiptir.

Doymamış yağ asit oranı yüksek olan fındığın kalori değeri de oldukça fazladır. Fındığın mide ve bağırsak sindirimi zor olduğu için, günde 25-30 gramdan fazla fındık tüketilmesi halinde sindirim sistemi şikayetlerine sebep olmaktadır.

Fındığın Faydaları?

1. Kalp-Damar Sağlığını Korur: 

Fındığın içeriğinde bulunan doymamış ve Omega-3 yağ asitleri, damar sağlığını korumaktadır. Damar elastikiyetinin bozulmasını engelleyerek kalp sağlığına da katkıda bulunur.

Omega-3 yağ asitleri, damarlarda ki kan akışının düzenlenmesini sağlar ve doymamış yağ asitleri, kötü kolesterolün yükselmesini önlemeye katkı sağlar. Dolayısıyla kalp krizi riskini de azaltmaktadır.

Ancak, hipertansiyon hastası kişilerde tansiyon yükselmesine neden olabileceği nedeniyle doktora başvurmadan tüketmeleri sakıncalı olabilmektedir.

2. Yaşlanmayı Geciktirir: 

Fındık içeriğinde bulunan “E vitamini” hafıza ve cilt sağlığını korumada büyük öneme sahiptir. Fındık, günlük “E vitamini” ihtiyacının %80’ini karşılayabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Makarna'nın Besin Değerleri

Antioksidan özelliği nedeniyle, vücutta oluşan serbest radikallerin atılmasını, enfeksiyon oluşumunun engellenmesini ve hücre yenilenmesini hızlandırır. Hücre yenilenmesini uyarması sayesinde kırışıklıkların azalması ve oluşumunun engellenmesi, lekelerin oluşma riskinin azaltılmasında oldukça etkilidir.

3. Sinir Sistemini Korur: 

İçeriğinde bulunan “B6” vitamini, sinir sisteminin elektrik sinyallerini doğru ve aksamadan iletilmesini sağlamaktadır.

Sinir sisteminin düzenli çalışması; hafızanın güçlenmesi, düşünme yetisinin gelişmesi ve konsantrasyon gücünün artmasında büyük bir öneme sahiptir.

4. Sindirim Sistemini Düzenler: 

Lif içeriğinin yüksek olması sayesinde bağırsak aktivitesinin arttırılmasını uyarır. Böylelikle kabızlık problemlerinin önüne geçilmiş olur. Vücutta biriken toksinlerin dışarı atılmasını da kolaylaştırır.

5. Kemik Sağlığını Korur: 

İçeriğinde bulunan kalsiyum ve magnezyum sayesinde kemiklerin gelişmesini sağlar. İlerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek olan kemik kırıkları riskini de en aza indirir. Magnezyum, kas kramplarının önlenmesinde rol almaktadır.

Fındık Çiğ Olarak mı Tüketilmeli?

Fındık kavrulması, içeriğinde bulunan yağların %20’isini kaybetmesi demektir. Bu nedenle, kavrulmuş fındık Omega-3 ve diğer doymamış yağ asitleri yönünden zayıflamaktadır.

Kavrulmuş fındık, vücutta serbest radikallerin artmasına neden olacağından, vücut için zararlı hale de gelmekte. Çiğ fındığın anti-oksidan özelliği, kavrulmuş fındığa göre 2 kat daha fazladır. Bu nedenlerle, fındığın çiğ olarak tüketilmesinin sağlığa daha çok katkı sağlıyacağı bilinmelidir.

İç Fındık Kullanım Alanları

İç fındık, % 80 оranında çikоlata sanayindе (kıyılmış, dilinmiş, öğütülmüş olаrаk) bisküvi, şekerleme, tаtlı, pasta, dondurma yapımında kullanılır. İç piyaѕa ve ihracatta değerlendirilemeyen fındıklar, уağlık оlarak kullanılmaktadır. Çerez olarak da tüketіlіr.

Fındık Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Fındıkta “aflatoksin” varlığı tüketiciler tarafından anlaşılamaz. Ancak, küflü ve uygun koşullarda muhafaza edilmemiş fındıklarda “aflatoksin” bulunabileceği şüphesi ile satın alınmamalıdır.

Yine, açıkta uygun olmayan koşullarda depolanmış fındıklar “aflatoksin” içerebilir, bu nedenle satın alınmamalı. Bu tip fındıklarda, yağ okside olduğu için acılaşma olur tüketicilerin bu ürünü tüketmesi sağlık açısından risk taşır.

İlginizi Çekebilir:  Günde Bir Avuç Vişne Ödem Atmaya Yardımcı Oluyor