Kapat

Yumurta Haşlanırken Çatlamaması İçin….

Anasayfa
Mutfak Gıda Ürünleri Yumurta Haşlanırken Çatlamaması İçin….

✅ Yumurta Haşlanırken Çatlamaması İçin….

Protein bakımından son derece zengin olan yumurtalar, kahvaltılarımızın vazgeçilmezidir. Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🥚🥚🥚

🥚 Birçoğumuz için yumurtayı haşlamak mutfaktaki en kolay işlerimizdendir. Fakat, kaynatma işlemi sırasında yumurta kabuğunun çatlama, kırılma riski her zaman vardır.

🥚 Peki bu kadar kolay bir yiyeceği hazırlarken pişme esnasında kabuklarının çatlamasının üstesinden nasıl geleceğiz? Bunun için en uygun çözüm limon suyu…

🥚Buzdolabından alınıp hemen haşlanan yumurtalar suya girince sıcak soğuk tepkimesinden dolayı genellikle çatlar. Yumurtanın çatlamaması için haşlamadan 30 dakika önce yumurtaları buzdolabından çıkarın ve oda sıcaklığına gelmesini bekleyin. Vaktiniz yoksa, yumurtayı 1-2 dakika kadar ılık suda bekletin.

🥚 Yumurta haşlayacağınız kaba, su kaynamadan önce bir tutam tuz veya bir tatlı kaşığı sirke ekleyin. Limonun asidi, yumurta kabuğunun kırılmasına karşı koruma sağlar.

🥚 Ayrıca, haşlandıkça yumurtanın beyazında renk değişimi meydana gelebilir. Limon suyu bu sorunun da ortadan kalkmasına yardımcı olur.

🥚 Haşlama işlemini küçük bir kapta yapmanız halinde, yumurtaların aralarındaki boşlukları azalacağından dolayı kaynama esnasında birbirlerine çarpmaları önlenir ve çatlama riskini azaltılır.

🥚 Yumurtayı kaynamış suyun içerisine kaşık yardımıyla yavaşça bırakmanız, yumurtanın dibe vurup çatlamasını önleyecektir.

🥚 En önemli kurallardan birisi de su kaynayınca, ocağın altını kısmaktır.

🥚 Yöntemler basit ancak bir o kadar etkili olacaktır. Denemeye değecektir…

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 🍀🍀🍀

İlginizi Çekebilir:  Buğday Ruşeymisi....