Kapat

Unutulan Tehlike: Gizli Tuz Tüketimi

Anasayfa
Mutfak Gıdaları Unutulan Tehlike: Gizli Tuz Tüketimi

Tuz tüketimi ile hipertansiyon arasında yakın bir ilişki vardır. Ayrıca fazla tuz tüketimi, idrarla kalsiyum atılmasını arttırarak kemiklerden “kalsiyum kaybı”na neden olur.

Tuz tüketimini azaltmak için; lezzetine bakılmadan yemeklere tuz eklenmemeli. Daima taze ve aşırı tuz içermeyen besinler tercih edilmeli.

Satın alınan hazır ürünlerin etiketleri mutlaka okunmalı. Tuzsuz ya da tuzu azaltılmış besinler tercih edilmeli. Masada tuz kullanılmamalı. Baharat ve maydanoz, nane, kekik, dereotu, rezene, fesleğen gibi aroma sağlayıcılar tuz yerine tercih edilmeli.

Turşu, ketçap, hardal, soya sosu vb. yiyeceklerin tuz içeriği çok fazladır. Bu besinlerden uzak durulmalı ya da az ve seyrek tüketilmeli. Sebze ve meyve tüketimi arttırılmalı. Bol su içilmeli. Su genelde az sodyum içerir. Şişe suları ve maden sularının sodyum içeriğini etiketinden kontrol edilmeli. Afiyet olsun…

Aşırı Tuz Tüketimini Azaltmak İçin Öneriler:

1- Satın alınan işlenmiş ürünlerin etiket bilgisini mutlaka okuyun ve tuzsuz ya da tuzu azaltılmış ürünler tercih edin.

3- Tuz oranı yüksek olan kavrulmuş kuru yemişleri değil taze olanları tercih edin.

4- Taze sebze ve meyve tüketimini artırın, fast-food tüketimi ise azaltın.

5- Yemek hazırlama, pişirme ve tüketim sırasında ilave edilen tuz miktarını azaltın.

6- Tuz tüketiminiz, günlük olarak 5 gramı (1 tepeleme çay kaşığı veya 1 silme tatlı kaşığı) geçmemeli ve iyotlu tuz kullanılmalı.

7- Geleneksel olarak evlerde hazırlanan turşu, salça, tarhana, kurut, yaprak salamurası vb. yiyeceklerin tuz içeriği oldukça fazladır. Bu nedenle daha az tüketilmeli ve hazırlarken yüksek miktarda tuz kullanımından kaçınılmalı.

8- Sofrada, yemeklere tuz ilavesi yapılmamalı ve sofradan tuzluk kaldırılmalı.

9- Zeytin, peynir, salamura ürünlerin tuz içeriğinin azaltılması için yemeden ve kullanmadan önce suda yıkama ve bekletme gibi işlemler yapın.

İlginizi Çekebilir:  Öksürüğe Karşı Bitki Çayları....

10- Ev dışı beslenmede yemeklerin ve besinlerin içindeki tuz miktarı öğrenilmeli, mümkünse az tuzlu veya tuzsuz hazırlanması istenmeli.

11-Tuz tüketiminin azaltılması konusunda bir süre ısrarlı olunması halinde, kişinin tuzu azaltılmış beslenme biçimine alışacaktır.

12-Tuz yerine doğal lezzet arttırıcılar (sarımsak, soğan, baharatlar, limon, sirke, nane, biber, dereotu, kekik, maydanoz, fesleğen vb.) kullanılmalı.