Sağlığın Şifası Zeytinyağı Çeşitleri

✅ Sağlığın Şifası Zeytinyağı Çeşitleri

💧 Natürel Sızma Zeytinyağı

*Doğrudan tüketime uygun, serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 0,8 gramdan fazla olmayan zeytinyağdır.

*Duyusal testte meyvemsiliği 0’dan büyük ve kusursuz olmalıdır. Özellikle, çiğ tüketim için kullanılır.

💧 Erken Hasat Zeytinyağı

*Zeytinlerin tam olgunlaşmadan toplandığı ve zeytinyağı olarak üretildiğini ifade eder. İçinde daha çok antioksidan vardır.

*Bölgeden bölgeye değişiklik gösterse de genelde eylül ve ekim ayları arasında hasatı yapılan zeytinlerden üretilmektedir.

💧 Soğuk Sıkım Zeytinyağı

*Zeytinyağı elde edilirken hamurunun sıcaklığının 28 derecenin üzerine çıkmaması demektir. Daha sade ifade etmek gerekirse, zeytinleri kırdıktan sonra zeytin hamurunu sıcak suyla ısıtmamaktır.

💧 Taş Baskı Zeytinyağı

*En basit ifadeyle, kocaman yuvarlak taşların bir yerde daire çizerek zeytinlerin kırılmasıdır.

💧 Organik Zeytinyağı

*Doğal haliyle tüketilebilen, daha çok salata ve soslarda çiğ tüketimi önerilen bu zeytinyağı tüm sıcak yemeklerde de kullanılabilir.

*Üretim aşamasında bulunduğu bölgede ve çevresinde kimyasal gübre ve zirai ilaç kullanılmaz.

💧 Çeşnili Zeytinyağı

*Zeytinyağına değişik baharat, bitki, meyve, sebzelerin ilave edilmesiyle elde edilen ve diğer özellikleri açısından kendi kategorisindeki ürünlerin özelliklerini taşıyan zeytinyağlarıdır.

*Özellikle sarımsaklı, biberli, limonlu çeşitleri bulunmaktadır.

💧 Natürel Birinci Zeytinyağı

*Doğrudan tüketime uygun, serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 2,0 gramdan fazla olmayan zeytinyağlarıdır.

*Duyusal testte kusur en fazla 3,5 ve meyvemsiliği 0’dan büyük olmalıdır. Özellikle çiğ tüketim için kullanılır.

💧 Ham Zeytinyağı (Rafinajlık Zeytinyağı)

*Serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden her 100 gramda 2,0 gramdan fazla olan veya duyusal testte kusur toplamı 3,5’ten yüksek olan ve karakteristik özellikleri bakımından tüketime uygun olmayan, rafinasyon için uygun zeytinyağlarıdır.

İlginizi Çekebilir:  Kakule ve Faydaları

💧 Rafine Zeytinyağı

*Ham zeytinyağının doğal trigliserid yapısında değişikliğe yol açmayan metotlarla rafine edilmeleri sonucu elde edilen ve serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden 0,3 gramdan fazla olmayan zeytinyağlarıdır.

💧 Riviera Zeytinyağı

*Rafine zeytinyağı ile doğrudan tüketime uygun natürel zeytinyağları harmanlanarak elde edilir. Serbest yağ asitliği oleik asit cinsinden en fazla 1,0 ‘dir.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… Afiyet olsun… 😇😇😇

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok