Kapat

Unutulan Tehlike: Gizli Tuz Tüketimi

Anasayfa
Mutfak Unutulan Tehlike: Gizli Tuz Tüketimi

Tuz tüketimi ile hipertansiyon arasında yakın bir ilişki vardır. Ayrıca fazla tuz tüketimi, idrarla kalsiyum atılmasını arttırarak kemiklerden “kalsiyum kaybı”na neden olur.

Tuz tüketimini azaltmak için; lezzetine bakılmadan yemeklere tuz eklenmemelidir. Daima taze ve aşırı tuz içermeyen besinler tercih edilmelidir.

Satın alınan hazır ürünlerin etiketleri mutlaka okunmalıdır. Tuzsuz ya da tuzu azaltılmış besinler tercih edilmelidir. Masada tuz kullanılmamalıdır. Baharat ve maydanoz, nane, kekik, dereotu, rezene, fesleğen gibi aroma sağlayıcılar tuz yerine tercih edilmelidir.

Turşu, ketçap, hardal, soya sosu vb. yiyeceklerin tuz içeriği çok fazladır. Bu besinlerden uzak durulmalı ya da az ve seyrek tüketilmelidir. Sebze ve meyve tüketimi arttırılmalıdır. Bol su içilmelidir. Su genelde az sodyum içerir. Şişe suları ve maden sularının sodyum içeriğini etiketinden kontrol edilmelidir. Afiyet olsun…

Aşırı Tuz Tüketimini Azaltmak İçin Öneriler:

1- Satın alınan işlenmiş ürünlerin etiket bilgisi mutlaka okunmalı, tuzsuz ya da tuzu azaltılmış ürünler tercih edilmelidir.

3- Tuz oranı yüksek olan kavrulmuş kuru yemişleri değil taze olanları tercih edin.

4- Taze sebze ve meyve tüketimini artırılmalı, fast-food tüketimi ise azaltılmalıdır.

5- Yemek hazırlama, pişirme ve tüketim sırasında ilave edilen tuz miktarı azaltılmalıdır.

6- Tuz tüketimi azaltılmalıdır. Günlük olarak 5 gramı (1 tepeleme çay kaşığı veya 1 silme tatlı kaşığı) geçmemeli ve iyotlu tuz kullanılmalıdır.

7- Geleneksel olarak evlerde hazırlanan turşu, salça, tarhana, kurut, yaprak salamurası vb. yiyeceklerin tuz içeriği oldukça fazladır. Bu nedenle daha az tüketilmeli ve hazırlarken yüksek miktarda tuz kullanımından kaçınılmalıdır.

8- Sofrada, yemeklere tuz ilavesi yapılmamalı ve sofradan tuzluk kaldırılmalıdır.

9- Zeytin, peynir, salamura ürünlerin tuz içeriğinin azaltılması için yemeden ve kullanmadan önce suda yıkama ve bekletme gibi işlemler yapılabilir.

10- Ev dışı beslenmede yemeklerin ve besinlerin içindeki tuz miktarı öğrenilmeli, mümkünse az tuzlu veya tuzsuz hazırlanması istenmelidir.

11-Tuz tüketiminin azaltılması konusunda bir süre ısrarlı olunması halinde, kişinin tuzu azaltılmış beslenme biçimine alışabileceği görülecektir.

12-Tuz yerine doğal lezzet arttırıcılar (sarımsak, soğan, baharatlar, limon, sirke, nane, biber, dereotu, kekik, maydanoz, fesleğen vb.) kullanılmalıdır.