Kapat

Trüf Mantarı Nedir ve Nasıl Yetişir?….

Anasayfa
Blog Trüf Mantarı Nedir ve Nasıl Yetişir?….

Trüf Mantarı Nedir ve Nasıl Yetişir?….

Dünya mutfaklarının “Kral Besini” olan taze “Trüf Mantarı” ülkemizin çam, meşe, ıhlamur ve fındık ağaçlarının bulunduğu karışık ormanlarda yer altında yetişir. Karakteristik yapısı ve aromatik özellikleriyle özel bir mantar çeşididir.

Trüf Mantarı, ağaç köklerinde toprağın altında yetişen ve yenilebilir mantar türüdür. Tek çeşit mantar türü olmayan ve toprak altında yetişen mantarlara genel olarak “Trüf Mantarı” adı verilir.

Yenilebilir mantar türlerinin içinde en lezzetli mantarlardan bazıları “Trüf Mantarı” nın farklı çeşitleri olup özellikle İtalya, Fransa ve İspanya’da bolca tüketilir.

domalan mantarı

Halk arasında “Domalan Mantarı” veya “Keme” olarak da bilinen Trüf Mantarı’nın en lezzetli ve değerli çeşidi “Tuber Magnatum” adı verilen “Beyaz Trüf” mantarıdır. Dünyanın en pahalı mantarı, azlığı nedeniyle “Beyaz Trüf” tür. Görüntü ve renk olarak patatese benzer ve yoğun bir kokusu vardır.

Trüf mantarlarının en çok tanınanı ve “kara elmas” olarak anılanıdır. Üzeri, altıgen siğillerle kaplı siyah bir yumru şeklindedir. Kendine özgü yoğun bir kokuya sahip olan “Siyah Trüf” yumrusunun içinin etli kısmı kahverengidir ve beyaz damarlı bulunur. 

Trüf Mantarı Özellikleri

1- Trüf Mantarı olgunlaştığında ceviz büyüklüğünde ve yaklaşık 100 gram ağırlığında olur. En lezzetli tadını bu ölçülere ulaştığında verir. Ancak, portakal büyüklüğüne ve 1 kilogram ağırlığa kadar da ulaşabilirler.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-382.png

2- Trüf Mantarı’nın dışı sert bir kabukla kaplıdır. Kabuk, lezzetinin bozulmaması için pişirme sırasında değil, pişirildikten sonra servisi yapılırken soyulmalıdır.

3- Trüf Mantarı’nın gerçek tadını almak için, toplandıktan sonra 4-5 gün içinde tüketilmesi önerilir.

4- Diğer mantarlar gibi ağırlığının çoğu sudan oluşur ve beklediğinde aromasını ve suyunu kaybettiği için taze kullanılmalıdır.

5- Trüf Mantarı bir kap içinde, buzdolabında muhafaza edilmeli ve su ile temas etmemelidir. Çünkü üzerine değen su, Trüf Mantarı’nın çürümesine neden olur.

İlginizi Çekebilir:  Fırında Kaşar Peynirli Mantar Graten Tarifi...

6- Trüf Mantarı kesinlikle kurutulmamalıdır.

7- En çok bilinen türleri Tuber magnatum (Beyaz trüf), Tuber melanosporum (Siyah kış trüfü) ve Tuber aestivum (Yaz Trüfü) olduğu söylenebilir.

8- Bunlardan “Beyaz Trüf” en nadir bulunan ve en lezzetli trüf çeşididir. Renk ve şekil olarak patatese benzer.

İlginizi Çekebilir:  Hatay’ın Oruk Köftesi (içli köfte) Tarifi.. Lütfen Tıklayınız….

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-384.png

Beyaz Trüf’ü tüketmek için en iyi yol, pişirmeden yemektir. Beyaz Trüf’ün, yoğun lezzeti olmayan besinlerle karıştırmadan, makarnanın ya da Risotto’nun üzerine dilimleyerek tüketilmesi tavsiyeler arasındadır. Her türlü yiyeceğe, Beyaz Trüf’ün yoğun tadını katması için üretilen Beyaz Trüf yağı veya kreması da mevcuttur. Çoğunlukla İtalya’nın kuzeybatısındaki Piedmont bölgesinde yetişir.

9- Daha az bilinen Oregon beyazının da iki çeşidi bulunmaktadır (Tuber oregonese ve Tuber gibbosum). Her ikisi de olgunlaşmadan önce beyaz renkte olup, olgunlaşma döneminde turuncu-kahverengi ve solgun yeşilimsi kahverengi halini alırlar.

