Kapat

Şifa Kaynağı Enginar….

Anasayfa
Mutfağımız Şifa Kaynağı Enginar….

Şifa Kaynağı Enginar….

Enginarın baş kısmındaki açılmış yapraklar fazla olgunlaştığının ve liflenmenin başladığının göstergesidir. Seçilecek enginarın yapraklarının açılmamış, yarasız, beresiz ve sıkı olmalıdır. Ayrıca, enginarın ağır olması da önemlidir. Enginarın taze olup olmadığını anlamak için de, uzun sap kısmı ucundan tutulup sallanır. Elastik bir şekilde sallanıyorsa tazedir. Ayrıca, enginarların taze kalması için çiçek gibi suya koyarak birkaç gün taze tutabilirsiniz. 

Enginarı Nasıl Temizleyelim?

Çoğu zaman ayıklanmış ve soyulmuş olarak satılıyor. Ancak, bu enginarlar kararmasın diye içinde limon tuzu olan suda bekletilir. Aslında enginarları evde kolaylıkla siz de ayıklayabilirsiniz.

En sağlıklı enginar pişirme yöntemi, sadece kaba yapraklarını temizleyip bütün olarak pişirmektir. Çünkü enginarın en faydalı kısmı pişmiş yapraklarının etli iç kısımlarıdır. Özellikle sakız enginarının yaprakları çok lezzetli ve sağlıklıdır. 

Enginarın bütün kabuklarını soymanız gerekiyorsa bunu pişirmeden hemen önce yaparsanız lezzetini ve besin değerini korumuş olursunuz. Eğer eldiven kullanırsanız elleriniz kararmayacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Zencefil Nedir? Çayı Nasıl Yapılır?.. Lütfen Tıklayınız…. 

Bayrampaşa Enginarının Temizlenmesi 

Genellikle sadece çanak kısmı kalacak şekilde temizlenir. Önce, enginar kesme tahtası üzerinde yan yatırılıp üstten iki parmak kadarı keskin bir bıçakla kesilir. Daha sonra en dıştaki kart yaprakları elle tek tek kopartılır. Enginar döndürülerek yaprak kalıntıları bıçakla düzgün bir şekilde kesilir. Enginarın iç kısmında, göbeğin üzerindeki tüyler kaşıkla kazıyarak çıkartılır. Göbeğinin iç kısmı yarım limonla ovulup kararmaması için limonlu suda bekletilir. 

Sakız Enginarın Temizlenmesi 

Sakız Enginarı ise daha farklı temizlenir. Genellikle enginarın körpe yaprakları da kullanılır. Sadece alt kısımda en dıştaki 2 sıra yaprak kopartılır. Enginarın en tepesindeki yaprakların uç kısımları keskin bir bıçakla kapak gibi kesilir. Üst kısımdaki yaprakları bırakılır. Kaşık yardımı ile göbek bölgesindeki tüyler çıkartılır. Sap kısmı kesilir ve  yemek veya salatalarda, cacıklarda, çorbalarda kullanılmak üzere ayrılır. Temizlenen enginarlar limonlu suda bekletilir.

İlginizi Çekebilir:  Toprak Güveç Kullanımı ve Bakımının Yapılması....

Enginarı Nasıl Pişirelim?

Genellikle zeytinyağlı olarak pişirilir. Ege’de ise dolması, kuzu etli terbiyeli yemeği başta olmak üzere sıcak yemekleri de yapılır. Dolması, etlisi, salatası, pilavı, püresi, fırınlanmışı ve daha pek çok yemeği yapılır.

Ancak en sağlıklı enginar pişirme yöntemi sadece kaba yapraklarını temizleyip bütün olarak haşlamak veya buharda pişirmektir.

Geniş bir tencerede su kaynatın ve kabuklu enginar suya atın. Yapraklar rahatça kopacak kadar yumuşayınca sudan çıkartın. Yaprakları hazırlanan sosa batırılarak yenilir veya fırında bütün olarak pişirilir. 

İlginizi Çekebilir:  İnsanların %90’nın 10/10 Yapamadığı Testte Sen Ne Yapacaksın?… Lütfen Tıklayınız….

Enginarların sert dış yaprakları ayrılır, sapı ve üst kısmından da iki parmak kesilir. Enginarın yaprakları aralanır içlerine sarımsak yerleştirilir. Tuz, biber, bolca zeytinyağı ve limon karışımı sürülür ve folyoya sarılıp fırında 200 derecede yaklaşık 45-50 dakika pişirilip, sosa batırılarak yenir.

Veya çanak enginarlar 7-8 dakika haşlanıp, doğranır. Sonra sızma zeytinyağına tuz, ince doğranmış kornişon turşu ve taze soğan, sarımsak ve limon suyu ilave edilerek çok lezzetli bir salata yapılır.

Dondurucuda Nasıl Saklayalım?

Ayıklanan enginarları limonlu kaynar suda 2 dakika haşladıktan sonra hemen buzlu suya atın. Ilıdıktan sonra da buzdolabı poşetlerine koyun. Bu şekilde derin dondurucuda uzun süre saklamak mümkündür.

Şifa Deposu

En önemli faydası karaciğere dost olması olarak bilinen enginarın, sağlık açısından faydaları bitmiyor.

Şifa deposu enginar; yüksek oranda A, B1 ve C vitamini, kalsiyum, fosfor, demir, potasyum, manganez içeriyor. Bir orta boy çiğ enginar, yaklaşık 60 kalori enerji veriyor. Kolesterol içermeyen kalp dostu enginar, bedenimizin en ağır ve en büyük organlarından biri olan karaciğerin sağlıklı olması için tüketmemiz gereken özel bir besin olarak tavsiye ediliyor.

İlginizi Çekebilir:  Küflü Peynir Nedir? Nasıl Tüketilir?

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileğiyle…Afiyet olsun…👍👍👍

İlginizi Çekebilir:  Çikolata Soslu Susamlı Kurabiye Tarifi…(YouTube Video)… Lütfen Tıklayınız….

İlginizi Çekebilir:  Arpa şehriyeli Tane Tane Pilav….Lütfen Tıklayınız….

İlginizi Çekebilir:  Kavurmalı ve Tereyağlı Pilav Tarifi….Lütfen Tıklayınız….