Kapat

Hibiskus Şerbeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Anasayfa
İçecek Hibiskus Şerbeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Hibiskus Şerbeti Nedir? Nasıl Yapılır?

Tarihsel olarak, hibiskus bitkisine ilk olarak Afrika ülkelerinde rastlanır. Bu bölgelerde vücut sıcaklığını azaltmak konusunda, kalp hastalığını tedavisinde, boğaz ağrısının yatıştırılmasında etkilerinden yararlanılmıştır.

Hibiskus Şerbeti, iftar ve sonrasında tüketebileceğiniz güzel bir içecek olabilir. Bu nedenle adına Ramazan şerbeti de diyebiliriz. Kırmızı bir renk, artı tarçın, karanfil ve kakule aroması ile Osmanlı Şerbeti adı da verilebilir.

Ana maddesi “Hibiskus” olunca, isteyen “Hibiskus Şerbeti” diye de adlandırabilir. Tarçın ve karanfil aromasını seviyorsanız, bu şerbeti mutlaka denemelisiniz.

Hibiskus Şerbeti’nin malzemeleri tamamen kuru olduğu için aktardan alıp yılın her günü elinizin altında bulundurabilirsiniz. Hibiskus Şerbetinin yapımı da o kadar kolay ki, pratik bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-742.png

Hibiskus Şerbeti

Malzemelerimiz:

 • 1.5 lt su,
 • 2 yemek kaşığı Hibiskus (10 gram),
 • 1 parça ufak kabuk tarçın,
 • 3 adet kakule,
 • 6 adet karanfil,
 • 1 kahve fincanı toz şeker,
 • 1 şişe doğal maden suyu,

Yapılışı:

1- Hibiskus, kakule, tarçın ve karanfil bir süzgece alın ve soğuk su ile hızlıca yıkanıp tencereye atın. Kaynamaya bırakın.

2- Kaynayınca altını kısın ve 15 dakika daha kaynatın.

3- Sonra, tel bir süzgeç ile geniş bir kaba süzün ve toz şekeri ilave ederek karıştırıp, ılımaya bırakın.

 4- Ilıyınca bir kavanoz (veya sürahiye) boşaltıp, buzdolabına alın. İyice soğuması için bekletin. Servisten önce içine bir şişe maden suyu ilave edin ve soğuk olarak servisinizi yapın (maden suyunu sevmiyorsanız eklemeniz şart değil).

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle…Afiyet olsun…😂😂😂

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-741.png

Hibiskus Çayı ve Faydaları Nelerdir?

Hibiskus bitkisinin kurutulmuş kısımlarından yapılan Hibiskus Çayı, koyu kırmızı renkte faydalı bir içecek olarak tüketilir. Kızılcık gibi tatlı ve mayhoş aromalara sahiptir. Sıcak veya soğuk olarak tüketilebilen Hibiskus Çayı’nın faydaları saymakla bitmez.

İlginizi Çekebilir:  Altın Süt Nedir? Neden Mucize İçecek.....

İlk olarak Kuzey Afrika ve Güneydoğu Asya’da ortaya çıkan Hibiskus, günümüzde birçok iklimde yetiştirilir. Dünyanın dört bir yanındaki insanlar bu faydalı bitkinin çeşitli kısımlarını gıda ve ilaç olarak kullanır.

Hibiskus Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Tarihsel olarak, hibiskus bitkisine ilk olarak Afrika ülkelerinde rastlanır. Bu bölgelerde vücut sıcaklığını azaltmak konusunda, kalp hastalığını tedavisinde, boğaz ağrısının yatıştırılmasında etkilerinden yararlanılmıştır.

Orta Doğu ülkelerinde de yüksek kan basıncı ve yüksek kolesterol gibi rahatsızlıkların tedavisinde hibiskus bitkisinden faydalanılmıştır.

Ülkemizde ise kış çayı olarak tüketilen ve pek çok rahatsızlığın tedavisine yardımcı olan hibiskus çayı, pek çok evde rastlanabilen lezzetli ve şifalı bir içecektir. Özel yetişme şartları aramayan bu bitki dünyanın her yerinde yetiştirilebilir. Kafein içermemesi sebebiyle güvenle tercih edilir.

Hibiskus Çayı Neye İyi Gelir?

 • Kan basıncını düşürülmesine yardımcı olabilir.
 • Vücutta bulunan serbest radikalleri yok etmeye yardımcı olur. Bu sayede yaşlanma etkilerinin geciktirilmesine yardımcı olduğu söylenebilir.
 • İçeriğinde yüksek miktarda C vitamini bulunan Hibiskus çayı, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Bu nedenle kış çayı olarak çok fazla tüketilir.
 • Bağırsak hareketlerinin arttırılmasına destek olarak sindirim sisteminin düzenli çalışmasını katkı sağlar. 
 • Hibiskus çayı, karbonhidrat emilimini yavaşlatma etkileri gösterir. Böylece kan şekerinin dengelenmesine büyük katlı sağlar. Bu sayede hibiskus çayı kilo vermeye yardımcı olur.
 • Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklarda iyileşmeye yardımcı olur.
 • İçerdiği antioksidanlar sayesinde vücut direncini arttırıcı etkilere sahiptir.
 • Sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olur. Gaz sancısı, hazımsızlık gibi sorunları azaltıcı etkilere sahiptir.
 • Kadınlarda sık yaşanan regl sancısı, hormonal bozukluklar, ağrı ve kramp gibi durumlar yatıştırabilir.
 • Antibakteriyel özelliği sayesinde vücudun içten temizlenmesine katkı sağlayarak cildin güzelleşmesine destek olur.
Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı image-743.png

Hibiskus Çayı Nasıl Hazırlanır?

Hibiskus Çayı hazırlamak oldukça kolaydır. Diğer birçok bitkide olduğu gibi demleme yöntemi ile hazırlanır. Bir su bardağı sıcak suyun içine, bir tatlı kaşığı kadar kurutulmuş Hibiskus eklenerek 10 dakika kadar demlenmesi beklenir.

İlginizi Çekebilir:  Osmanlı Mutfağından Sirkencubin Şerbeti...

Daha sonra süzülerek tüketilebilir. Mayhoş bir tada sahip olan Hibiskus bitkisi; bal, esmer şeker ya da tarçın ile tatlandırarak kullanılabilir.

Aynı zamanda demlenirken kuşburnu, kızılcık, elma gibi farklı meyveler kullanarak tatlandırabileceğiniz gibi ıhlamur, adaçayı gibi bitkilerle faydalarını arttırabilirsiniz.

Hibiskus Çayını Kimler İçmemeli?

Aşırı tüketilen Hibiskus Çayı kan basıncını düşürebilir. Tansiyonu düşük kişiler için önerilmez.

Kronik hastalığa sahip olup ilaç kullananlar, Hamilelik ve emzirme döneminde olan kadınlar, kolesterolü olanlar ve alerjik reaksiyonu bulunanlar doktorunun görüşüne başvurmadan hiç tüketmemelidir.