10- Ceviz büyüklüğünde ve ortalama ağırlığı 100 gram olan Trüf mantarlarının aroması, en yoğun tadını taze iken sunar. Giderek aromasını ve suyunu kaybettiği için Trüf, taze kullanılmalıdır.

Trüf Mantarı Neleri İçerir?

1- Zengin bir besin profiline sahip olup önemli vitamin ve mineralleri bünyesinde taşır.

2- Yüksek oranda C vitamini, fosfor, kalsiyum, magnezyum, manganez ve demir içerir.

3- Sağlığa yararlı doymuş ve doymamış yağ asitleri içerir.

4- Araştırmalara göre vücudunuzun ihtiyaç duyduğu dokuz temel amino asidin tamamını sağlama potansiyeline sahiptir.

5- Karbonhidrat, protein ve lif bakımından zengindir.

İlginizi Çekebilir:  Pirinç Pilavlı Hamsi Tava…. Lütfen Tıklayınız….

Trüf Mantarı Nerede Yetişir ?

Türkiye’de Trüf Mantarı çok yaygın olmasa da ekolojik olarak Trüf Mantarının yetişebileceği uygun bölgeler vardır.

Türkiye’de Güneydoğu Anadolu dışında Trakya ve Kuzey Anadolu bölgelerinde de Trüf Mantarı bulunur. Güneydoğu Anadolu’da doğal olarak yetişen trüfe verilen isim “Domalan Mantarı” ya da “Keme”dir. Köylüler mantarı yemeklerine ve lahmacuna katarlar. Ayrıca, Keme kebabı adını verdikleri yemekle de Trüfe kendi yorumlarını da katmışlardır.

Bulunması ve toplanması zor olan bu mantara halk arasında Domalan Mantarı da denilmektedir. Protein açısından çok zengin olan bu mantar türü etten daha değerli protein değerleri taşımaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Taze Balık Nasıl Anlaşılır? Nelere Dikkat Edilmeli?

Dünyada ”Siyah Elmas” ve ”Kralların Yiyeceği” olarak adlandırılan Trüf mantarı, toprağın 5 ile 20 santimetre derinliğinde ağaç köklerinde yetişiyor.

Özel eğitimli köpeklerle toplanan Trüf, Akdeniz iklim kuşağının belli bölgelerinde bulunuyor. Tadı, kokusu ve aroması ile birçok gurmenin ilgisini çeken Trüf mantarının kilo fiyatı, az miktarda toplanması, dar bir yayılış alanının olması nedeniyle türlerine göre 100 ile 3 bin avro arasında değişiyor. Trüf mantarının, dünya çapında 6 milyar dolarlık ticaret hacmine sahip olduğu biliniyor.

Önemlidir:

Bazı zehirli mantarlar, Trüf mantarları ile karıştırılabilir. Zehirli mantar ve sağlıklı Trüf mantarları arasındaki farkı, sadece bir uzman anlayabilir. Bu nedenle Trüf mantarını güvenilir yerlerden satın alınız. Aynı şekilde satın alacağınız Trüf mantarının taze olmasına da dikkat ediniz….

Lütfen Dikkat!!!!!

Doğadan amatör kişiler tarafından toplanan mantarlar zehirli olabilir. Bu nedenle, sadece profesyonel kişiler tarafından toplanan veya kültür ortamında yetiştirilen mantarları tüketmeyi tercih etmelisiniz.

Mantar zehri, insanlar için öldürücü özellik gösterir. Bu nedenle doğada bulunan mantarları, internet üzerinde resimlerini gördüğünüz mantarlara benzetip tüketmeniz veya zehirsiz olduğunu düşünmeniz çok ciddi sonuçlara yol açabilir.

yemekciyiz. net sitesindeki bu bilgileri kullanarak “asla mantar toplamayın”. Zehirli ve yenilebilen mantarları birbirinden ayırt etmek bazen çok zor olduğundan, yabani mantarlar sadece işini bilen uzmanlar tarafından toplanmalıdır. Amatörce toplanan mantarların tüketiminden kesinlikle kaçınmalısınız.

Bu sitedeki bütün fotoğraflar ve açıklamalar, sizleri sadece bilgilendirme amaçlıdır.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 👍👍👍

İlginizi Çekebilir:  Mutfağınızın En Sevilen Lezzetlerinden Elmalı Kısır.. Lütfen Tıklayınız….

İlginizi Çekebilir: Kuru Meyveli Kuzu Yahnisi…  Lütfen Tıklayınız….

İlginizi Çekebilir:  Kış Aylarının Sıcak Tarhana Çorbası… Lütfen Tıklayınız….