Kapat

Arpa şehriyeli Tane Tane Pilav….

Anasayfa
Pilav Arpa şehriyeli Tane Tane Pilav….

Arpa şehriyeli Tane Tane Pilav….

 Pilavınızın tane tane ve lezzetli olması için, pirincinizi bolca yıkayıp, nişastalardan arındırın. Sonra, yaklaşık 30 dakika kadar soğuk suda bekletin ve kavurmadan önce iyice süzerek suyunu alın. Böylece pişirme süresi kısalır. Pilavınız daha lezzetli ve besleyici olur. Pilavı pişirirken içinde bir miktar limon suyu eklerseniz rengi de beyazlaşır.

İyi pilav pişirebilmek için suyunu iyi ayarlamak gerekir. Pirinçler cinslerine ve yapılarındaki nemlerine göre ortalama 1 ölçüye, 1,5-2 ölçü su kullanılır. Pilavın tane tane ve beyaz olmasını istiyorsanız, içerisine 3-4 damla limon suyu koyun. Sağlıklı ve mutlu günleriniz olması dileğiyle… Afiyet olsun…👍👍👍

Porsiyon: 6 kişilik,

Malzemelerimiz:

  • 1 su bardağı Baldo pirinç,
  • 2 yemek kaşığı arpa şehriyesi,
  • 1 yemek kaşığı tereyağ,
  • 1 yemek kaşığı sıvıyağ,
  • 1-2 damla limon suyu,
  • 1 tatlı kaşığı tuz,
  • 1.5 su bardağı kaynar su,

Yapılışı:

1- Pirinçleri tuzlu soğuk suda 30 dakika bekletin. Sonra, pirinçleri soğuk su ile iyice yıkayın ve elekte suyu süzülene kadar bekletin.

2- Döküm pilav tenceresini 2-3 dakika yağ konulmadan ısıtın. Döküm tava ısınınca sıvıyağ ekleyin ve ısınan yağın üzerine arpa şehriyesini ilave edin. Tahta kaşık yardımıyla kavurun.

3- Rengi dönen arpa şehriyesinin üzerine, suyu iyice süzülmüş pirinçleri ilave edin.

4- Pirinçler kavrulunca, renginin daha parlak olması için 1-2 damla limon damlatın ve nazikçe kavurmaya devam edin.

5- Üzerine tereyağı ile tuzu da ekleyip, erimesi için bekleyin ve sıcak su ilave ederek kapağını kapatın.

6- Önce, yüksek ateşte suyun kaynamasını bekleyin. Su kaynayınca, en kısık ateşe alıp pilavı yavaşça pişirin. Bundan sonra tencerenin kapağını hiç açmayın.

7- Pirinçler suyunu çekince, kapak açıp kontrol edin. Pirinçler suyunu çekince ocağın altı kapatın ve kağıt havlu yada bez örtülüp pilavı 30 dakika kadar demlemeye bırakın.

İlginizi Çekebilir:  Gaziantep Mutfağında Loğlaz (Lolaz) Nedir? Nasıl Yapılır?

8- Pilav demlenince servisinizi yapın. Afiyet olsun…😁😁😁

Baldo pirinç:

Baldo pirinç, ülkemizde yetişen en iri ve en kaliteli pirinçtir. Balıkesir Gönen bölgesinde yetişen baldo pirinç, ağırlıklı olarak pilavlarda kullanılmaktadır.

Türkiye’de dışında İtalya’da da yetiştirilen baldo pirinç kıvamının verilmesinin diğer pirinç ürünlerine göre daha zor olduğu ama lezzetinin de diğer pirinçlere göre üstün olduğu bir üründür.

İthal baldo ile Türk baldosunu ayırmanın en iyi yolu, pirinçteki tebeşir tanedir. Tebeşir tane pirinç tanesinin göbeğinde aşırı oluşan beyazlıktır.

Eğer aldığınız baldo pirinçte bu beyazlık fazla ise bu ithal baldo pirincidir. Bu farklılık ise topraktaki karakteristik özellikten oluşmaktadır.