Isınmada Yakıt Tasarrufu

✅ Isınmada Yakıt Tasarrufu

Elektrik, gıda, su, giyim, ısınma gibi konularda tasarruf yapılması gerektiğini artık herkes biliyor ve inanıyor. Ancak, tasarruf yapmak için nelere dikkat edilmesi hususunda bilgi noksanlığı olduğu da ayrı bir gerçek.

Evlerde kullanılan elektrikli ev aletlerin en tasarruflu ve verimli şekilde kullanılması konusunda tüketim alışkanlıklarını değiştirerek toplumsal bilincinin güçlenmesine katkıda bulunmayı amaç edinmeliyiz.

Enerji verimliliği sağlayan dayanıklı ev aletlerini kullanarak, hem doğal kaynakların ve çevrenin hem de aile bütçesinin korunmasına destek olunacaktır.

Bir evde yapılan tek bir davranış değişikliği dahi çevre, aile bütçesi ve ülke ekonomisi için büyük bir önem taşıyor. Bu değişimi ülke çapında yüzlerce evde sağlayarak topluma katkıda bulunmayı hedeflemeliyiz. Tasarruf yapmanın her zaman bizim elimizde olduğunu unutmayalım. Sağlıklı kalın, enerjisiz kalmayın… ⚡⚡⚡

✅ Isınmada Yakıt Tasarrufunu Nasıl Yapmalıyız?

❄ Kış mevsiminde ideal oda sıcaklığı +20 derecedir. Kış günlerinde oda sıcaklığının 1 derece azalması ile aylık doğal gaz faturanızda kazanç sağlayabilirsiniz.

Soğuk hava girişinin en büyük bölümü kapı altlarından olmakta. Dolayısıyla kapıların altı yalıtılmalıdır. Böylece yakıt harcamasın da tasarruf edebilirsiniz.

Kalorifer peteklerinin önü boş bırakıldığında daha az yakıt harcanması yapılacaktır.

Evin ısı kaybını önlemek ve tasarruf etmek için; pencere ve kapıların kenarlarından soğuk hava girmesini engellemek için sızdırmaz şeritler kullanın. Evde sürekli kullanılmayan odaları gereksiz yere ısıtmayın ve bu odaların kapısını kapalı tutun.

Radyatör ile duvar arasına alüminyum folyo kaplı ısı yalıtım levhaları yerleştirmek, kalorifer peteklerinin verimliliğini artırmaya yardımcı olacaktır.

Ev havalandırılırken kombiyi kapatmanız daha az doğal gaz ya da elektrik harcamanızı sağlayacaktır.

Sobada kullandığınız kömürü uygun şekilde saklamanız gerekir. Depo kuru olmalı ve hava almalıdır. Yeni alınan kömür geçmiş yıldan kalanlardan ayrı saklanmalıdır. Kömür yığını yüksekliğinin fazla olması kömürün kendi kendine yanmasına neden olacaktır.

Yakıt tasarrufu yapmak için kış geceleri perdeler, kalorifer peteklerini kapatmayacak şekilde kapatılmalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Hibiskus Şerbeti ve Yapılışı

Yakıt tasarrufu yapmak ve ısınmak için binanın dış cephesinin mantolama yapılması gerekir.

Sağlık ve emniyet açısından tehlike yaratmaması için, soba mümkün olduğunca baca deliğine yakın olmalı ve baca bağlantısı olmadan soba kesinlikle kullanılmamalıdır.

Kombinin bulunduğu odadaki havalandırma menfezi, odaya düzenli hava girmesini sağlayacağı için menfez her zaman açık tutulmalıdır.

Doğalgazın temiz ve verimli bir biçimde yakılması için temiz havaya ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle… ⚡⚡⚡

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başka Yazı Yok