Kapat

Mutfak Harcamalarında Tasarruf ? ……

Anasayfa
Mutfağımız Mutfak Harcamalarında Tasarruf ? ……

1- Dilimlenmiş hazır ekmeklerin raf ömrü yalnızca bir haftadır. Bu nedenle ekmekler ihtiyaç olundukça ve bütün olarak alınmalıdır ve ihtiyaç olunca dilimlenmelidir.

2- Ekmek alırken o gün ailecek yiyeceğiniz kadar ekmek almalısınız. Ekmeği dilimleyerek sofraya getirirseniz, koparılarak yenildiğinde artacak ve çöpe atılacak parçaları önlemiş olursunuz. Bayat ekmeklerinizi atmamalı, köfte gibi başka yemeklerin yapımında kullanmalısınız.

3- Bir ürün alınırken dikkat edilmesi gereken husus ihtiyacın karşılanması ve bütçeye uygun olmasıdır.

4- Pirinç, kuru ve serin yerlerde; kutu süt açılmadan önce dolapta, açıldıktan sonra buzdolabında; yumurta ve et ise buzdolabında saklanmalıdır.

5- Hazır gıda almak hem pahalı hem de çoğu zaman sağlıksızdır. Hazır gıdalar yerine evde yapılan yemek daha ucuza geleceği için aile bütçesinden daha az harcama yapılmış olunur.

6- Alışveriş yaptıktan sonra 1 ay boyunca faturanızı saklarsanız aylık alışveriş harcamanızı hesaplayabilirsiniz. Böylece sonraki aylarda gıda alışverişine ne kadar bütçe ayırmanız gerektiğini bulabilirsiniz. Satın aldığınız üründe herhangi bir sorun fark ederseniz 1 ay içerisinde faturanız ile birlikte aldığınız ürünü değiştirme hakkınız bulunmaktadır.

7- Alışveriş yaparken tasarruf etmek için ihtiyaçlarınızı belirleyerek, alışveriş listesi hazırlamalısınız. Böylelikle sadece ihtiyacını olan ürünleri alır, paranızı tutumlu bir biçimde harcamış olursunuz.

8- Alışveriş için fabrika satış mağazalarını (outlet) tercih etmeniz halinde para tasarrufu yapmış olacaksınız.

İlginizi Çekebilir:  Bitter Çikolatalı Süt Reçelli Brownie...